PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Samsung] Syncmaster 223BW πέ8ανε?



Satsok
11-01-15, 12:04
Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους!
Κατα την επανασυναρμολόγηση του μόνιτόρ μου, μετά απο αντικατάσταση πυκνωτή στο τροφοδοτικό του, λίγο η απροσεξία, λίγο η αρστουμπαλοσύνη μου, λίγο η κακή μου τύχη, καθώς προσπαθούσα να κουμπώσω την καλωδιοταινία απο το τροφοδοτικό με την LCD, δίπλωσε λίγο απότομα και ξήλωσε το φισάκι απο την πλακέτα :blushing:. Προσπάθησα να το κολλήσω αλλά το κολλητήρι μου και το καλάι έιναι πολυ χοντρά για τέτοια λεπτοδουλειά.
Υπάρχει σωτηρία ? Καμιά ιδέα?

thanasis 1
11-01-15, 13:55
Καταρχην δες προσεκτικα αν απο την πλακετα σου εχει φυγει κανενας χαλκοδιαδρομος!

fmj90
11-01-15, 15:09
Απ'οσο βλέπω από τη φωτογραφία δεν φαίνεται να έχει ξηλωθεί χαλκοδιάδρομος, αλλά όπως λέει και ο θανάσης έλεγξέ το. Αν είναι όλα καλά, αυτό σίγουρα κολλάει με ένα λίγο επιδέξιο χέρι. έχω κολλήσει παρόμοιες βλάβες. Αυτό που δεν ξέρω να σου πω είναι που θα προμηθευτής νέο κονέκτορα.. :confused1: Πάντως είναι σχεδόν απίθανο να το κολλήσεις pin προς pin, η τεχνική της πλημμύρας εδώ είναι προτιμότερη..

edit: Τώρα που το ξαναβλέπω έχει ξηλώσει τα pads από την γείωση του σταθερού μεταλλικού του κοννέκτορα. θα χρειαστείς λίγο ξύσιμο στην μόνωση παραδίπλα με πρόσοχή για να το σταθεροποιήσεις λίγο...

thanasis 1
11-01-15, 15:23
Εαν δεν εχει φυγει κανενα απο τα pad τοτε βαλε λιγο flux πανω στα pad της πλακετας και λιγη κολληση στην μυτη του κολλητηριου και περνα το απο πανω απο τα πιν και η δουλεια γινεται.

Αν δεν καταλαβες τι λεω δες εδω (https://www.youtube.com/watch?v=5uiroWBkdFY) απο το 1:55 εως 2:12

Satsok
11-01-15, 23:09
Απ'οσο βλέπω από τη φωτογραφία δεν φαίνεται να έχει ξηλωθεί χαλκοδιάδρομος, αλλά όπως λέει και ο θανάσης έλεγξέ το. Αν είναι όλα καλά, αυτό σίγουρα κολλάει με ένα λίγο επιδέξιο χέρι. έχω κολλήσει παρόμοιες βλάβες. Αυτό που δεν ξέρω να σου πω είναι που θα προμηθευτής νέο κονέκτορα.. :confused1: Πάντως είναι σχεδόν απίθανο να το κολλήσεις pin προς pin, η τεχνική της πλημμύρας εδώ είναι προτιμότερη..

edit: Τώρα που το ξαναβλέπω έχει ξηλώσει τα pads από την γείωση του σταθερού μεταλλικού του κοννέκτορα. θα χρειαστείς λίγο ξύσιμο στην μόνωση παραδίπλα με πρόσοχή για να το σταθεροποιήσεις λίγο...


Εαν δεν εχει φυγει κανενα απο τα pad τοτε βαλε λιγο flux πανω στα pad της πλακετας και λιγη κολληση στην μυτη του κολλητηριου και περνα το απο πανω απο τα πιν και η δουλεια γινεται.

Αν δεν καταλαβες τι λεω δες εδω (https://www.youtube.com/watch?v=5uiroWBkdFY) απο το 1:55 εως 2:12


Χαλκοδιάδρομος δεν ξηλώθηκε. Ξηλώθηκε οπως είδε κι ο Φώτης κομμάτι απο την πλακέτα, στα σημεία που πατούσε ο κονέκτορας.
Το θέμα είναι ότι έχουνα σπάσει τα pins του κονέκτορα τα οποία στεκοντα περίφανα στην πλακέτα( στα αριστερά λείπουνε καναδυό γιατι είχα προσπαθήσει βλακωδώς να τα κολλήσω ένα-ένα με την γκουμούτσα που έχω για κολλητήρι) κι αμα επιχειρίσω αυτό που είδα στο video που λίνκαρε ο Θανάσης πολύ φοβάμαι οτι θα τα πάρει όλα παραμάζωμα ή όχι?
Να φανταστώ οτι Ελλάδα τέτοιον κονέκτορα δεν παίζει να βρώ ε?
Ως τι να τον ψάξω αυτόν τον κονέκτορα στο Internet ?

manolo
24-02-15, 01:19
www.molex.com. Υπάρχουν και στο E-bay όμως..