PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Samsung] samsung le40a536t1f



vagos_89
29-07-15, 01:22
Γεια σας! Εχω την παραπανω οθονη η οποια δεν αναβει. Το led αναβοσβηνει κοκκινο 5 φορες και μετα μενει σβηστο. δεν παιρνω καμια ταση στην εξοδο με το τροφοδοτικο κανονικα συνδεμενο πανω στην tv.

Αρχικα μπορει να μου πει καποιος τι πρεπει να γεφυρωσω για να δω αν το τροφοδοτικο βγαζει τις απαιτουμενες τασεις; Καπου διαβασα πως γεφυρωνεις το ps-on pin με μια γειωση. Υπαρχει μηπως και κατι αλλο που πρεπει;

To τροφοσοτικο ειναι το BN44-00199A

Ευχαριστω!

chipakos-original
29-07-15, 14:02
Γεια σας! Εχω την παραπανω οθονη η οποια δεν αναβει. Το led αναβοσβηνει κοκκινο 5 φορες και μετα μενει σβηστο. δεν παιρνω καμια ταση στην εξοδο με το τροφοδοτικο κανονικα συνδεμενο πανω στην tv.

Αρχικα μπορει να μου πει καποιος τι πρεπει να γεφυρωσω για να δω αν το τροφοδοτικο βγαζει τις απαιτουμενες τασεις; Καπου διαβασα πως γεφυρωνεις το ps-on pin με μια γειωση. Υπαρχει μηπως και κατι αλλο που πρεπει;

To τροφοσοτικο ειναι το BN44-00199A

Ευχαριστω!
Κατ αρχήν βγάλε μερικές φωτογραφίες την πλακέτα του τροφοδοτικού να δούμε αν υπάρχει κάποιος φουσκωμένος ηλεκτρολυτικός αν και η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να αλλάξεις κάποιους από αυτούς. Βγάλε φωτό και θα τα πούμε. Λογικά μιλάμε για τηλεόραση 6_ετίας. Σωστά??

vagos_89
29-07-15, 17:21
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40255&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40256&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40257&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40258&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40259&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40260&stc=1

vagos_89
29-07-15, 17:28
Ναι η τηλεόραση είναι σίγουρα 6ετιας ίσως και παλιοτερη. Ολοι οι ηλεκτρολυτικοί στο τροφοδοτικό εχουν αλλαχτει παρόλο που δεν ήταν κανένας φουσκωμένος. Ελεγξα όλα τα διοδάκια και τα μοσφετ και είναι εντάξει. Επίσης ειναι οκ και τα διπλοδιοδακια στο δευτερευον. Το καλωδιακι απο κατω ειναι γιατι η τρομπα μου ρουφιξε μαζι και την ενωση απ το ενα ποδαρακι.


Να πω οτι αρχικά το λεντ αναβοσβηνε συνεχεια χωρις να σταματάει οσο η τηλεοραση ηταν στην μπριζα. Δεν μετρουσα καποιες τασεις στη εξοδο του τροφοδοτικού. Εβγαλα την mainboard και απ την κατω μερια ειχε μια κιτριναδα και κολλουσε σε ενα μεγαλο σημειο της πλακετας σαν να ειχε πεσει κατι πανω της. Επισης ξεκολλησα ενα αλουμινενιο καλυμμα και βρηκα ενα καμμενο smd πυκνωτη που μολις τον ακουμπησα επεσε(τον εχω κυκλωσει). Καθαρισα καλα την πλακετα και ξανα δοκιμασα την τβ, απο τοτε το λεντ αναβοσβηνει 5 φορες και μετα μενει σβηστο χωρις παλι να εχω καποια ταση.


Εκανα μια δοκιμη γιαυτο που διαβασα καπου και ειπα στο πρωτο ποστ, γειωσα το ps-on και εχω τα 5V στο standby pin. στα 5,1V μετράω 2,5 και στα 13V μετραω 0,6. Χωρις βεβαια να ειμαι σιγουρος για το αν χρειζεται κατι αλλ για να ξεκινησει το τροφοδοτικο, γιαυτο και ρωτησα.

GeorgeSindos
29-07-15, 17:56
το προβλημα ειναι στην main

UV.
29-07-15, 18:42
Επισης ξεκολλησα ενα αλουμινενιο καλυμμα και βρηκα ενα καμμενο smd πυκνωτη που μολις τον ακουμπησα επεσε(τον εχω κυκλωσει).
άστα αυτά το έσκισες και κρύβεσαι
άκου τον έχω κυκλώσει! δηλαδή;
βγάλε μια πιό κοντινή και φωτεινή φωτο γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω τι έχεις κάνει με το καλώδιο αυτό


Εκανα μια δοκιμη γιαυτο που διαβασα καπου και ειπα στο πρωτο ποστ, γειωσα το ps-on και εχω τα 5V στο standby pin.

για βάλε και το λινκ που διάβασες αυτές τις οδηγίες;
είναι απλά λάθος και αν είναι πραγματικές είναι παραπληροφόριση

vagos_89
29-07-15, 20:08
Να εσκισα εννοεις την επαφη; Ναι ενταξει προφανως δν ειπα οτι εγινε μονο του ισως να το ζεστανα παραπανω απ οσο θα επρεπε. με το καλωδιο εχω ενωσει με βαση το σχημα το μεσαιο ποδαρακι του ανορθωτη DM857 που χαλασα με τον πυκνωτη CM862.

Αυτο που λεω πηγα να το δοκιμασω αρχικα με βαση αυτο: http://s807.photobucket.com/user/budm/media/Power%20supply%20testing/DSC00556.jpg.html?sort=3&o=4

Δεν ειπα οτι αυτο που εκανα ειναι σωστο απλα ηθελα καποια γνωμη, Σκεφτηκα πως καποιος τροπος θα υπαρχει να ξεκινησει το τροφοδοτικοενω εινια αποσυνδεμενο για να μπορεσω να σιγουρεψω οτι δουλευει.

http://elektrotanya.com/samsung_bn44-00199a.pdf/download.html

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40261&stc=1

UV.
29-07-15, 20:43
Βαγγέλη μου αρέσει που ενώ δεν γνωρίζετε παρόλα αυτά
ρισκάρετε να καταστρέψετε την συσκευή που προσπαθείτε να μαστορέψετε
μετά διαμαρτύρεστε όταν σας σκίζει η αντιπροσωπεία!
(γενικότερα αφορά πολλούς που ζητάνε οδηγίες και όχι ειδικά εσένα) :001_huh:

αλλά που είδες να σου λέει το φωτορομάτζο που βρήκες για οδηγίες επισκευής να λέει
να γειώσεις το PSON στο τροφοδοτικό για να ξεκινήσει;
αν και δεν είναι το ίδιο με αυτό που έχεις! στην τύχη όλα το ίδιο είναι;

γιατί εγώ βλέπω στην φωτο που έχει να λέει:
1K resistor between 5VSTBY and PS_ON

vagos_89
29-07-15, 21:41
Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες και καταλαβαινω πως οι ανθρωποι που εχουν γνωσεις και εμπειρια θα το βλεπουν το λιγοτερο γελοιο. Αλλα και μονο που θα κατσεις πχ να μου πεις εστω κ το λαθος μου ειναι κατι.

Εμενα προσωπικα μου αρεσει αυτο που προσπαθω να κανω, να διαβαζω οσον αφορα τα ηλεκτρονικα και να ψαχνω οσο μπορω.

Οσο γι το ps on εχεις δικιο. Σκεφτηκα πως ολα τα τροφοδοτικα θα δουλευουν παρομοια. Επομενως αν κανω την συνδεση οπως τν φωτο παλι δν θα μπορεσω να δω αν δουλευει. (?)

UV.
30-07-15, 01:16
Σκεφτηκα πως ολα τα τροφοδοτικα θα δουλευουν παρομοια.

σε αυτά τα σοφιστικέ ηλεκτρονικά δεν έχει παρόμοια και στο περίπου θέλει ακριβώς
κάτι τέτοιο μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα αλλά υπάρχει θέμα και για την ασφάλεια σου
δεν υπάρχει πρωτόκολλο στο PS-ON και ο κάθε κατασκευαστής μπορεί να έχει τον δικό του τρόπο


Επομενως αν κανω την συνδεση οπως τν φωτο παλι δν θα μπορεσω να δω αν δουλευει. (?)

χα το θέμα είναι ότι δεν τα διαβάζεις προσεκτικά και ενώ σου λέει να συνδέσεις το PSON με την +5VSTB εσύ το συνδέεις στο GND και περιμένεις να γίνει ΟΝ

vagos_89
30-07-15, 10:27
Καλημέρα! Εντάξει έχεις δικιο τουλαχιστον καταλαβαινω το λαθος μου και μαθαινω απ αυτο.

Συνδεσα τελικα το ps-on με το standbay pin μεσω αντιστασης και εχω και τα 12 και τα 5V. Στη δευτερη (μικρη) φυσα που παει στη main αναγραφονται τα πιν: 1) inverte on/off 2) NC, 3)DIMPWM, 4)GND, 5)DET_5V στη οποια εχω τα 5V στο τελευταιο πιν. επισης στη φυσα που παει στο inverter αναγραφονται τα πιν: 1)VCC 2,3)FB 4,5)GND 6,7)LD στην οποια παιρνω τα 12V(VCC).

Μπορω τωρα να δοκιμασω αν αναβουν οι λαμπες της τβ οπως εχω εκτος το τροφοδοτικο χωρις mainboard συνδεμενη; πρεπει να ενεργοποιησω καπως το πιν inverter on/off?

UV.
30-07-15, 16:11
Μπράβο Βαγγέλη
ευτυχώς που τουλάχιστον δεν παρεξηγιέσαι όπως κάποιοι άλλοι όταν τους απαντώ με κυνικό τρόπο

Μπορω τωρα να δοκιμασω αν αναβουν οι λαμπες της τβ οπως εχω εκτος το τροφοδοτικο χωρις mainboard συνδεμενη; πρεπει να ενεργοποιησω καπως το πιν inverter on/off?

ναι βάλε στο φις CNI805 πιν 1 Inverter On/Off τάση +5V και αν και το inverter είναι ΟΚ θα ανάψουν οι λάμπες

vagos_89
30-07-15, 20:12
Φυσικα και δεν παρεξηγουμαι, δεν το κανεις προφανως γιατι δεν με συμπαθεις :P.

Αναψαν τελικα και οι λαμπεε οποτε ειναι ενταξει και το ινβερτερ.. οταν συνδεω πανω την mainboard εχω την standby 5V αλλα στα 5 και 13 κανει συνεχως αυξομειωσεις η ταση. Ακουγεται και ενας διακεκομμενος ψιλος θορυβος αν πλησιασω απο τον μ\σ σαν να μην μπορει να ξεκινησει. Οποτε το προβλημα ειναι στη mainboard και τα βλεπω σκουρα πραγματα. Αν ανεβασω καμοα φωτο θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει να εστιασω καπου? Γιατι εψαξα και στο ιντερνετ, ebay κτλ και δεν βρηκα να πουλανε τη συγκεκριμενη. Ουτε καποιο σχηματικο της μπορεσα να βρω.

UV.
30-07-15, 22:03
Ακουγεται και ενας διακεκομμενος ψιλος θορυβος αν πλησιασω απο τον μ\σ σαν να μην μπορει να ξεκινησει.
άρα η mainboard έχει κάποιο γερό βραχυκύκλωμα
φαίνεται εύκολο :001_unsure:

vagos_89
01-08-15, 17:08
Για μενα τουλαχιστον δεν φαινεται και τοσο ευκολο. οπως ειπα στην αρχη η πλακετα απ τη κατω μερια ειχε κατι και κολλουσε σε μεγαλο μερος την καθαρισα αλλη μια φορα την δοκιμασα και τωρα το λεντ μενει μονιμα αναμμενο κοκκινο ενω πριν αναβοσβηνε. Αλλα και παλι δν παιρνω καποια ταση και ο μ/σ συνεχιζει να βγαζει τον θυρυβο.

Βρηκα τελικα την πλακετα σε ενα καταστημα με ανταλλακτικα στα 75€. Ενω το μοντελο της πλακετας ειναι ιδιο ειναι ομως απο αλλο μοντελο τηλεορασης. Θα υπαρχει καποιο προβλημα αν την παρω, θα δουλεψει?

vagos_89
01-08-15, 17:39
Επισης οταν δοκιμαζω μονο του το τροφοδοτικο εχω κανονικα τις τασεις 12.6 και 5.6V. Οταν συνδεω πανω και το ινβερτερ και αναβουν οι λαμπες οι τασεις που βγαζει ειναι 11.8 και 3.3V. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

UV.
02-08-15, 17:02
είναι αυτονόητο ότι οι τάσεις πρέπει να είναι σταθερές!
πρέπει να βρεις γιατί γίνεται αυτό
η τάση 5.1V σε 5.6V είναι σχετικά μεγάλο σφάλμα

1. μέτρα τι τάση έχεις στο πιν 3 του UM851 ΚΙΑ431Α (προσοχή η μέτρηση αυτή να είναι γρήγορη) γιατί μπορεί να βάζεις παράσιτο στο κύλωμα ελέγχου
2. κατά την διάρκεια του προβλήματος έχεις σταθερές και πόσο τις τάσεις VCC και PFC_OUT; (προσοχή αυτές οι δύο μετρήσεις πρέπει να γίνουν ως προς HOT GND)

vagos_89
02-08-15, 20:06
Σορυ 12.6 και 4.6V ηθελα να γραψω, δεν το προσεξα! σχεδον 4,7. Στο πιν 3 του UM851 μετρησα 157V. Αν καταλαβα σωστα vcc εννοεις το ποδαρακι 8 του pfc. μετρησα στο vcc σταθερα 14,2V, στο out ειχα μια μικρη ταση καπου τα 0,5V η οποια επαιζε αλλα δεν προλαβα να ξανα μετρησω γιατι για καποιο λογο μου εκαψε την ασφαλεια στην αρχη, προφανως θα ακουμπησα καπου που δεν επρεπε και δεν εχω παρομοια να την αλλαξω προς το παρον.

UV.
02-08-15, 23:22
κρίμα Βαγγέλη απογοήτευση οι απροσεξίες μου ανάβουν τα λαμπάκια
σου είπα ότι είναι εύκολο αλλά όχι και γελοίο να επισκευάσεις αυτά τα ηλεκτρονικά

να ξέρεις ότι όποιας έκτασης ζημιά σε όλα αυτά τα τροφοδοτικά όταν ξέρεις τι κάνεις ο χρόνος επισκευής τους είναι 15 έως 20 λεπτά το πολύ
εδώ στο φόρουμ μπορεί να πάρει και εβδομάδες!

ήξερα ότι στο πιν 3 του UM851 έπρεπε να απαντήσεις +2,5V και το έκανα για να δω την ακρίβεια του βολτομέτρου σου (για να έχω εικόνα για τις απαντήσεις που έδωσες για τις άλλες)
δυστυχώς τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ διαφορετικά

vagos_89
03-08-15, 08:23
Καλημερα! Στο UM851 μετρησα με hot gnd μαλλον γιαυτο μετρησα λαθος τιμη.Τωρα το προσεξα απο το σχήμα. Αντικατεστησα την ασφαλεια αλλα μου την καιει, υπαρχει περιπτωση να εκαψα το ολοκληρωμενο;

vagos_89
03-08-15, 11:43
Το ενα απο τα δυο μοσφετ ειναι καμμενο, οπου και να βαλω το πολυμετρο δειχνει βραχυκυκλωμα. Ελπιζω να ειναι μονο αυτή η ζημια που του εκανα.