PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Samsung] πρόβλημα με κλιματιστικό samsung AQV12FAN



Φανης10
14-08-14, 03:26
τώρα τελευταία παρουσιάστηκε πρόβλημα με το κλιματιστικό..ενω το ανάβω η εσωτερική μονάδα δουλέυει.αλλά η εξωτερική δεν αντιδράει καθόλου ούτε μετά απο 10 λεπτά παραμονής σε κατάσταση on.Αφήνοντας το λοιπόν έτσι ανοιχτό για 30 λεπτά παρατηρώ ότι σβήνει και η εσωτερική μονάδα και ανάβουν τα λαμπάκια 1 και 3 .παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι σχετικό με αυτό το θέμα ας βοηθήσει.από ότι είχα ψάξει νομίζω φταίει η πλακέτα..θα καλούσα ειδικό να το κοιτάξει απο την samsung αλλά δυστυχώς έληξε η εγγύηση και φοβάμαι να τον καλέσω μην με ''σφάξει'' μεταφορικώς εννοείται ,χαχα.

petroglis
15-08-14, 02:14
παρε ενα τηλ στην εταρεια να σου πουνε τον κωδικο βλαβης συμφωνα μα τα λαμπακια!!

UV.
15-08-14, 19:37
θα καλούσα ειδικό να το κοιτάξει απο την samsung
Φάνη κατά την γνώμη μου δεν έχεις άλλη επιλογή 8-[
Το error code λέει ότι δεν ξεκινά ο συμπιεστής και από μέρους σου τι μπορείς να κάνεις γι αυτό;
όλα τα inverter έχουν πολύ σοφιστικέ ηλεκτρονικά που δεν μπορεί να τα «πειράξει» ούτε ένας μέσος ψυκτικο ηλεκτρονικός
το μόνο που μπορείς να ελέγξεις μόνος σου στην εξωτερική πλακέτα είναι η γέφυρα το IGBT η Δίοδος ισχύος και αν έχει θέμα σε κάποια τάση το εξωτερικό S/M τροφοδοτικάκι της
αν μπορείς να κάνεις αυτά ίσως βρεις κάτι και την φτιάξεις!

.::Nikos::.
09-04-15, 16:28
Καλησπέρα και καλό Πάσχα! Μόλις με πήρε η γιαγιά μου τηλέφωνο από Κυπρο που είχε πάρει το συγκεκριμένο κλιματιστικό αλλά εκεί δε βρίσκει ανταλλακτικά. Μου είπε να κοιτάξω το κόστος της πλακέτας της εξωτερικής μονάδας γιατί κάηκε... (έτσι είπε ο "μάλλον" τεχνικός :P ) Δεν ξεκίναγε καν, της έριχνε και τον γενικό. Εντομεταξύ αυτός της έβγαλε πάνω από την πλακέτα ένα ρελέ που έβγαλε λέει σπίθες. Εγώ τώρα αναρωτιέμαι επειδή δεν έχω στα χέρια μου τίποτε, λέτε να φταίει μόνο το ρελεδάκι που έβγαλε αυτός; (εγώ το κόβω πολύ χλωμο βεβαια...) Αν ειναι να το αγοράσω και να της το στείλω να δοκιμάσουν. Γιατί για την πλακέτα ούτε καν θέλω να μπω στον κόπο να κοιτάξω γιατί θα μου πέσουν τα μαλλιά προφανώς με την τιμή. Παντως αν ρίχνει το γενικό, μιλάμε ίσως για πρόβλημα στο τροφοδοτικό οπότε έχει ελπίδες η πλακέτα ή θα τα έκαψε όλα πάνω; Υποψιάζομαι πρόβλημα από υγρασίες γιατί το έχει στην ταράτσα από ότι κατάλαβα.

Στην τελική βεβαια της είπα να μου στείλει την πλακέτα να δουμε εδώ τι μπορούμε να κάνουμε αν την δει καποιος ηλεκτρονικός...

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
09-04-15, 16:49
Η εξωτερική πλακέτα έχει πρόβλημα. Συνήθως καίγεται το power module και μερικά smd ολοκληρωμένα και αν δεν τα έχεις stock θα πρέπει να περιμένειςαρκετό καιρό για να τα παραλαβεις.

.::Nikos::.
10-04-15, 00:31
Λοιπόν μόλις έμαθα ότι στην αρχή έριξε το ρελέ, αλλά μετά άνοιξε και μετά από λίγο αναβόσβηνε ένα κόκκινο φωτάκι. Έτσι ο "τεχνικός" το είδε και αντί να δει πρώτα τι σκατα σημαινει το φωτάκι πήγε και πείραζε την πλακέτα μέχρι που έκανε τσαφ και κάηκε... Θα ψάξω αυριο να δω τιμες για την πλακέτα αλλά σκεφτομαι πως αυτός μπορεί να το αποτελείωσε μόνος του και ίσως το κλιματιστικό να είχε άλλο πρόβλημα στην αρχή άρα αν βάλουμε νέα πλακέτα να εμφανιστεί το άλλο πρόβλημα. Αν είναι ακριβή η πλακέτα και δε θέλουν να το φτιάξουν θα τους πω να μου την στείλουν εδώ την χαλασμένη να δω τι θα κάνω. Δε νομίζω να βιάζονται. Άνοιξη ειναι, τα κρύα φεύγουν και οι πολλές ζέστες αργούν λογικά. Στοκ δεν εχω τιποτε βεβαια αλλα μπορω να παραγγειλω. Αν μαλιστα τα βρω απο πουθενα Αγγλία μεριά θα έρθουν γρήγορα.