PDA

Επιστροφή στο Forum : stirella simac 8040D σφυρίζει



SDrikos
22-02-15, 11:07
Καλημέρα.

Το προαναφερόμενο ατμοσίδερο με boiler, πριν 2 μήνες σταμάτησε να βγάζει ατμό.
Το γέμισα μερικές φορές me ξύδι και το πρόβλημα διορθώθηκε.
Μετά από αυτό ('ασε που πόσες φορές έπρεπε να βάλω νερό για να ξεμυρίσει),
και πάλι ακόμα και τώρα μυρίζει λίγο,
κάθε φορά που βγάζει ατμό από το σίδερο σφυρίζει κιόλας.
Χθες με το που το έβαζα στο ρεύμα και πάταγα το κουμπί του μπόιλερ, μου έριχνε
την ασφάλεια του πίνακα. Το έλυσα το μπόιλερ, και παρατήρησα ότι είχαν μαζευτεί πολλά άλατα
έξω από το ν θάλαμο, στην πλευρά που είναι τα θερμικά και τα λάγκς των καλωδιώσεων.
Προφανώς λόγω των αλάτων γινόταν βραχυκύκλωμα και για αυτό έριχνε την ασφάλεια.
Καθάρισα τα άλατα και τωρα δεν μου ρίχνει την ασφάλεια.
Άνοιξα και το σίδερο (για το σφύριγμα) , και φύσηξα τα σωληνάκια παροχής του ατμού.
Δεν μου φάνηκαν κάπου βουλωμένα.
Παρόλα αυτά συνεχίζει να σφυρίζει.

Ερωτήσεις
Α. Όλα αυτά τα άλατα δημιουργήθηκαν από το ξύδι που εβαλα? Μήπως δεν πρέπει να βάζω ξύδι για τον καθαρισμό?
Β. Το σφύριγμα που μπορεί να οφείλεται? και πως μπορώ να το διορθώσω?

Υ/Γ. Τον θάλαμο του μπόιλερ όπως και την κάτω πλάκα από το ατμοσίδερο, δεν τα έχω ανοίξει γιατί φοβάμαι το θεμα της στεγανοποίησης μετά.

Ευχαρσιτώ

Κυριακίδης
22-02-15, 12:43
http://www.fixya.com/support/t12761699-steam_iron_whistling

SDrikos
22-02-15, 13:22
http://www.fixya.com/support/t12761699-steam_iron_whistling

Ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να το "αποκωδικοποιήσω", και θα ενημερώσω.

Κυριακίδης
22-02-15, 13:33
"αποκωδικοποίηση"
Μιλάει για μια περίπτωση που έτυχε σε κάποιον (άγνωστη μάρκα ατμοσίδερου . που επίσης "σφύριζε") και λέει ότι το επισκεύασε εξετάζοντας την αντλία νερού. και ότι εκεί μέσα υπάρχει ένα ελατήριο (και εξηγεί τον τρόπο που το έβγαλε , και 3 συνολικές προσπάθειες μέχρι να το καταφέρει να μην σφυρίζει κτλ) . Δηλαδή αυτό το ελατήριο "μαλακώνει " με τον καιρό κτλ και απλά το έκανε αναζωογόνηση. Αλλιώς πιο απλά αλλάζεις την αντλία νερού.

Προφανώς λόγω των αλάτων γινόταν βραχυκύκλωμα και για αυτό έριχνε την ασφάλεια.
Καθάρισα τα άλατα και τωρα δεν μου ρίχνει την ασφάλεια.
Ναι αλλά ο λόγος που βρέθηκαν άλατα εκεί ποιος είναι? φλάντζες που έχουν πρόβλημα? (αν σε έναν κινητήρα αυτοκινήτου δεις λάδια εξωτερικά και απλός τα καθαρίσεις αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι και La vie est belle ).

SDrikos
22-02-15, 18:05
"αποκωδικοποίηση"
Μιλάει για μια περίπτωση που έτυχε σε κάποιον (άγνωστη μάρκα ατμοσίδερου . που επίσης "σφύριζε") και λέει ότι το επισκεύασε εξετάζοντας την αντλία νερού. και ότι εκεί μέσα υπάρχει ένα ελατήριο (και εξηγεί τον τρόπο που το έβγαλε , και 3 συνολικές προσπάθειες μέχρι να το καταφέρει να μην σφυρίζει κτλ) . Δηλαδή αυτό το ελατήριο "μαλακώνει " με τον καιρό κτλ και απλά το έκανε αναζωογόνηση. Αλλιώς πιο απλά αλλάζεις την αντλία νερού.

Ευχαριστώ.

[/QUOTE]Ναι αλλά ο λόγος που βρέθηκαν άλατα εκεί ποιος είναι? φλάντζες που έχουν πρόβλημα? (αν σε έναν κινητήρα αυτοκινήτου δεις λάδια εξωτερικά και απλός τα καθαρίσεις αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι και La vie est belle ).[/QUOTE]

Σχετικά, αυτό που σκεφτόμουν εγώ, είναι μήπως επιεδή γέμισα το δοχείο 4 φορές με ξύδι καιλειτούργησα το σίδερο, αυτό να δημιούργησε το πρόβλημα στον θάλαμο και έβγαλε όλα αυτά τα άλατα. Μήπως δηλαδή αυτό να χάλασε και την φλάντζα του θαλάμου. Είναι αυτό πιθανό?