Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : [Candy] Θορυβος σε παλιο Candy...



hitech444
06-01-15, 20:10
Καλησπέρα,
Τελευταία το πλυντήριο των ρούχων μου κάνει ενα θορυβο όταν βγάζει τα νερά, ενα "φσσστ, φσσστ". Σαν τον ηλικιωμένο που αγκομαχάει στην ανηφόρα. Κατά τα άλλα, όλα καλά. Αυτός ο θορυβος ομως δεν μου αρέσει. Κοίταξα να καθαρίσω την αντλια που δεν το εχω κανει 20 χρόνια αλλά ήταν πεντακάθαρη.
Εχετε καμμιά ιδέα;


Ευχαριστώ

Κυριακίδης
06-01-15, 20:17
Αφού αδειάσει όλα τα νερά (τα πολλά νερά εννοώ) και προς το τέλος που μένουν τα τελευταία νερά έτσι δεν είναι? (τότε ακριβώς ακούγεται αυτό που λες γιατί κάποια λιγοστά νερά σε συνδυασμό με τον αέρα αλλάζει και ο θόρυβος )
Μια περίπτωση που εσύ μπορεί να το κατάλαβες λάθος είναι να είναι ο ιμάντας να είναι λάσκα που γυρίζει τον κάδο , και δεν έχει σχέση με τα νερά της αντλίας

hitech444
07-01-15, 13:48
Μάλλον είσαι σωστός, γιατί μου φαίνεται ότι το κάνει πάντα αλλά εγω δεν το ακούω... Π.χ. Σα να το ακούω οταν είναι να ξεκινήσει ο κάδος στην αρχή.
Τι κάνουμε σ'αυτή την περίπτωση; Μπορώ να το αλλάξω μόνος μου; Υπαρχει ακόμα ανταλλακτικό; Είναι το μοντέλο C455 XT.

Σ' ευχαριστώ πολύ

Κυριακίδης
07-01-15, 14:19
Πρώτα το απομονώνεις από το ρεύμα. Βγάζεις το πίσω καπάκι . θα δεις την τροχαλία
http://www.anastasop.gr/eshop/product-details.aspx?rid=6&catid=6&pId=10237
την μεγάλη του κάδου
και την μικρή του μοτέρ
http://www.anastasop.gr/eshop/product-details.aspx?rid=6&catid=6&pId=10226
τον ιμάντα (πλακέ) που έχει ανάμεσα στα 2 παραπάνω θα δεις αν στο μοτέρ έχει ρεγουλατόρ (μια βίδα είναι ) που την χαλαρώνεις και κατεβάζεις ελάχιστα (1 εκατοστό ) πιο κάτω το μοτέρ και ξανασφίγγεις την βίδα του ρεγουλατόρ.

Αν τον πλακέ ιμάντα τον δεις φθαρμένο (κλωστές κτλ ) καλύτερα να τον αλλάξεις

hitech444
08-01-15, 21:40
Λοιπόν,
Το άνοιξα πίσω, όλα τζάμι. Αυτό που είναι το πρόβλημα και τζάμπα σε παίδεψα είναι όταν πας να γυρίσεις τον κάδο με το χέρι σε κάποιο σημείο βρίσκει και ακούγεται ο θόρυβος. Μάλλον για σοβαρό το κόβω...

stelakis1914
08-01-15, 23:23
Τα ρουλεμάν του κάδου σε τι κατάσταση είναι;

hitech444
09-01-15, 01:08
Μα βρίσκει ο κάδος σε κάποιο σημείο, καθώς τον γυρίζω, το νιώθω με το χέρι μου...
Σκουριές είναι, άλατα είναι δεν ξέρω. Μάλλον αλλαγή κάδου χρειάζεται.

Κυριακίδης
09-01-15, 01:15
όταν πας να γυρίσεις τον κάδο με το χέρι σε κάποιο σημείο βρίσκει και ακούγεται ο θόρυβος.
Το περίεργο είναι ότι αρχικά έλεγες "όταν πάει να ξεκινήσει το μοτέρ " που λογικά στο ξεκίνημα του μοτέρ υπάρχει κάποιο πιο έντονο ζόρι και υπέθεσα ιμάντα .
Τώρα για να λες ότι ακούς τέτοιο θόρυβο γυρνώντας με το χέρι (και εννοείται άδειο χωρίς ζόρι) υποθέτω θα βρίσκει το λάστιχο πόρτας με το περιστρεφόμενο τύμπανο του κάδου (δηλαδή να στράβωσε από την χρήση το λάστιχο πόρτας και όπως είναι κοντά κοντά στο τύμπανο να ακούγεται η "τριβή" (φσστττ) με το λάστιχο. ή να έχει πέσει κάποιο ξένο αντικείμενο μέσα στον κάδο .

hitech444
09-01-15, 13:40
Ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε μου, πάλι δεν εξήγησα ότι ο ήχος που ακούγεται σε ενα διάστημα της περιστροφής (όταν περιστρέψω τον κάδο με το χέρι) είναι μέταλλο με μέταλλο δηλ. σαν να ακουμπάνε 2 μεταλλικές επιφάνειες.

Κυριακίδης
09-01-15, 14:28
Μπορεί κάποιο σιδεράκι λεπτό λάμα να ξέφυγε από τα ρούχα . είναι αρκετός μπελάς για να βρεις που και τι είναι , αρχικά θα χρειαστείς μια ισχυρή λάμπα (μπαλαντέζα) και κοιτάς τις τρύπες του τυμπάνου μήπως είσαι τυχερός και το δεις , αλλιώς θα πρέπει να βγει η αντίσταση θέρμανσης για να κοιτάξεις και εκεί και αν το δεις να το βγάλεις με κάποιο σύρμα. Σοβαρή ζημιά δεν μπορεί να σου κάνει αρκεί να μην βροντάει στο γύρισμα.

hitech444
13-01-15, 23:35
Λοιπόν παιδιά,
Σας παίδεψα αρκετά και σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τη βοήθεια. Το πρόβλημα φαίνεται να είναι τα ρουλεμάν γιατί πότε βρίσκει σε ενα σημείο και πότε βρίσκει σε κάποιο άλλο. Αρα η τελική μου ερώτηση είναι:
Παίρνουν άλλαγμα τα ρουλεμάν ή δεν αξίζει απο πλευράς μαστορικών (αν υπάρχουν ακόμα ρουλεμάν γι'αυτό το μοντέλο);
Συγνώμη και πάλι, όπως βλέπετε δεν είμαι και πολύ σχετικός με το αντικείμενο...

Κυριακίδης
14-01-15, 09:52
Δεν έχω δει από κοντά αυτό το μοντέλο για το πως έχει περασμένα τα ρουλεμάν (φιξ με τον κάδο?) ή καπάκι που μπορεί να λυθεί και να αντικατασταθεί όπως το παρακάτω.
http://www.espares.co.uk/product/es145020/backplate?ModelId=962605

Ή αν μπορούν ήδη στο δικό σου καπάκι να αλλαχτούν μόνο τα ρουλεμάν και η τσιμούχα (δυστυχώς η ανάλυση της φωτογραφίας δεν με αφήνει να το καταλάβω). Αν υπάρχει η δυνατότητα να αλλαχτούν μόνο τα ρουλεμάν τότε μόνο συμφέρει.

Δες μόνο (για να θυμηθώ ) αυτό το καπάκι πιάνεται με πιρτσίνια σε κατά επέκταση μπάρες σιδερένιες σαν πλάκες που αγκαλιάζουν το στρόγγυλο του βαρελιού του κάδου?

hitech444
14-01-15, 14:15
Καλέ μου φίλε,
Επειδή δεν κατέχω και πολλά στο αντικείμενο, βρήκα το service manual. Αν θες να του ρίξεις μια ματιά, το κατεβάζεις απο εδω και μου λες:
http://ppl.ug/W6_8eNA-0_c/

Ευχαριστώ και πάλι

Κυριακίδης
14-01-15, 17:22
Μάλιστα .. είναι δύσκολο για έναν "κοινό θνητό" να το "τακτοποιήσει" :saad:. Ότι άλλη μάρκα ήθελες ευχαρίστως αλλά η Candy ανέκαθεν ήταν πάντα για δέσιμο στις κατασκευές της. (όπου το πολύ απλό δεν υπήρχε λόγος να "πολεμάει" να το κάνει δύσκολο) γιαυτό και καταριέμαι τα μοντέλα αυτά και ανάθεμα που βρίσκονται και στον τόπο μας .

(προκαταβολικά στο λέω ότι αυτό που έγραψες στην αρχή για ένα "φστττ" σαν θόρυβο δεν προδίδει ότι μπορεί να είναι τα ρουλεμάν , γιατί στα ρουλεμάν ο θόρυβος συνήθως είναι άσχημος και "πριονωτός " σαν να "τρέχουν" μπίλιες μέσα ) . Τέλος πάντων υποθέτουμε ότι όντως πάσχει από ρουλεμάν . (ή δες τουλάχιστον αν είναι στο μοτέρ το πρόβλημα βγάζοντας τον ιμάντα)

Από το manual που έδωσες μας ενδιαφέρει η σελίδα C2 (που είναι όλα τα μέρη του κάδου κτλ)
Η Παράξενη Candy έφτιαξε πρώτα έναν "προκάδο με το καπάκι του" (βλέπε στην σελίδα C2 στα νούμερα 203 και 201 )

Αντί να τοποθετήσει τα ρουλεμάν (φιξ ) στον κάδο του 203 . έφτιαξε ένα εξωτερικό "θεμελίωμα" με εξωτερικά καπάκια και σιδερένια "νεύρα" (βλέπε 200 και 204 ) και στο 204 τοποθέτησε τα ρουλεμάν . και την τσιμούχα (η τσιμούχα μάλλον πρέπει να είναι το 508 8)
http://www.espares.co.uk/search/mo962605pt1564/washing-machines/seals/candy/c455xt

Λογικά πρέπει να βγει το καπάκι του 204 από το άλλο καπάκι με τα μεταλλικά "νεύρα μπάρες" του 200 (8 βίδες βγάζεις ) + ότι ακουμπάει πάνω στο καπάκι 204 (καλώδια / σένσορες κτλ) και προσπαθείς να το βγάλεις ) . Εννοείται θα πρέπει να έχεις βγάλει την τροχαλία πρώτα και να αφήσεις την βίδα μόνο επάνω για να μπορείς να το χτυπήσεις με κάποιο ξύλο και από πάνω με το σφυρί για να ξεκολλήσει το περιστρεφόμενο τύμπανο του κάδου και ο άξονας .

Αφού αλλάξεις τα ρουλεμάν / τσιμούχα + γράσο / γρασσάρισμα γενικά κτλ το ξανατοποθετείς και βιδώνεις επάνω την τροχαλία . και τέλος βιδώνεις και τις 8 βίδες (για το καπάκι 204 ) και τελείωσες .

Δεν θυμάμαι αν χρειαζόταν να βγει όλος ο κάδος έξω επειδή το καπάκι της συσκευής (εξωτερικό κάλυμμα καπάκι στο πίσω μέρος ) είναι στενό και δεν σε αφήνει να κάνεις αυτήν την δουλειά ! αν χρειάζεται να βγει όλος ο κάδος έξω την πάτησες!

Schaub Lorenz
19-02-15, 20:54
Λοιπον κι εγω ετσι νομιζα στο χωριο εχω το candy smart ctf 1005 εκανε θορυβο σα ρουλεμαν αλλα ηταν ξεσφιγμενη η τροχαλια