PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Άλλη] Πρόβλημα με τηλεχειριστήριο τηλεόρασης schaub lorenz.



kostas stathopoulos
27-06-15, 16:32
Καλησπέρα. Έχει ο αδερφός μια τηλεόραση schaub lorenz και χάλασε το τηλεχειριστήριο, να τονίσω πως το πρόβλημα δεν βρίσκεται στην τηλεόραση.

Οι ενέργειες που έκανα είναι:
1)Τσέκαρα με μια κάμερα αν ανάβει το led του χειριστηρίου και δεν άναβε.
2)Τσέκαρα το led με το πολύμετρο και όσο το είχα πάνω στην πλακέτα τιμές έδινε και σε ορθή και σε ανάστροφη πόλωση (διαφορετική στην ορθή και διαφορετική στην ανάστροφη πόλωση) (περίεργο) αλλά όταν το ξεκόλλησα από την πλακέτα τιμή έδειχνε μόνο στην ορθή πόλωση.
3)Πέρασα όλες τις κολλήσει και έλεγξα για τυχών κομμένους διαδρόμους.

υγ1: Κατά την αποκόλληση του led από την πλακέτα χάλασα καταλάθος τον διάδρομο τον οποίο και επισκεύασα επιτυχώς με εξωτερικό καλωδιάκι. Το πρόβλημα υπήρχε πριν χαλάσω τον διάδρομο.
υγ2: Ξεκόλλησα και ξανά κόλλησα αυτό το μπλε εξάρτημα με τα τρία ποδαράκια αλλά δεν ξέρω αν το έχω κολλήσει σωστά ή ανάποδα.

Το control δεν έπεσε ποτέ κάτω απλά μια μέρα σταμάτησε να λειτουργεί.

Τι μπορεί να φταίει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

johnkou
27-06-15, 17:53
Βγαλε φωτο να δουμε ποιο ειναι το τηλεκοντρολ εξωτερικα.

kostas stathopoulos
27-06-15, 18:20
Ορίστε η φωτογραφία και ευχαριστώ για το ενδιαφέρων.

Σύμφωνα με το google είναι το AUDIOSONIC X64187R

Βγήκε στο πλάι, θες να την γυρίσω?

manolo
27-06-15, 19:02
Καλησπέρα Κώστα,
το μπλε εξάρτημα που αναφέρεις είναι ταλαντωτής απαραίτητος σε κάθε τηλεχειριστήριο ο οποίος ουσιαστικά χρησιμεύει στη "διαμόρφωση" των IR παλμών. Πιθανώς στο τηλεχειριστήριο σου να τα έχει παίξει ή ο ταλαντωτής ή (αν και αυτό λιγότερο πιθανό) το IC2. To led νομίζω είναι ΟΚ.
Θεωρώ ότι εφόσον όλα αυτά που ανέφερες ότι έκανες και πάλι δεν παίζει, πάρε ένα ισοδύναμο τηλεχειριστήριο με 5-6 ευρώ ή ένα προγραμματιζόμενο με 2-3 ευρώ παραπάνω και κάνεις τη δουλειά σου..

kostas stathopoulos
27-06-15, 20:00
Ωραία. θα δοκιμάσω να αλλάξω τον ταλαντωτή καθώς το ic2 δεν αλλάζει (το μαύρο υποθέτω). Ναι εννοείται πως τα έκανα. Δοκίμασα και άλλο ir led από λειτουργικό control. Πήρα από τα jumbo ένα προγραμματιζόμενο από τα jumbo με 3 € αλλά δεν υποστήριζε αυτήν την μάρκα και άλλα του έλεγες να κάνει και άλλα έκανε. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο οικονομικό ή κάποιο ισοδύναμο? Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

manolo
27-06-15, 20:36
Φίλε Κώστα καλύτερα για ηλεκτρονικά να ψωνίζεις από καταστήματα ηλεκτρονικών γιατί έχεις τουλάχιστον ένα τεχνικό support. Στον Πειραιά έχει μαγαζιά εξειδικευμένα που θα βρεις αυτά που θέλεις. Μπορείς να πάρεις ένα προγραμματιζόμενο της TELE, ή FT Electronics, ή κάποιο από αυτά που είναι απευθείας συμβατό με τη τηλεόρασή σου (υπάρχουν σχετικοί κατάλογοι) το οποίο θα σου έρθει και φτηνότερα αφού δεν θα είναι προγραμματιζόμενο και να κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Τώρα σε πρώτη φάση άλλαξε τον ταλαντωτή (κόστος ελάχιστο) αλλιώς πας για αυτά που σου προτείνω αν θες.

kostas stathopoulos
27-06-15, 20:44
Ωραία . θα αλλάξω τον ταλαντωτη για αρχή και μετά θα πάρω κάποιο αλλο. Ευχαριστώ

Vulcan
27-06-15, 23:17
Ο ταλαντωτής εφόσον το μεσαίο ποδαράκι έχει μπει στη σωστή θέση δεν έχει θέμα πολικότητας στα δύο ακριανά.
Να γνωρίζεις ότι αυτά τα εξαρτήματα έχουν πρόβλημα σε απότομες μεταβολές θερμοκρασίας (κόλληση/αποκόλληση για παράδειγμα) καθώς και σε κρουστικές επιταχύνσεις (πχ πτώση, χτύπημα).

kostas stathopoulos
27-06-15, 23:48
Μάλιστα, ο αδερφός μου λέει ότι δεν του έπεσε κάτω αλλά θα το αλλάξω για να δούμε.