PDA

Επιστροφή στο Forum : [Δέκτης Δορυφορικός] Vpro 5000+(plus)



satland
28-09-15, 11:35
Ο παραπανω δορυφορικοs δεκτηs (εχω 7 ενοs πελατη) μολιs μπαινει στα 220volt αναβοσβηνει στιγμιαια το κοκκινο λαμπακι τηs προσοψηs και δεν δουλευει.

επισυναπτω φωτογραφια εντοs του μηχανηματοs. Αλλαξα τουs ηλεκτρολυτικουs των 1000mf και 220mf χωριs να είναι φουσκωμεςνοι αλλα και παλι τιποτε.
Γνωριζει καποιοs κατι παραπανω από αυτό το τροφοδοτικο ,συνηθωs τι βλαβεs βγαζει?40597

satland
03-10-15, 12:51
δεν γνωριζει κατι καποιοs?

xsterg
03-10-15, 23:04
οχι. .

manolo
03-10-15, 23:08
Ξεκίνα μετρώντας τάσεις στο τροφοδοτικό..

kostas_dh
09-10-15, 02:52
Γράφεις ότι έχεις 7 δέκτες ενός πελάτη.
Όλοι οι δέκτες παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα?

satland
13-10-15, 18:35
και οι 7 δεκτεs το ιδιο πρόβλημα
Μανωλακη το θεμα των τασεων το γνωρίζω βρε αγορι μου

manolo
13-10-15, 23:16
Δεν αμφιβάλλω ότι το γνωρίζεις απλά πες κάτι και σε μας να καταλάβουμε. Υπάρχει η STBY ή όχι, έχεις στην έξοδο του τροφοδοτικού σου αυτές που πρέπει ή όχι;; Εγώ δεν γνωρίζω τι βλάβες βγάζει το συγκεκριμένο μηχάνημα και πάω ψάχνοντας. Ίσως κάποιος άλλος γνωρίζει πιο συγκεκριμένα πράγματα γι΄αυτό το μοντέλο..

satland
14-10-15, 17:05
Δεν αμφιβάλλω ότι το γνωρίζεις απλά πες κάτι και σε μας να καταλάβουμε. Υπάρχει η STBY ή όχι, έχεις στην έξοδο του τροφοδοτικού σου αυτές που πρέπει ή όχι;; Εγώ δεν γνωρίζω τι βλάβες βγάζει το συγκεκριμένο μηχάνημα και πάω ψάχνοντας. Ίσως κάποιος άλλος γνωρίζει πιο συγκεκριμένα πράγματα γι΄αυτό το μοντέλο..



Δεν υπαρχει ενδειξη οτι ειναι standby και το θεμα ειναι οτι το τροφοδοτικο και το Tuner ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΗ ΠΛΑΚΕΤΑ(οπωs είναι στην φωτογραφια) οποτε αντε ψαξε τασειs..Μονο εαν γνωριζειs απο αλλεs περιπτωσειs το προβλημα των συγκεκριμενων δεκτων.

manolo
14-10-15, 17:23
To board του τροφοδοτικού είναι στη δεξιά πλευρά της πλακέτας όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Βρες τα τρανζίστορς εξόδου ή ολοκληρωμένο εξόδου και μέτρα τις τάσεις στα ποδαράκια τους.