PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΑΓΩΓΗ;



nikakis30
06-04-15, 15:51
Χαιρετώ το FORUM. Μετά από μία παρέμβαση που έκανα στον πίνακα του σπιτιού, εκμεταλλευόμενος κάποια καλώδια που δεν χρησιμοποιούνταν, όπως του θερμοσίφωνα και του καλοριφέρ, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Στο καλώδιο το ένα που έχω συνδέσει την εντολή για το BOILER (την φάση δηλαδή),που απλά με την ασφάλεια κλείνει το κύκλωμα και πηγαίνει πάλι πίσω στον πίνακα αυτονομίας(από το ίδιο καλώδιο χρησιμοποιώ για την εντολή τους δύο κλώνους), μου περίσευε ένα ακόμη της γείωσης. Σε αυτό το καλώδιο σύνδεσα ένα άλλο στον πίνακα ,απλά να μου ανάβει μία λυχνία όποτε ανάβει ένα πιεστικό(φάση δηλαδή). Όταν ανάβω το boiler, μου ανάβει τρεμοπαίζοντας, η λυχνία του πιεστικου. Εδώ είναι και η ερώτηση. Γιατί; Λόγω αυτεπαγωγής στο ιδιο καλώδιο από την φάση;

FILMAN
06-04-15, 16:46
Όχι, λόγω χωρητικότητας.

nikakis30
06-04-15, 17:26
Ενδιαφέρον. Υπάρχει λύση;

JOUN
06-04-15, 18:34
Ενδεικτικο τυπου led π.χ ΑΒΒ.

xsterg
06-04-15, 20:48
απο οτι καταλαβα την εγκατασταση την εχεις κανει σκατα. συγγνωμη για την εκφραση αλλα αυτο καταλαβαινω οτι εχεις κανει. κανε τα πραγματα σωστα και μετα βλεπουμε το γιατι αναβει και το γιατι σβηνει το ενδεικτικο.

nikakis30
06-04-15, 21:53
Άμα χρησιμοποιήσω πηνίο για φίλτρο θα κάνει δουλειά;

FILMAN
07-04-15, 16:47
Άμα χρησιμοποιήσω πηνίο για φίλτρο θα κάνει δουλειά;
Όχι.

Όταν ανάβω το boiler, μου ανάβει τρεμοπαίζοντας, η λυχνία του πιεστικου.
Καταρχήν δεν γίνεται η λυχνία να είναι παράλληλα στο μοτέρ και εντούτοις να μισοανάβει. Βάλε ένα σχήμα να δούμε τί ακριβώς έχεις κάνει. Επίσης η χρήση του κιτρινοπράσινου αγωγού για άλλους σκοπούς πέραν της γείωσης δεν μου αρέσει.

nikakis30
07-04-15, 18:43
Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Είναι λόγω χωρητικότητας καλωδίων. Παρόμοιο πρόβλημα έχει παρατηρηθεί στην ένδειξη σε λυχνία για νυχτερινό τιμολόγιο στον πίνακα που έρχεται από το ρολόι(όχι σε μένα). Το LED είναι η καλύτερη λύση(http://www.michanikos.gr/topic/13854-%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CF%8C%CF%82-15mm2-%CE%BD%CF%85%CF%87%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%C E%BF%CF%8D/page-2). Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα γιατί έτσι κι' αλλιώς ανάβει αχνά,όταν δίνω την εντολή να δουλέψει το BOILER. Κατα τ'άλλα η σκατά εγκατάσταση που έχω κάνει δουλεύει ΟΚ.

xsterg
07-04-15, 23:01
το οτι δουλευει δεν σημαινει οτι δουλευει και σωστα η οτι εντος προδιαγραφων. οταν βλεπω ατομα να χρησιμοποιουν τον αγωγο της γειωσης για αλλο σκοπο η για γειωση καλωδιο ασχετο με το κιτρινοπρασινο μου ανεβαινει η πιεση...

nikakis30
08-04-15, 12:33
ΔΕΝ προτείνω ,ούτε συμβουλεύω να κάνει κανείς μετατροπές όπως στην περίπτωσή μου. Ήταν λύση ανάγκης γιατί και μένα ανεβαίνει η πίεση όταν βλέπω καλώδια εξωτερικά στο σπίτι μέσα.Το καλό το παλικάρι ξέρει κι'άλλο μονοπάτι.

xsterg
08-04-15, 20:52
αν δεν θες να σκαψεις τοιχο η δεν μπορεις να περασεις μεσα απο τις σωληνωσεις νεα καλωδια υπαρχουν και τα καναλια.