PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Πλυντήριο λερώνει τα ρούχα



andyferraristi
05-08-14, 14:41
Παιδιά καλημέρα. Έχω ένα πλυντήριο DeLonghi DL 1000 TXR, το οποίο τώρα τελευταία μου λερώνει τα ρούχα. Το λέρωμα είναι σαν λάσπη, και όχι σαν σκουριά (ώστε να με παραπέμπει σε ρουλεμαν - άξονα).
Έτσι, πριν περίπου ένα μήνα αποφάσισα να το ανοίξω, και παρατήρησα ότι στις θήκες των απορρυπαντικών, μαλακτικών, κ.λ.π. υπήρχε πάρα πολύ βρώμα, τις οποίες τις έβγαλα και τις καθάρισα πάρα πολύ καλά.
Όμως η σύνδεση των θηκών με τον κάδο γίνεται με έναν πτυχωτό (εάν το αποδίδω σωστά) σωλήνα, κάτι σαν αυτό
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38197&stc=1
το οποίο στις πτυχώσεις του ήταν γεμάτο βρώμα.
Το κακό που επίσης έχει αυτός ο σωλήνας είναι ότι από την πλευρά που ενώνεται με τον κάδο είναι κολλημένος (και όχι με σφιγκτήρες ώστε να μπορώ να τον αφαιρέσω), και έτσι δεν μπορώ να το καθαρίσω καλά εσωτερικά. Προσπάθησα να σκουπίσω ότι μπόρεσα, και μετά με την πίεση που του άσκησα με το χέρι ξεκόλησαν κάποια κομάτια βρώμας (που όπως καταλαβαίνετε είχαν γίνει σώμα), τα οποία έπεσαν μέσα στον κάδο.
Επιπλέον κάτω από το τύμπανο πρέπει να υπάρχει ένα στρώμα αυτής της βρωμιάς, αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί οι τρύπες του τυμπάνου είναι πάρα πολύ μικρές.
Να διευκρινήσω επιπλέον ότι μετά τις ενέργειες αυτές έγινε μία πλύση χωρίς ρούχα, και καθαρισμός του φίλτρου, το οποίο όμως δεν ήταν και ιδιαίτερα λερωμένο.
Η ερώτηση μου είναι η εξής. Υπάρχει κάποιο καθαριστικό που θα μπορούσε να απομακρύνει αυτήν την βρωμιά ???
Μια δεύτερη ερώτηση περιέργειας και μόνο που μου προκλήθηκε κατά το άνοιγμα, είναι η εξής. Είδα ότι έχει δύο υποδοχές τροφοδοσίας νερού (με την αντίστοιχη ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα - solenoid για την κάθε υποδοχή). Είναι διπλής τροφοδοσίας το συγκεκριμένο πλυντήριο, ή απλά η δεύτερη είναι εφεδρική ???

Εάν κάποιο κοματι δεν το κάλυψα επαρκώς, ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων, και παρακαλώ ζητήστε μου να δώσω επιπλέον διευκρινήσεις.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις ...

Κυριακίδης
05-08-14, 15:02
Υπάρχει κάποιο καθαριστικό που θα μπορούσε να απομακρύνει αυτήν την βρωμιά ???
Σόδα ξύδι και 90 βαθμούς (προληπτικά άλλαξε το απορρυπαντικό ή βάλε υγρό απορρυπαντικό)
Για να κρατά βρωμιές στο κολάρο είναι κακός σχεδιασμός του εργοστασίου.


Είδα ότι έχει δύο υποδοχές τροφοδοσίας νερού (με την αντίστοιχη ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα - solenoid για την κάθε υποδοχή). Είναι διπλής τροφοδοσίας το συγκεκριμένο πλυντήριο, ή απλά η δεύτερη είναι εφεδρική ???
Συνήθως η δεύτερη υποδοχή αν προορίζεται για ζεστό νερό από ηλιακό είναι χρώματος κόκκινο (του κρύου είναι άσπρο) πραγματική "ευλογία " να έχει και κόκκινη υποδοχή ..(εννοείται διπλή "ευλογία" αν έχεις και ηλιακό θερμοσίφωνα.

xsterg
05-08-14, 23:09
και εγω καυτο νερο θα ελεγα.

chip
06-08-14, 12:29
είχε πρόβλημα και η μητέρα μου τα καθάρισε όλα όσα γίνονταν (όχι τον λαστιχένιο εσωτερικό σωλήνα κλπ)
έκανε πλύση μονο με νερό στου 90C νομίζω έριξε και χλωρίνη....
και φάνηκε να διορθώθηκε το θέμα....
μετά από λίγες μέρες το ξανάκανε και παρατήρησα οτι ενώ τελείωνε το πρόγραμμα του πλυντηρίου μέσα στον κάδο παρέμεναν λίγα νερά....
και με συνδιασμό οτι γνώριζα οτι η αποχεύτευση είχε κάποιο βούλωμα και πολλές φορές υπερχείλιζαν νερά από τη σύνδεση του σωλήνα του πλυντηρίου με το σωλήνα της αποχέτευσης του μπάνιου (δεν προλάβαιναν να φύγουν τα νερά) σκέφτηκα οτι το πρόβλημα δεν οφείλεται στο πλυντήριο αλλά στην αποχέτευση.
Δηλαδή η σκέψη ήταν οτι επειδή ο σωλήνας της αποχεύτευσης του μπάνιου δεν ήταν καθαρός τα νερά δεν έφευγαν εύκολα με αποτέλεσμα στο χρόνο που το πλυντήριο δουλεύει και διώχνει τα νερά δεν τα απομάκρυνε όλα (γιατί δούλευε με χρονικό και όχι με στάθμη νερού στον κάδο).
Έτσι έριξα αποφρακτικό υγρό στην εκγατάσταση του μπάνιου και κανα δύο φορές που ξαναπλυνε το πλυντήριο δεν έβγαλε νερά και δεν λέρωσε ρούχα...
Μετά όμως (άσχετο με το παραπάνω) το πλυντήριο έκανε ένα μπαμ... εκοψε και ένα εσωτερικό καλώδιο γείωσης και η μητέρα μου αποφάσισε για αλλαγή πλυντηρίου και όχι επισκευή (το πλυντήριο ήταν 20 ετών περίπου). (Έτσι δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος οτι ο καθαρισμός της αποχέτευσης έλυσε το πρόβλημα.... )

andyferraristi
06-08-14, 16:47
Επανέρχομαι με μερικές ακόμα αφελείς ερωτήσεις. Τι ποσότητες - αναλογίες σόδας και ξυδιού να ρίξω ??? Μια πλύση αρκεί ??? Μετά το πέρας της πλύσης (ή των πλύσεων), θα πρέπει να γίνει πλύση με σκέτο νερό ώστε να φύγουν τυχόν υπολείματα ???
Sorry για τον καταιγισμό ...

@chip
Δε νομίζω να είναι η αποχέτευση μου, γιατί όταν το καθάρισα και "έτρεξα" μια πλύση σκέτη για ξέπλυμα των υπολειμάτων, παρατήρησα ότι το νερό έφευγε χωρίς πρόβλημα. Πάντως θα το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ...

Κυριακίδης
06-08-14, 18:15
http://www.flowmagazine.gr/article/view/pws_na_katharisete_to_plunthrio_twn_rouxwn/category/quality_of_life