PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδειος ηλεκτρικος θερμοσιφωνας οριζοντιος



chiskos
18-06-15, 18:49
Σας χαιρετώ όλους.
Εάν αφήσω τον ηλεκτρ. θερμοσιφωνα αδειο απο νερό,τι γίνεται, με τον καιρό θα επέλθει διάβροση και θα είναι άχρηστος;
Για χρηση ζεστου νερου έχω ηλιακό για τις ημέρες με ηλιοφάνεια και τον χειμώνα χρησιμοποιώ το αέριο. Επειδη υπάρχει και ηλεκτρικός θερμοσίφωνας τοποθετημένως στο πατάρι, 80 λίτρων της Ελκο αν και είναι 20ετίας είναι σε αρίστη κατάσταση (λογω τακτικής στντήρησης), αλλά δεν χρησιμοποιήται σχεδόν καθόλου λόγω της ύπαρξης των 2 παραπάνω πηγών. Επειδή πρόσφατα τον έκανα συντήρηση, σκέφτηκα να τον αφήσω άδειο απο νερο αφου φυσικά απομονόσω με διακόπτες τις παροχες κρύου και ζεστου νερού και όταν σε έκτακτη περίπτωση μου χρειαστεί, ανοίγοντας τους διακόπτες παροχης κρυου και ζεστου νερου να είναι έτοιμος πρός χρήση.
Θα ήθελα να μάθω εάν είναι σωστή η σκέψη μου. Αφήνοντας το θερμοσίφωνα άδειο απο νερό τουλάχιστο θα έχω το κεφάλι μου ησυχο για τυχόν διαροές που ακούω καθε τοσο που παθαίνουν διάφοροι.
Θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας.
Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

xsterg
18-06-15, 23:22
μπορεις να το κανεις αν εξασφαλισεις οτι δεν θα ενεργοποιησει καποιος την αντισταση. αν γινει αυτο θα καει αμεσως!
παντως εγω τον ηλεκτρικο θερμοσιφωνα μεσα στο σπιτι τον χρησιμοποιω 5-10 φορες τον χρονο. ολο τον αλλο χρονο εχω ζεστο νερο απο τον ηλιακο. ειναι παντοτε γεματος με νερο και αν τον χρειαστω γυριζω απλα την τριοδη βανα.

mathios
19-06-15, 12:26
Καλήμερα, δεν νομίζω να έχει κάποιο πλεονέκτημα μιας και η καταπόνηση του θερμοσίφωνα είναι από την θερμοκρασία και τις πιέσεις που προκαλείται από αυτή. Το να είναι γεμάτος νερό δεν λέει κάτι στο κάτω κάτω αυτή είναι η λειτουργεία του. Σίγουρα ξενιάζεις οτι δεν θα έχεις διαρροή αλλά αν είναι σε άριστη κατάσταση δεν έχεις τέτοιο θέμα. Στα κατά όπως είπε και ο Xsterg θα πρέπει να σιγουρέψεις οτι δεν θα μπορεί να τον ανάψει κάνεις όταν δεν έχει νερό συν την ταλαιπωρία όταν θα θες να τον χρησιμοποιήσεις θα περιμένεις να γεμίσει.

sofosal
19-06-15, 12:33
Άστον γεμάτο νερό....και όσο είναι να κρατήσει θα κρατήσει! αν τον αφήσεις άδειον ξέχνα τον!

chiskos
19-06-15, 13:32
Σαςα ευχαριστω όλου για την άμεση απάντηση σας. Τελικα θα τον αφήσω γεμάτο για να είναι ανα πασα στιγμη έτοιμοσ προσ χρηση.
Και πάλι σας ευχαριστώ

xlife
19-06-15, 19:16
Χωρίς να γνωρίζω από θερμοσίφωνες.... Όμως αν αφήσεις πολύ καιρό το νερό στο θερμοσίφωνα νομίζω ότι θα έχεις αλλά προβλήματα. Στα στάσιμα νερα δημιουργούνται μικροοργανισμοι ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Θα σου πρότεινα να ψάξεις λίγο παραπάνω το θέμα. Μάλλον το καλύτερο είναι να τον έχεις γεμάτο αλλά που και που να τον αδειάζεις.

nyannaco
19-06-15, 19:27
Κλείσε τη βάνα του κρύου (εισαγωγή), και μετά άνοιξε λίγο τη βρύση του ζεστού για να εκτονωθεί η πίεση. Ετσι ο θ/σ θα μείνει γεμάτος, αλλά χωρίς πίεση, οπότε δεν έχει λόγο να τρυπήσει. Επίσης, αν ανάψει η αντίσταση κατά λάθος, δεν θα καεί.
Οταν θελήσεις να τον ξαναβάλεις σε λειτουργία, θα αδειάσεις πρώτα το στάσιμο νερό, και μετά θα τον ανάψεις και θα τον χρησιμοποιήσεις.