PDA

Επιστροφή στο Forum : [Daewoo] Προβλημα με κουζινα Daewoo



Γιαννης2015
08-06-15, 12:24
Καλημερα παιδες... εχω μια κουζινα Daewoo που μου κανει δυσκολη τη ζωη το τελευταιο 20ημερο! Δεν ειμαι ηλεκτρολογος, δεν εχω ιδεα απο αυτα και επειδη με τον ηλεκτρολογο της γειτονιας δεν βρισκω ακρη, ειπα να πω τον πονο μου εδω!

Στο πισω μερος της κουζινας, εκει που συνδεονται τα καλωδια ρευματος, ενα ομορφο πρωι, μου καηκε!
Ηθελε ολο το... νομιζω κλεμα λεγεται, αλλαγη! Γνησιο ανταλλακτικο δεν βρηκα πουθενα οποτε αγορασα ημιτασιον!
Το συνδεσε λοιπον ο ηλεκτρολογος, δοκιμασαμε ενα ματι οτι λειτουργει, ανοιξαμε το φουρνο, λειτουργουσε και αυτο οποτε ολα καλα!!
Μονο που, απο τα τεσσερα ματια της κουζινας, τελικα λειτουργουσαν μονο τα δυο!
Πηρα τηλ τον ηλεκτρολογο και αφου ερηξε το φταιξιμο στο ανταλλακτικο, ηρθε και απο τι καταλαβα κατι δεν ειχε συνδεση καλα!!
Λειτουργησε χωρις προβλημα για ενα 10ημερο!
Στη συνεχεια, δεν αναβε καμια εστια απο τις τεσσερεις, ο φουρνος συνεχισε να λειτουργει κανονικα!
Αφου εσφιξα τις βιδες του ρευματος πισω, λειτουργουσαν κανονικα και μετα απο μια ημερα, παλι τα ιδια!
Μηπως υπαρχει κανενας που μπορει να μου εξηγησει τι μπορει να φταιει??!! παραθετω 4 φωτογραφιες,
μια με το καμμενο σημειο οπως ηταν,
μια με το νεο ανταλλακτικο οπου φαινεται η συνδεση.
μια με τη συνδεση απο την εσωτερικη πλευρα
και μια με το μοντελο της κουζινας!

Καθε βοηθεια/πληροφορια/παρατηρηση καλοδεχουμενη!

FILMAN
08-06-15, 12:30
Δεν το αντικαθιστάς με μια απλή τριπλή κλέμα πορσελάνης να ησυχάσεις;

Γιαννης2015
08-06-15, 12:36
εαν αυτο θα λυση το προβλημα και βρεθει ηλεκτρολογος να το κανει, γτ οχι!!! σε περιπτωση που εισαι ηλεκτρολογος, η συνδεση φαινετε να ειναι σωστη??!! διοτι οι αποψεις διιστανται!!

FILMAN
08-06-15, 12:43
Αφού σφίγγοντας τις βίδες δουλεύει και μετά ξαναχαλάει, λογικά η σύνδεση είναι σωστή αλλά κάτι δεν πατάει καλά.

stelakis1914
08-06-15, 13:24
Έχω συναντήσει τέτοιο πρόβλημα με την περιστασιακή λειτουργία των ματιών της κουζίνας. Το έλυσα οριστικά με την σύνδεση των αγωγών μέσω ακροδεκτών (κος) στο κιβώτιο σύνδεσης της ηλεκτρικής κουζίνας.

sofosal
08-06-15, 15:53
Καλημερα παιδες... εχω μια κουζινα Daewoo που μου κανει δυσκολη τη ζωη το τελευταιο 20ημερο! Δεν ειμαι ηλεκτρολογος, δεν εχω ιδεα απο αυτα και επειδη με τον ηλεκτρολογο της γειτονιας δεν βρισκω ακρη, ειπα να πω τον πονο μου εδω!

Στο πισω μερος της κουζινας, εκει που συνδεονται τα καλωδια ρευματος, ενα ομορφο πρωι, μου καηκε!
Ηθελε ολο το... νομιζω κλεμα λεγεται, αλλαγη! Γνησιο ανταλλακτικο δεν βρηκα πουθενα οποτε αγορασα ημιτασιον!
Το συνδεσε λοιπον ο ηλεκτρολογος, δοκιμασαμε ενα ματι οτι λειτουργει, ανοιξαμε το φουρνο, λειτουργουσε και αυτο οποτε ολα καλα!!
Μονο που, απο τα τεσσερα ματια της κουζινας, τελικα λειτουργουσαν μονο τα δυο!
Πηρα τηλ τον ηλεκτρολογο και αφου ερηξε το φταιξιμο στο ανταλλακτικο, ηρθε και απο τι καταλαβα κατι δεν ειχε συνδεση καλα!!
Λειτουργησε χωρις προβλημα για ενα 10ημερο!
Στη συνεχεια, δεν αναβε καμια εστια απο τις τεσσερεις, ο φουρνος συνεχισε να λειτουργει κανονικα!
Αφου εσφιξα τις βιδες του ρευματος πισω, λειτουργουσαν κανονικα και μετα απο μια ημερα, παλι τα ιδια!
Μηπως υπαρχει κανενας που μπορει να μου εξηγησει τι μπορει να φταιει??!! παραθετω 4 φωτογραφιες,
μια με το καμμενο σημειο οπως ηταν,
μια με το νεο ανταλλακτικο οπου φαινεται η συνδεση.
μια με τη συνδεση απο την εσωτερικη πλευρα
και μια με το μοντελο της κουζινας!

Καθε βοηθεια/πληροφορια/παρατηρηση καλοδεχουμενη!

το πρόβλημα είναι στις γέφυρες, εκείνα τα μπρούτζινα "Π", κάτω από την κλέμα....δεν έχουν μπει κανονικά στη θέση τους με αποτέλεσμα μια να πατάνε και μια όχι....

Κυριακίδης
08-06-15, 21:40
Να ελεγχθεί και ο διακόπτης επιλογής εστιών (κάποια γενική γραμμή που τροφοδοτεί τους διακόπτες επιλογής εστιών) μετά από την κεντρική παροχή που άλλαξες . Ή να δει κάτω από τις επαφές των διακοπτών για τις επαφές των εστιών αν τις ταλαιπώρησε από το αρχικό κάψιμο.

diony
09-06-15, 00:27
βλέπω πίσω πως εκτός από τη γείωση υπάρχουν 3 καφέ και 3 μπλε αγωγοί
δεν μπορώ να δω με σιγουριά τα λαμάκια Π ποιες επαφές βραχυκυκλώνουν (υποθέτω 1+2 και 3+4) και η 5 κενή

ΑΝ είσαι σίγουρος πως οι 3 καφέ αγωγοί συνδέονται με το καφέ της παροχής και οι 3 μπλε συνδέονται αντίστοιχα με το μπλε της παροχής ,τότε μπορείς να καταργήσεις τις γέφυρες που ενώνουν σε ζευγάρια τα καφέ (1+2), και ζευγάρια τα μπλε (3+4) και να βάλεις τους 3 αντίστοιχους αγωγούς του κάθε χρώματος μαζί πίσω από την αντίστοιχη βίδα σύνδεσης της παροχής
(στην εικόνα 3 , τα 3 καφέ δείχνει να είναι μαζί στην κλέμμα 2)
άρα τροποποιείς μόνο τα μπλε

Τη γείωση δεν την πειράζεις καθόλου

έτσι θα αποφύγεις την κακή επαφή των γεφυρών Π που πολλές φορές αν τις περάσεις επιπόλαια αντί να μπούνε ανάμεσα από τα 2 λαμάκια σύσφιξης της βίδας , καταλήγουν πίσω από το δεύτερο λαμάκι και απλά το ακουμπάνε

και ότι κάνεις με κατεβασμένο διακόπτη και ασφάλεια

σε τέτοιες συνδέσεις φροντίζουμε πάντα η γείωση να είναι λίγο μακρύτερη από τους άλλους 2 αγωγούς . ώστε σε περίπτωση που τραβηχτεί το καλώδιο βίαια , τότε η γείωση να φύγει τελευταία από την κλέμμα για δική μας προστασία
υποτίθεται χρησιμοποιούμε τον σφικτήρα για την συγκράτηση του καλωδίου παροχής , που σε αυτού του τύπου κιβώτια σύνδεσης είναι ψεύτικος λόγω έλλειψης χώρου

gcnick
27-07-15, 11:18
http://www.antalaktika-hlektrikon.gr/index.php/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%C F%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CF%83/%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%83-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%B5%CF%83/%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%83/%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%83-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%B7%CF%83-detail