PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] Ξεβαμένη πρόσοψη (καντράν) και κουμπιά



SDrikos
22-02-15, 11:25
Καλημέρα.

Η πεθερά μου στο χωριό είχε πάρει μία ελεύθερη κουζίνα Pitsos (PHCB154155/01).
Η κουζίνα εννοείται πως είναι inox με σταθερά κουμπιά.
Μετά από 2 χρόνια περίπου άρχιζε να φεύγει το χρώμα (inox) από το καντράν και τα κουμπιά.
Σήμερα που μιλάμε (μετά από 4 χρονια), δεν φαίνεται τίποτα, και είναι σαν να έχει ξεφλουδίσει.
(δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία)
Έστειλα ένα email στην Pitsos, και μου είπαν ότι το καντράν (κωδ.700919) κοστίζει 30€, και το κάθε
κουμπί (κωδ.620202) κοστίζει 5€/τεμ. Σύνολο 60€ και άλλα 60€ η εργασία.
Όπως καταλαβαίνετε, εκτός του ότι δεν είναι εύκολο να δώσουν τόσα χρήματα, είναι δύσκολο να πάει και στο χωριό ο τεχνικός, που σίγουρα θα ζητησει παραπάνω από 60€.

Ερωτήσεις:
Α. Είναι λογικό που ξεβαψε έτσι? Μήπως κάνει κάτι λάθος η πεθερά μου και το προξένησε?
Β. Καθότι πιάνουν κάπως τα χέρια μου, ξερετε που μπορώ να βρω αυτά τα ανταλλακτικά (ίσως και σε
χαμηλότερη τιμή) και αν είναι πολύ δύσκολο να τα αλλάξω εγώ?
Γ. Αν είναι κατασκευαστικό πρόβλημα , σκέφτομαι ότι αν αλλάξω το καντράν, και πάλι μετά από λίγο
θα δημιουργηθεί το ίδιο πρόβλημα.
Μήπως υπάρχει κάποια παρόμοια εμπειρία?

Ευχαριστώ.

nyannaco
22-02-15, 12:13
Για να ξεβαφει, μηπως δεν ειναι inox, αλλα πλαστικο βαμμενο; Τί υλικο βγαινει απο κατω;

Ακομη, την πεθερα σου τη ρωτησες τί βασει στο καθαρισμα; Προφανως και δεν θα ρωτησω αν εχει διαβασει τις σχετικες οδηγιες συο manual, και αν τις τηρει.

SDrikos
22-02-15, 12:19
Για να ξεβαφει, μηπως δεν ειναι inox, αλλα πλαστικο βαμμενο; Τί υλικο βγαινει απο κατω;

Ακομη, την πεθερα σου τη ρωτησες τί βασει στο καθαρισμα; Προφανως και δεν θα ρωτησω αν εχει διαβασει τις σχετικες οδηγιες συο manual, και αν τις τηρει.

Σίγουρα δεν έχει διαβάσει τις οδηγίες (όπως υποθέτω όλοι άνω των 70 ετών).
Δεν την έχω ρωτήσει με τι το καθαρίζει (θα ρωτήσω και θα ενημερώσω)
Στο φυλλάδιο του συγκεκριμένου μοντέλου, αναφέρεται ως inox. Τώρα άν είναι βαμμένο 'η 'οχι
αυτό δεν μπορώ να το ξέρω.
Δυστυχώς τώρα είμαι μακριά (Εκείνη Αγρίνιο, εγώ Αθήνα) και δεν έχω πρόσβαση για να δω πως φαίνεται από κάτω.

SDrikos
20-03-15, 09:53
Καλημέρα.

Τελικά αγόρασα από το pitsos eshop, όλη την πρόσοψη, και όταν πάω στο Αγρίνιο το Πάσχα, θα προσπαθήσω να την αλλάξω.
Ελπίζω να μην είναι πολύ δύσκολο.