PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Samsung] model LE32S86DBX/XEX Ανοίγει και κλείνει απο μόνη της.



e-giannis
20-07-15, 10:29
Καλημέρα παιδιά.
Η Συγκεκριμένη tv μου κάνει το εξής: Ενώ βλέπω tv μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα η τηλεόραση μια ανοίγει, μια κλείνει απο μόνη της και έπειτα το κάνει συνέχεια ανα κάποια λεπτά. Μήπως ξέρετε πιο μπορεί να είναι το πρόβλημα;
Είδα στη πλακέτα τους πυκνωτές με μια πρόχειρη ματιά μου φαίνονται ok δεν είναι φουσκωμένοι, υπέθεσα ότι εκεί μπορεί να είναι το πρόβλημα. Εσείς τι λέτε;

e-giannis
22-07-15, 13:27
Κάποια ιδέα υπάρχει να τη δοκιμάσω;

manolo
22-07-15, 17:02
Κάνε ένα firmware update φίλε μου σε πρώτη φάση.

e-giannis
23-07-15, 14:10
Καλησπέρα Μανόλη έκανα μια έρευνα για να βρω το firmware, αλλά δεν βρίσκω τίποτα...για το συγκεκριμένο model της samsung. Δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα firmware, διότι το πρόβλημα δημιουργείται μετά απο λίγα λεπτά( για 10 με 20 λεπτά βλέπεις κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.)

manolo
23-07-15, 23:32
Καλησπέρα Γιάννη,
το ότι το κάνει μετά από 10 ή 20 λεπτά δεν σημαίνει ότι αποκλείεται το firmware. Δεν λέω ότι είναι σίγουρα αυτό απλά σε κάποιες τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να περνάς το τελευταίο firmware - ΑΝ ΥΠΆΡΧΕΙ - που είναι και ανέξοδο, ώστε να αποκλείσουμε τέτοιο ενδεχόμενο.
Σε δεύτερη φάση αρχίζεις να ψάχνεις ελαττωματικά πυκνωτάκια..
Στο site της Samsung έχει το μοντέλο BDX και όχι DBX που γράφεις..Όντως δεν βρήκα firmware αλλά θα μπορούσες να τους κάνεις κι ένα τηλέφωνο στο technical support.

e-giannis
06-08-15, 02:15
Καλησπέρα Μανόλη τηλεφώνησα στη samsung στο technical support και μου είπανε ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν υπάρχει firmware, επίσης άλλαξα στη πλακέτα όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές και το πρόβλημα συνεχίζεται, βλέπεις για λίγα λεπτά και μετά χάνεται η εικόνα έπειτα απο 3 με 4 sec επανέρχεται και μετά το κάνει συνέχεια.

giannhsitia
08-08-15, 22:54
αποσύνδεσε την Function.

ezizu
09-08-15, 15:12
Άλλαξε τα button χειρισμού (ή ολόκληρη την πλακέτα με τα button) που βρίσκονται επάνω στην τηλεόραση , ή αποσύνδεσε την πλακέτα όπως σου προτείνει και ο Γιάννης παραπάνω (απλά στην περίπτωση που την αποσυνδέσεις, θα μπορείς να λειτουργείς - ρυθμίζεις την τηλεόραση μόνο από το remote control).

e-giannis
13-08-15, 00:17
Γεια σας παιδιά
αποσύνδεσα την πλακέτα όπως μου προτείνατε αλλά δεν είδα καμία βελτίωση, το πρόβλημα παραμένει....
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40366&stc=1

ezizu
13-08-15, 00:58
Όσο αφορά το πρόβλημα της τηλεόρασης έχεις γράψει τα εξής :
Ενώ βλέπω tv μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα η τηλεόραση μια ανοίγει, μια κλείνει απο μόνη της και έπειτα το κάνει συνέχεια ανα κάποια λεπτά
και
το πρόβλημα συνεχίζεται, βλέπεις για λίγα λεπτά και μετά χάνεται η εικόνα έπειτα απο 3 με 4 sec επανέρχεται και μετά το κάνει συνέχεια.
Μπορείς να διευκρινίσεις τι ακριβώς εννοείς όταν λες :
α) ανοίγει και κλείνει από μόνη της ( δηλαδή κάνει power on/ power off ,ή ανάβει και σβήνει ο φωτισμός της οθόνης )
β) χάνεται η εικόνα (δηλαδή μαυρίζει τελείως η οθόνη ή συμβαίνει κάτι άλλο) ;

e-giannis
13-08-15, 12:35
Χάνεται η εικόνα δηλαδή μαυρίζει τελείως η οθόνη και έπειτα επανέρχεται η εικόνα. Βλέπεις λίγα sec, χάνεται η εικόνα και η διαδικασία επαναλαμβάνεται συνεχόμενα.

ezizu
13-08-15, 13:31
Το πρόβλημα αυτό πιθανότατα προέρχεται από προβληματική/ες λάμπα/ες της οθόνης (ή ακόμα και από προβληματική καλωδίωση ή σύνδεση πάνω στις λάμπες), ή από το inverter.
Προφανώς όταν μαυρίζει η οθόνη, ο ήχος δεν χάνεται, σωστά ;

klik
13-08-15, 13:44
Ο ηχος;; Βγαλε μια φωτογραφία απο την πλακετα του τροφοδοτικου πανω κατω. Αν ηταν λαμπα backlight με πρόβλημα θα εκανε Shutdown το backlight μεχρι το επομενο αναμα απο το κουμπι, δεν θα ξανααναβε....

e-giannis
14-08-15, 10:43
Όταν μαυρίζει η οθόνη ο ήχος χάνεται... οπότε δεν νομίζω ότι το πρόβλημα οφείλεται στο backlight.
Η πλακέτα του τροφοδοτικού και πάνω και κάτω φαίνεται σε καλή κατάσταση σχεδόν καινούργια.

vp74
14-08-15, 19:04
Στην θέση σου (χωρίς να γνωρίζω την tv) μιας και λες πως χάνεις κ τον ήχο... θα δοκίμαζα το εξής. Θα μετρούσα τις τάσεις από το τροφοδοτικό προς την mainboard (στην φύσα της main) πριν περάσει σε αυτήν. Αν οι τάσεις είναι οκ τότε θα έκανα αποσύνδεση την καλωδιοταινία από την main προς την tcon. Αν ο ήχος εξακολουθούσε να υπαρχει τότε θα υπέθετα πως είναι κάποιος smd πυκνωτής στην main κοντά στην φύσα που πάει προς tcon. Ολα αυτά βέβαια αφού η tv οταν χανεις εικόνα κ ήχο δεν πέφτει σε standby.

pipilas
17-08-15, 22:32
αν οι τασεις στο τροφοδοτικο ειναι σωστες
βαλε μια αντισταση 1ΚΩ απο τα 5V στο StandBy On στην φυσσα του τροφοδοτικου
και πες μας αν σβηνει..??

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
18-08-15, 14:47
γράψε κατ'αρχήν αν φοράει το τροφοδοτικό ΒΝ44-00192Α
οταν σβήνει η εικόνα στην τάση των 24ν δες αν πέφτει στα 20ν αν πέφτει είναι INVERTER αν δεν κάνει πτώση τάσης είναι T-CON έτσι για να έχεις εικόνα της βλάβης

e-giannis
27-08-15, 10:21
Καλημέρα παιδιά
Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια το φίλο Δημήτρη που μου έστειλε σε προσωπικό μήνυμα τη σωστή λύση στο πρόβλημα: η τηλεόραση παίζει (ασταμάτητα) εδώ και τρεις ημέρες κανονικότατα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Η λύση είναι πας στο service menu (πατάς απο το τηλεκοντρολ το παραπάνω συνδυασμό info,menu,mute,power) πας στην επιλογή ajust και κάνεις off τις επιλογές watchdog ,d-watchdog.
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρουν που δείξατε.

KTHNOS
03-06-18, 20:51
Καλημέρα παιδιά
Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια το φίλο Δημήτρη που μου έστειλε σε προσωπικό μήνυμα τη σωστή λύση στο πρόβλημα: η τηλεόραση παίζει (ασταμάτητα) εδώ και τρεις ημέρες κανονικότατα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Η λύση είναι πας στο service menu (πατάς απο το τηλεκοντρολ το παραπάνω συνδυασμό info,menu,mute,power) πας στην επιλογή ajust και κάνεις off τις επιλογές watchdog ,d-watchdog.
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρουν που δείξατε.

Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου το Δημήτρη και το forum, για τη λύση σε παρόμοιο πρόβλημα με μια Samsung LE40M86BD !!!

gpav1376
11-09-18, 14:23
Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου το Δημήτρη και το forum, για τη λύση σε παρόμοιο πρόβλημα με μια Samsung LE40M86BD !!!


ενα μεγαλο ευχαριστω και η δικια μου εφτιαξε

leosedf
13-09-18, 23:04
Θα κανα 10 μέρες μπαν για τα greeklish αλλά κοιτώντας άλλαξα γνώμη και το κανα μόνιμο.

Papas00zas
16-09-18, 16:17
Μπάναρε και όσους γράφουν τονισμένα κεφαλαία μπας και στρώσουν(και δεν ειρωνεύομαι αντιθετως σοβαρολογώ)