PDA

Επιστροφή στο Forum : [Brandt] BRANDT BFB88



papatango52
08-10-15, 11:10
Καλημέρα υπάρχειένας άξονας που συνδέει την σαπουνοθηκη με τον διακοπτη προγράμματος εάν υπαρχειμια φωτο πως κουμπώνει με τον διακόπτη Ευχαριστώ

Κυριακίδης
08-10-15, 12:23
Δεν ξέρω το μοντέλο σου , αλλά εκεί που συνδέεται με το πρόγραμμα (μηχανικό πρόγραμμα) μάλλον δεν έχει διακόπτη , αλλά έναν "μύλο " πλαστικό και αυτός ο μύλος περιστρέφεται μαζί με τον άξονα του προγράμματος .
Μετακινεί εκείνον τον "άξονα" που λες (λογικά είναι συνήθως μια λεπτή ντίζα) και μετατοπίζει το βρυσάκι που έχει η σαπουνοθήκη στις θέσεις των καναλιών της σαπουνοθήκης όπου θα επιτρέψει να πάρει νερό από το κατάλληλο κανάλι (π.χ. της πρόπλυσης ή της κυρίως πλύσης / μαλακτικού κτλ )
Αυτήν την ντίζα την βάζουν για να μην κατασκευάσουν το πλυντήριο με διπλές ή τριπλές βαλβίδες , και με τον τρόπο αυτό απαιτεί μόνο μια βαλβίδα .
Λογικά πρέπει να βρεις που κούμπωνε στον μύλο .
Αλλά και από την άλλη μεριά προς την σαπουνοθήκη στο μετακινούμενο βρυσάκι .

Από την πλευρά όμως της σαπουνοθήκης που είναι το βρυσάκι συνήθως αφήνουν μια "πατέντα " ρεγουλατόρ και μόνο ένα σημείο είναι το σωστό . Αν είναι σε άλλη θέση δεν θα παίρνει νερό στα σωστά κανάλια . και θα πρέπει να ρυθμιστεί στις θέσεις που ήξερες πριν και έπαιρνε νερό π.χ. σε ποιο κανάλι έπαιρνε νερό στην πρόπλυση και σε ποιο στην κύρια πλύση / μαλακτικό κτλ

papatango52
08-10-15, 18:32
Ευχαριστώ καιπάλι τελικά θυμήθηκα πως μπαίνει θα ανεβάσω αργότερα φωτο για αρχείο. Το συγκεκριμένο πλυντήριο ήταν παρατημένο εδώ και 2 χρόνια γιατί είχαν κοπεί τα αυτιά που κρατούσαντον κάδο. Tο διέλυσα έφτιαξα τα αυτιά και το ξανασυνομολόγησα Έχω όμως ακόμη ένα πρόβλημα στο στύψιμο δεν στύβει καλά τα ρούχα καμία ιδέα!!!!

Κυριακίδης
08-10-15, 19:43
στο στύψιμο δεν στύβει καλά Υπάρχει σωρεία προβλημάτων στο θέμα "δεν στύβει καλά" άλλοι εννοούν στύβει (με κανονικές στροφές) αλλά αφήνει σαπουνάδες / ή αφήνει υπολλειπόμενα νερά / ή κάνει μειωμένες στροφές στυψίματος και πάει λέγοντας .
Ρίξε μια ματιά στο "αποφρακτικό θέμα " δηλαδή φίλτρο να θέλει καθάρισμα ή κάποια κολάρα από κάδο προς αντλία είναι στριμμένα ή βουλωμένα και εμποδίζουν την πλήρη κένωση

papatango52
08-10-15, 20:35
δεν περνει full στροφες

Κυριακίδης
08-10-15, 21:19
έχει τέτοιο πράγμα επάνω?
http://www.misterpieces.com/module-de-puissance-/2515-platine-de-puissance-55x9664.html
Μέχρι τώρα είδες τίποτα ύποπτο? ακόμη και πάνω στο μοτέρ ? (καρβουνάκια)

papatango52
08-10-15, 21:26
εχει τετοια πλακετα στο μοτερ όλα οκ

Κυριακίδης
08-10-15, 23:00
δεν περνει full στροφες δεν βρίσκω ούτε εικόνα του καντράν αυτού του μοντέλου . τι κουμπιά έχει μπροστά? μήπως έχει κανένα κουμπί που αναιρεί τυχόν φουλ στροφές? δεν διευκρινίζεις π.χ πως γυρίζει μέτρια αλλά αργά? άτσαλα ? όπως νάναι? δοκίμασες με λιγότερο φορτίο? μήπως σπινθηρίζουν τα καρβουνάκια? μήπως είναι λάσκα ο ιμάντας ?

papatango52
10-10-15, 09:27
άλλαξα ιμάνταόλα οκ

papatango52
10-10-15, 09:32
4069740698

papatango52
10-10-15, 10:26
μέρος 2 πως μπορώνα ελέγξω αν δουλεύει σωστά ο θερμοστάτης ποσα volt πρεπει να μετρησω στα ακρα του ρυμθιστη θερμοκρασίας (εχει αντικατασταθη )?40702

Κυριακίδης
10-10-15, 10:54
Για το #11 εννοείς την αντίσταση (καφέ χρώμα) ο ρυθμιστής θερμοκρασίας είναι το μαύρο στρόγγυλο με τσουνί και πηγαίνει στο κουμπί θερμοκρασία όπου ελέγχεις από καντράν.
Τι να ελέγξεις ? απλά δοκίμασε μια πλύση και δεν αν ακούγεται η βράση .

Για το #10 δυστυχώς την 1η φωτογραφία την άφησες μισή , και θέλαμε να δούμε πιο κάτω . Εκεί κάτω έχει συνήθως κάποια δόντια / γρανάζια / σε ημικύκλιο , και είναι σε σωστή θέση από τον κατασκευαστή για να μετατοπίζει το βρυσάκι στα σωστά κανάλια της σαπουνοθήκης . Αν δεις ότι ανάλογα την θέση του προγράμματος δεν μετατοπίζεται σωστά για την σωστή κατεύθυνση του νερού στα σωστά κανάλια της σαπουνοθήκης (π.χ. της πρόπλυσης όταν το πρόγραμμα το έχεις στο 1 στην αρχή δηλαδή .... και όταν μετά το άδειασμα του νερού της πρόπλυσης δεν μετατοπίζεται το βρυσάκι στο δεύτερο κανάλι που είναι της κύριας πλύσης , καθώς και στο τέλος του προγράμματος που είναι το τελευταίο νερό της εισόδου του μαλακτικού).

papatango52
10-10-15, 11:14
στη #10 η δευτερη φωτο διχνει την συνεχεια . δυστυχως δεν ζεστενει δεν ξερω αν φταιει ο θερμοστάτης η η αντισταση μετρωντας την αντισταση μου δινει 28.3 Ω ποσα volt ερχονται στην αντισταση? Εχει συμμετοχη η πλακετα ?

diony
11-10-15, 00:41
μέρος 2 πως μπορώνα ελέγξω αν δουλεύει σωστά ο θερμοστάτης ποσα volt πρεπει να μετρησω στα ακρα του ρυμθιστη θερμοκρασίας (εχει αντικατασταθη )?


Εδώ εννοείς πως αντικαταστάθηκε ο θερμοστάτης ?
Αν ναι τότε μήπως έχεις βάλει τα 2 καλώδια σε λάθος θέση ?
Δες στις 3 επαφές του θερμοστάτη τι γράφει (κάνε ένα σκίτσο)

papatango52
11-10-15, 07:18
Εδώ εννοείς πως αντικαταστάθηκε ο θερμοστάτης ?
Αν ναι τότε μήπως έχεις βάλει τα 2 καλώδια σε λάθος θέση ?
Δες στις 3 επαφές του θερμοστάτη τι γράφει (κάνε ένα σκίτσο)
4070740705στην 1 φωτο το d&2 κοινόhttp://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40708&stc=1&thumb=1&d=1444549034 (http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40708&d=1444549034) το παλιο το c&1 κοινό τα καλοδια στο c και το 2

diony
11-10-15, 14:28
Νομίζω πως το P (d δική σου ονομασία) είναι το κοινό (C0M)και στη φωτογραφία το έχεις ελεύθερο
Στο 1 και 2 που τα έχεις μάλλον δε θα πάρεις αποτέλεσμα , πρέπει ένα από τα 2 καλώδια να μπει στο P

papatango52
11-10-15, 15:44
BINGO !!!!! ΟΛΑ ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΓΚΡΙ ΣΤΟ P :biggrin:

papatango52
11-10-15, 15:49
:biggrin:Ευχαριστω και τους δυο για την συμμετοχη στο πρόβλημα μου το θεμα είναι ότι ένα πλυντηριο που ηταν για πεταμα γιατι ειχαν σπασει τα αυτια του καδου λειτουργει αψογα !!4071440715

diony
11-10-15, 16:49
BINGO !!!!! ΟΛΑ ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΓΚΡΙ ΣΤΟ P :biggrin:


κάνε και τον έλεγχο αν το δεύτερο καλώδιο μπαίνει στο 1 ή στο 2 , αν το βάλεις σε άλλη θέση από την κανονική θα έχεις πρόβλημα μην το αμελήσεις είναι βασικό
Βάλε το σε μία θερμοκρασία π.χ. 40 βαθμούς και έλεγξε αν σου θερμαίνει κανονικά όσο του ζητάς

papatango52
11-10-15, 19:36
:confused1: Καινούργιο πρόβλημα βάζοντας ρούχα για δοκιμή μόλις πηρέ νερό και βάρυνε ο κάδος εμφανίστηκε θόρυβος από τον κάδο όταν γυρνά. Ο θόρυβος εξαφανίζετε όταν βγάλει το νερό, στο στέγνωμα κανένας θόρυβος.:confused1:

diony
11-10-15, 21:49
Εδώ θα χρειαστεί να στήσεις αυτί και να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι θόρυβος είναι
Π.χ. μήπως έχει πάρει κάτι ανάμεσα στον κάδο και το τύμπανο και μόλις γεμίσει με νερό επιπλέει ,ανεβαίνει πιο ψηλά και ξύνεται ?
Ή είναι πατινάρισμα του ιμάντα στην τροχαλία του κινητήρα κ.λ.π.
Αν μπορείς ανέβασε κάποιο βίντεο μήπως βγάλουμε άκρη

papatango52
11-10-15, 23:22
εριξα wd-40 στο ρουλεμάν του καδου ο θορυβος γλυκανε για λιγο και μετα ξαναρχισε μου φανηκε περιεργο αν είναι θεμα ρουλεμάν δεν επρεπε να το κανει συνεχεια και ειδικα στο στέγνωμα ?

diony
11-10-15, 23:31
Αν είναι από τα ρουλεμάν του κάδου θα έχει αρχίσει να έχει * τζόγο* το τύμπανο σε σχέση με τον κάδο
Σε πιο προχωρημένη φθορά , αρχίζει να βγάζει καφέ ζουμιά από τον άξονα του κάδου πίσω
Και φυσικά χαλάει πρώτο το ρουλεμάν το μέσα , αυτό που είναι πίσω από την τσιμούχα

papatango52
12-10-15, 00:31
και γιατι το κανει μονο όταν εχει βαρος?

diony
12-10-15, 01:06
Προφανώς οι μπίλιες από το εσωτερικό ρουλεμάν έχουν στεγνώσει από το γράσο λόγω εισροής νερού (φθαρμένη τσιμούχα) και με το βάρος αυξάνει η τριβή τους με τα δακτυλίδια του ρουλεμάν

Κυριακίδης
12-10-15, 01:29
Μπορεί να είναι και αυτό που σου λένε στο #25 . Αλλά θέλω να παρατηρήσεις και το εξής μιας που εμείς δεν έχουμε γνώση από κοντά για το πότε και το είδος του θορύβου .
Επειδή πρόσφατα σου έσπασαν τα αυτάκια του κάδου , υποθέτω θα έχουν αδυνατίσει τα αμορτισέρ και επομένως υποψιάζομαι τέτοιου είδους θόρυβο ακούς .
Θα δεις απλός αν αυτός ο θόρυβος που ακούς γίνεται την ίδια στιγμή που ταλαντώνεται ο κάδος σύμφωνα με τις κινήσεις του κάδου και μόνο τότε . Αν δηλαδή σε κάθε ταλάντωση του κάδου από τα αμορτισέρ (προς τα κάτω ή προς τα πάνω ) μόνο τότε ακούς κάποιον θόρυβο τότε μπορεί να είναι τριξίματα του αμορτισέρ .

papatango52
12-10-15, 11:34
υπαρχει περιπτωση να είναι μονο το εσωτερικο ρουλεμάν η μονο η τσιμουχα ?βγαζει κατι μαυρογκρι καμματακια όταν βγαζει το νερο!

Κυριακίδης
12-10-15, 12:10
Βεβαίως , Κάνε αν θέλεις και το εξής . βγάλε το από το ρεύμα . ακούμπα πάνω από το πλυντήριο και το ένα χέρι πιάσε την τροχαλία , και με το άλλο το εσωτερικό τύμπανο μέσα από την πόρτα και κούνα τα . Παρατηρείς κάποιο τζόγο?

papatango52
12-10-15, 23:47
Βεβαίως , Κάνε αν θέλεις και το εξής . βγάλε το από το ρεύμα . ακούμπα πάνω από το πλυντήριο και το ένα χέρι πιάσε την τροχαλία , και με το άλλο το εσωτερικό τύμπανο μέσα από την πόρτα και κούνα τα . Παρατηρείς κάποιο τζόγο?

όχι κανενα τζόγο

stefos1
13-10-15, 00:15
μάλλον πας για ρουλεμάν η φθορά είναι στην αρχή και γιαυτό δεν έχεις τζόγο ακόμα...
άλλα με την επισκευή που έχεις κάνει στον κάδο με τις τρύπες τον ελατηρίων προβληματιζομαι ... μου λες πως κόπηκαν .. γιατί αν είναι αυτό που φαντάζομαι θες και αμορτισέρ και γρήγορα μάλιστα πριν ξανά σπάσουν τα αυτιά του κάδου

papatango52
13-10-15, 00:30
40732και από την άλλη μεριά και τα δυο αυτιά . Όταν διέλυσα το πλυντήριο διαπίστωσα ότι έλειπε η μια ασφάλεια από το αμορτισέρ αυτή που πιάνει πάνω στον κάδο!

papatango52
13-10-15, 20:34
Εδώ θα χρειαστεί να στήσεις αυτί και να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι θόρυβος είναι
Π.χ. μήπως έχει πάρει κάτι ανάμεσα στον κάδο και το τύμπανο και μόλις γεμίσει με νερό επιπλέει ,ανεβαίνει πιο ψηλά και ξύνεται ?
Ή είναι πατινάρισμα του ιμάντα στην τροχαλία του κινητήρα κ.λ.π.
Αν μπορείς ανέβασε κάποιο βίντεο μήπως βγάλουμε άκρη

τράβηξα video με το τηλεφωνο πως να το ανεβάσω ?

diony
13-10-15, 23:32
Ή θα βάλεις λινκ στο youtube ή νομίζω έχει εικονίδιο (insert video )στη φόρμα που γράφεις όταν ποστάρεις

papatango52
13-10-15, 23:59
Ή θα βάλεις λινκ στο youtube ή νομίζω έχει εικονίδιο (insert video )στη φόρμα που γράφεις όταν ποστάρεις
το εικονιδιο δεχετε μονο λινκ από youtube

diony
14-10-15, 00:03
Για να πω την αλήθεια , δεν έχω ανεβάσει ποτέ μου βίντεο εδώ μέσα , αλλά κάνε upload στο youtube και βάλε το λινκ
Ίσως κάποιος φίλος από εδώ να σε βοηθήσει με κάποια άλλη ιδέα για το βίντεο

papatango52
14-10-15, 00:36
https://youtu.be/GyVGJqOOChc

όταν κανει βρασιμο ο θορυβος σταματα

stefos1
14-10-15, 01:20
όταν κανει βρασιμο ο θορυβος σταματα
εννοείς όταν ζεσταίνει το νερό σταματά ?? αν ναι μπορεί να είναι η αντίσταση και να έχει πάρει .
πάντως δεν ακούγεται για ρουλεμάν κάτι βρίσκει στο τύμπανο,
επίσης για να το κάνει όταν είναι φορτωμένο όπως λες τότε έχουν θέμα και τα ρουλεμάν

diony
14-10-15, 16:10
Η συχνότητα επανάληψης του θορύβου που ακούμε δείχνει θαρρείς και κτυπάει κάτι στο μοτέρ , εκτός αν προέρχεται από σκόρπιες μπίλιες του ρουλεμάν κάδου

Κάνε μία δοκιμή να το περιστρέψεις κάποιες φορές με το χέρι , αφού έχεις βγάλει τον ιμάντα και δες αν έχει τζόγο .κουνώντας από εμπρός το τύμπανο του κάδου πάνω-κάτω αν κουνάει πίσω η τροχαλία (εκτός πρίζας φυσικά)

Αν δεν ακούσεις τίποτε βάλε το σε πρόγραμμα πάλι χωρίς ιμάντα , μήπως και ξεχωρίσει ο θόρυβος από πού προέρχεται (να γυρίζει το μοτέρ μόνο του)

diony
14-10-15, 16:11
όταν κανει βρασιμο ο θορυβος σταματα


Μία περίπτωση είναι να ξύνεται η αντίσταση στο τύμπανο , ύστερα από κακή τοποθέτηση της (υπάρχει υποδοχή που την προστατεύει ) αυτό μπορεί να γίνει αν την αντικατέστησες και δεν την έβαλες στην υποδοχή της σωστά (λίγο απίθανο )

papatango52
14-10-15, 18:30
Αγαπητοι φιλοι ο θορυβος ακούγεται όταν κανει (αργες) κινησεις ειτε δεξια ειτε αριστερα και σταματουν στις γρηγορες στροφες !

Κυριακίδης
14-10-15, 20:14
Η συχνότητα επανάληψης του θορύβου που ακούμε δείχνει θαρρείς και κτυπάει κάτι στο μοτέρ ,
Ναι και εγώ αυτό θα έλεγα αν ήταν από εκείνα τα ασύγχρονα μοτέρ που έχουν και πτερύγια για να τα δροσίζουν

εκτός αν προέρχεται από σκόρπιες μπίλιες του ρουλεμάν κάδου
Αν ήταν από το παραπάνω και όπως μας απαντά στο #40 δεν είναι δυνατόν στις γρήγορες στροφές να ακούγεται λιγότερο από τις αργές .
Μου έχει τύχει τέτοιος θόρυβος που έμοιαζε , και ήταν μια κάρτα τηλεφωνικής συνδιάλεξης κινητού τηλεφώνου παγιδευμένη στο κολάρο μετά την σαπουνοθήκη όπου τερμάτισε ακριβώς στο τύμπανο από πάνω (την κάρτα την έριξε πιτσιρικάς παίζοντας μέσα στην σαπουνοθήκη)
Επίσης σε μια άλλη περίπτωση με σχεδόν ίδιο θόρυβο ήταν ραγισμένα κάποια πόδια της τροχαλίας και μόλις φαίνονταν.
Σε άλλες ήταν κάποιο ατσαλόσυρμα μέσα στον κάδο

papatango52
14-10-15, 21:16
Ναι και εγώ αυτό θα έλεγα αν ήταν από εκείνα τα ασύγχρονα μοτέρ που έχουν και πτερύγια για να τα δροσίζουν

Αν ήταν από το παραπάνω και όπως μας απαντά στο #40 δεν είναι δυνατόν στις γρήγορες στροφές να ακούγεται λιγότερο από τις αργές .
Μου έχει τύχει τέτοιος θόρυβος που έμοιαζε , και ήταν μια κάρτα τηλεφωνικής συνδιάλεξης κινητού τηλεφώνου παγιδευμένη στο κολάρο μετά την σαπουνοθήκη όπου τερμάτισε ακριβώς στο τύμπανο από πάνω (την κάρτα την έριξε πιτσιρικάς παίζοντας μέσα στην σαπουνοθήκη)
Επίσης σε μια άλλη περίπτωση με σχεδόν ίδιο θόρυβο ήταν ραγισμένα κάποια πόδια της τροχαλίας και μόλις φαίνονταν.
Σε άλλες ήταν κάποιο ατσαλόσυρμα μέσα στον κάδο

Όταν διέλυσα το πλυντήριο βγήκαν όλα τα κολάρα και καθαρίστηκαν καθώς και η αντλία που βγάζειτα νερά από τον κάδο Ο Κάδος βγήκε έξω για να επιδιορθώσω τα αυτιά Βγήκε και η τάπα με το θερμοστάτη #11 όποτε αν είχε κάτι μέσα στον κάδο θα το καταλάβαινα με τόσα αναποδογυρίσματα Με τα λίγα που ξέρω νομίζω ότι είναι η τσιμούχα η οποια έχει σκληρύνει και όταν είναι κρύο το νερό ακούγεται και όταν ζεσταίνεται μαλακώνει και φεύγει ο θόρυβος λέω εγώ τώρα Το θέμα είναι το κάνω ξανά φύλο και φτερό η το αφήνω έτσι?:001_huh:

Κυριακίδης
14-10-15, 21:45
Η τσιμούχα που πέρασες ήταν ίδια με τα νούμερα της παλιάς ?
Γιατί στο βίντεο βλέπω την κεντρική βίδα που συγκρατεί την τροχαλία να μην γυρίζει ομόκεντρα ? χτύπησες δυνατά με σφυρί εκεί πέρα και στράβωσε?
Όταν τοποθέτησες τα νέα ρουλεμάν αυτά μπήκαν είτε στις φωλιές τους είτε στον άξονα του τυμπάνου σφικτά ? ή μπήκαν κατά την γνώμη σου πολύ εύκολα?

papatango52
14-10-15, 22:03
Η τσιμούχα που πέρασες ήταν ίδια με τα νούμερα της παλιάς ?
Γιατί στο βίντεο βλέπω την κεντρική βίδα που συγκρατεί την τροχαλία να μην γυρίζει ομόκεντρα ? χτύπησες δυνατά με σφυρί εκεί πέρα και στράβωσε?
Όταν τοποθέτησες τα νέα ρουλεμάν αυτά μπήκαν είτε στις φωλιές τους είτε στον άξονα του τυμπάνου σφικτά ? ή μπήκαν κατά την γνώμη σου πολύ εύκολα?

δεν εκανα τιποτα από όλα αυτά (ρουλεμάν τσιμουχα είναι από τοτε που αγορασθηκε εδώ και 12 χρονια)