PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Άλλο] fidji πλακέτα - επισκευή



catamaran100
26-07-15, 17:30
Καλησπέρα σε όλους σας...Παιδιά κατέβηκα στο χωριό για λιγάκι και ξεκινήσανε τα θέματα με τις οικιακές συσκευές.
Έχω πρόβλημα με ένα κλιματιστικό fidji 12 ετίας (ξέχασα να κοιτάξω το μοντέλο) αλλά το βρίσκω αν χρειαστεί.
Το κλιματιστικό δούλευε κανονικά τον χειμώνα στην θέρμανση και μέχρι πριν λίγο καιρό και στην ψύξη,μέχρι που η εξωτερική μονάδα σταμάτησε να λειτουργεί και η εσωτερική δουλεύει σαν ανεμιστήρας.
Από μικρή εμπειρία τσέκαρα φρέον και πυκνωτές,είναι ok. Επομένως πάω να ελέγξω ενδείξεις στην κλέμα της πλακέτα και παρατηρώ ότι μόνο το νούμερο 3 μου δείχνει 220.
Έβγαλα την πλακέτα και σας παραθέτω φωτογραφίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40243&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40244&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40245&stc=1

FILMAN
27-07-15, 16:32
Εάν στο 3 έχεις 220V (ως προς το Ν) τότε στην εξωτερική μονάδα πρέπει να δουλεύει ο ανεμιστήρας ή να οπλίζει η τετράοδη (οπότε πιθανόν να έχεις ρυθμίσει το μηχάνημα σε θέρμανση αντί για ψύξη)

catamaran100
27-07-15, 18:19
Φιλιππε επειδή στο άλλο δωμάτιο έχει ακριβώς το ίδιο κλιματιστικό και δουλεύει κανονικά, εκεί μέτρησα στο 2 ΚΑΙ 3 220volt ως προς N. Στην δικιά μου περίπτωση τώρα έχω μόνο στο 3 220V ΚΑΙ όπως είπες ξεκινάει ο εξωτερικός ανεμιστήρας μετά από πολύ ώρα και που και που.ΓΙΑ τετραοδη βαλβιδα δεν κοίταξα.ο συμπιεστης δεν κάνει γκιχ.το κλιματιστικο το είχα στην ψύξη.

FILMAN
28-07-15, 15:49
Ίσως στο δικό σου η τετράοδη είναι οπλισμένη στην ψύξη (σπάνιο, συνήθως είναι ανάποδα)

Μπορείς να δεις αν στο πηνίο του μεγάλου ρελέ της πλακέτας φτάνουν 12VDC;

catamaran100
29-07-15, 03:46
Επειδή με το ηλεκτρονικά δεν τα πάω καλά ποιό ακριβώς πηνίο εννοείς;Αν εννοείς το μαύρο αυτό που είναι στο κέντρο της πλακέτας και καταλήγει στην ένδειξη 2 τότε ναι εκεί φτάνουνε 12V .
Μήπως πρέπει να κοιτάξω και τίποτα στην τετράοδη;

klik
29-07-15, 05:17
Ναι αυτό είναι το ρελέ.
Όταν το ρελέ παίρνει 12V, δεν έχεις 230V μεταξύ κλέμας Ν και κλέμας 2;

catamaran100
29-07-15, 23:46
Φιλε klik αν τα λεω καλα το ρελε δεν παιρνει 230 απο τροφοδοσια και μου δινει 12 V;
Επομενως αν ειναι ετσι μεταξυ N και 2 στην κλεμα δεν εχω 230 αλλα 12 V.αυριο λεω να παω την πλακετα στον ηλεκτρονικο γιατι θα κατεβω χωριο...

klik
30-07-15, 00:55
Το ρελέ (αυτό το μαύρο) απο την κάτω πλευρά της πλακέτας, έχει 2 λεπτές πίστες που καταλήγουν στο πηνίο του και του δίνουν τα 12V για ενεργοποίση.
Οι πάνω επαφές γεφυρώνονται όταν ενεργοποιείται το πηνίο και προωθούν τα 230V στην κλέμα 2.

catamaran100
30-07-15, 01:32
ααα,ok.άρα μάλλον μου βρήκες το πρόβλημα μου...δηλαδή δεν γεφυρώνονται οι επαφές για να προωθήσουνε τα 230V στην κλέμα 2.Το πηνίο μήπως είναι αυτό αριστερά στην δεύτερη εικόνα που λέει από πάνω του LCL-ET24-311;ευχαριστώ πολύ...

FILMAN
30-07-15, 16:35
Αυτό το πηνίο που λες είναι για αντιπαρασιτικούς λόγους και δεν έχει σχέση με αυτό που λέμε. Μιλάμε για το μεγάλο ρελέ της πλακέτας που έχει πάνω του και τα δυο χοντρά καφέ καλώδια. Αυτό έχει εσωτερικά ένα πηνίο και ένα διακόπτη. Αν στο πηνίο πηγαίνουν 12V ο διακόπτης πρέπει να επιτρέπει τη ροή ρεύματος οπότε να έχεις 230V στην κλέμα 2 (ως προς Ν πάντα).