PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό General Electric] Fujitsu-General 9000 δεν φέρνει τάση



deathlok
04-08-14, 19:34
Καλησπέρα. Προσθεσα ένα ρελέ διαφυγής στον γενικό πίνακα στο εξοχικό γιατί δεν είχε. Αφού άνοιξα τον γενικό και την γενική ασφάλεια άρχισα να ανεβάζω μια μια τις επιμέρους ασφάλειες. Όταν ανέβασα την 10 άρα που είναι πάνω το κλιματιστικό (δεν είναι μόνο του αλλά σε κύκλωμα με φώτα κτλ) ακούστηκε ένα δυνατό τσαφ χωρίς να πέσει η ασφάλεια όμως (δεν θυμάμαι αν έπεσε το ρελέ αλλά δεν έχει σημασία).

Έχοντας παντού ρεύμα πάω να ανοίξω κάποια στιγμή το κλιματιστικό το οποίο ήταν νεκρό....

Ανοίγω την εσωτερική μονάδα και τάση δεν είχε στην κλεμα κάνω το ίδιο στην εξωτερική πάλι τπτ....

ΕΈψαξα για service manual δεν βρήκα κάτι. Σήμερα που το άνοιξα πάλι μέτρησα και είχα τάση και μέσα και έξω αλλά το μηχάνημα μουλάρι..... Μετά βέβαια από λίγο χωρίς να πειράξω τπτ πάλι χάθηκε η τάση στις κλεμες.


Έχει κανείς καμμία ιδέα; το μηχάνημα είναι απλό όχι inverter. Στην εξωτερική μονάδα που κατάφερα να το ανοίξω δεν έχει τπτ άλλο εκτός από μία πενταπλή κλεμα και τον πυκνωτή. Στην εσωτερική μπορώ να βγάλω μόνο το μικρό καπάκι και βλέπω την κλεμα δεν μπορώ να δω πως ξεκουμπωνει να φτάσω στην πλακέτα.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
38193
38194

deathlok
08-08-14, 17:35
Δεν βρήκα service manual αλλά το παίδεψα αρκετά θα έλεγα και ξεκουμπωσα την πρόσοψη με πολύ ζόρι και έφτασα στην πλακέτα.
Έχει καεί ένα varistor και μια ασφάλεια. Λογικά ένα από τα δύο ήταν και το τσαφ που ακούστηκε.

Αυτά τα δύο αλλάζουν πολύ εύκολα απλά εδώ που είμαι τώρα δεν υπάρχει μαγαζί με ηλεκτρονικά ούτε για δείγμα.

Το πρόβλημα μου είναι με δύο μικροφισακια τα οποία τα πίεσα με όλους τους δυνατούς τρόπους και δεν έλεγαν να ξεκουμποσουν από την πλακέτα. Έχει ιδέα κανείς πως βγαίνουν;;

Το ένα από τα δύο το ζόρισα πάρα πολύ και ξεκόλλησε από την πλακέτα από κάτω. Πάει άχρηστη η πλακέτα;

(ξέρει κανείς κανένα μαγαζί με ηλεκτρονικά από Ξυλόκαστρο μέχρι ακρατα;)

xsterg
08-08-14, 19:52
δεν νομιζω να εχει στο ξυλοκαστρο καταστημα με ηλεκτρονικα. το πιο κοντινο θα ειναι στην κορινθο. αν μπορεσεις να βρεις εκει που εισαι απο καποιο καταστημα με επισκευες τηλεορασεων η απο καποιο παλιο τροφοδοτικο καμια ασφαλεια θα κανεις την δουλεια σου. το μηχανημα σου θα δουλεψει και χωρις το βαριστορ. ασφαλεια βρες απο καποια αλλη συσκευη εστω και προσωρινα. για το ξεκολλημα απο την πλακετα η λυση ειναι μια. κολληση κατ' ευθειαν των ακροδεκτων πανω στην πλακετα και επισκευη της στο πισω μερος με κολληση και λιγο μονοκλωνο καλωδιο.
με προβληματιζει το οτι το βαριστορ καηκε μολις εβαλες το αντιηλεκτροπληξιακο ρελε. τα εκανες σιγουρα ολα σωστα? οι γειωσεις σου ειναι ολες οκ? μην εκοψες κατα λαθος καποιο καλωδιο στον πινακα?

deathlok
08-08-14, 21:12
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν θέλω να το δουλέψω χωρίς το βαριστορ άλλωστε δεν κάνει και καμιά τρελή ζέστη. Θα προσπαθήσω να βρω κανέναν που επισκευάζει T. V. Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου.

Το ρελέ μπήκε μια χαρά μετρήθηκε μέτα την εγκατάσταση και με όργανο, απλά έτυχε να το καψει.... Άσε που δεν ξέρω αν κάηκε τώρα το βαριστορ ή ήταν ήδη καμένο αφού το δίκτυο εδώ δεν είναι και ότι καλύτερο . Επίσης στο δίπλα δωμάτιο σε άλλη ασφάλεια έχει ολόιδιο μηχάνημα το οποίο δεν έκανε κιχ ☺.

Αυτό με το καλώδιο το έχω κάνει πιο παλιά σε πλακέτα (καλωδιακι από utp μου είχε δουλέψει χάρμα) αλλά ενώ το ένα ποδαράκι βλέπω που πατάει το δεύτερο δεν το βλέπω από πίσω να πηγαίνει κάπου..;

Στο χειρότερο σενάριο πόσο έχουν περίπου αυτές οι πλακέτες καινούργιες (τάξη μεγέθους δεν περιμένω κάνεις να μου πει ακριβώς) ;

xsterg
08-08-14, 22:48
για να βρεις ετσι ευκολα τετοια πλακετα δεν το νομιζω. εκτος και αν βρεις μεταχειρισμενη απο αλλο κλιματιστικο. το βαριστορ δεν ειναι απαραιτητο για την συνεχη λειτουργια. σκοπος του ειναι η καταπνιξη αιχμων τασης. το προσθετεις αργοτερα.
επίσης και με δεδομενο το οτι εισαι μακρυα απο καταστηματα ηλεκτρονικων δεν θα ηταν ασχημη ιδεα το να εχεις 5-10 ασφαλειες απο καθε τιμη, ειδικα στις μικρες τιμες εως 5Α. δεν κοστιζουν πολυ και σωζουν καταστασεις. μονο η βενζινη σου και ο κοπος να πας σε αλλη πολη φτανουν.

deathlok
13-08-14, 14:50
Λοιπόν προέκυψε μία δουλειά στην Αθήνα και κατέβηκα αυθημερόν...αλλά λόγω εβδομάδας δεκαπεντάυγουστου σε τρία μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών που πήγα κοντά στην περιοχή μου ήταν και τα τρία κλειστά..... :(


Με τα χίλια ζόρια βρήκα ασφάλεια.

Τώρα για την επισκευή τα ξεκολημένα της πλακέτας τα έφτιαξα από κάτω με καλωδιάκη εξωτερικό και είναι μία χαρά ασφάλεια άλλαξα, το varistor το καμένο το μετράω και βγάζω αντίσταση 0.6kOhm ένα ίδιο που έχει όταν το μετράω βγάζει 30MOhm και ανεβαίνει μέχρι που βγαίνει το πολύμετρο εκτός κλίμακας (δλδ άπειρη αντίσταση).

Το καμένο το αφήνω πάνω ή το βγάζω;

xsterg
13-08-14, 19:40
βγαλε το. εχει προβλημα δεν το καταλαβαινεις?

deathlok
13-08-14, 19:50
Ok. Thx :)

UV.
14-08-14, 00:27
Το πρόβλημα μου είναι με δύο μικροφισακια τα οποία τα πίεσα με όλους τους δυνατούς τρόπους και δεν έλεγαν να ξεκουμποσουν από την πλακέτα. Έχει ιδέα κανείς πως βγαίνουν;;

Το ένα από τα δύο το ζόρισα πάρα πολύ και ξεκόλλησε από την πλακέτα από κάτω. Πάει άχρηστη η πλακέτα;

Χα Δημήτρη δεν ήξερες... ...δεν ρώταγες;
Τώρα που το έσκισες νομίζω θα βρήκες πως βγαίνουν αυτά τα φισάκια!
βάζω φωτο να δείτε
έχει ένα αφτάκι που πρέπει να το πιέσεις έτσι ως έχει (έξω από & με την μόνωση) για να «ξεκλειδώσει» και ταυτόχρονα το τραβάς για να βγεί

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38217&stc=1

JOUN
15-08-14, 00:31
Εγω οποτε συναντησα τετοια φισακια,εβγαιναν απο την αλλη μερια(εκει δηλαδη που καταληγει το καλωδιο)
Στο τελος δηλαδη ειχες στα χερια σου την πλακετα μαζι με το καλωδιο.

deathlok
17-08-14, 11:31
Λοιπόν έβγαλα το varistor κόλλησα και τα δύο αισθητήρια που έκοψα τα καλώδια και το a/c δουλεύει κανονικά.

Σας ευχαριστώ όλους.

Τώρα όταν με το καλό γυρίσω Αθήνα θα αγοράσω ένα varistor και θα το περάσω ... λογικά το επόμενο καλοκαίρι.

UV. ευχαριστώ θα μου φανεί χρήσιμη η εικόνα για όταν θα κολλήσω το βαρίστορ γιατί δεν νομίζω να μπορέσω να τα κολλήσω με την πλακέτα πάνω στο a/c οπότε με γλύτωσες από δεύτερο κόψε ράψε.