PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Mitsubishi] Mitsubishi msh-09kv



nmitr11
28-07-14, 17:14
Καλησπέρα. Έχω ένα κλιματιστικο Mitsubishi electric 20ετιας περίπου. Μετά την τελευταία συντήρηση δούλευε κανονικά ώσπου πριν 3 μέρες ενώ δούλευε ξαφνικά σταμάτησε το εξωτερικό μηχανάκι και αναβόσβηνε το φωτάκι operation.η εξωτερική μονάδα δεν έπαιρνε ρεύμα με τίποτα. Στη συνέχεια έβγαλα την πλακέτα κούνησα λίγο τις επαφές και πήρε μπρος λειτούργησε κανονικά το ρελε και η εξωτερική μονάδα πήρε ρεύμα. Αυτό διήρκεσε κάποια λεπτά και μετά ξανά στοπ η μονάδα και αναβόσβηνε το λαμπάκι . Από ότι παρατήρησα ένας μεγάλος ηλεκτρολυτικος πυκνωτής 1000μF πρέπει να είπε το ποίημα αλλά ακόμα κάι αν τον αλλάξω απορώ αν θα φτιάξει. Service manual για αυτό το μοντέλο ξέρεις κανείς αν υπάρχει ;

miku
28-07-14, 21:53
Καλησπέρα.Επειδή έχω αντιμετοπίσει τέτοιο πρόβλημα βγάλε την πλακέτα και πήγενέ την για επισκευή.Μετά τοποθέτησέ την στην θέση της.

nmitr11
29-07-14, 00:59
Ποιος να φτιάχνει τέτοιες πλακετες έχω κάι εγώ κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρονικών. Έναν πυκνωτή μπορώ να αντικαταστήσω. Καμμια ιδέα τι έφταιγε ;

nmitr11
29-07-14, 16:20
Service manual που να φαίνεται η πλακέτα υπάρχει ;

θανασης 7
29-07-14, 20:10
πιθανον πρεπει να εχει "ψυχρη" κολληση στο ρελε μου εχει συμβει και σε μενα

nmitr11
09-08-14, 18:28
Μετά απο αλλαγή πυκνωτών (ο ένας είχε αρχίσει να βγάζει υγρό με αποτέλεσμα να μαυρίσει κάπου η πλακέτα) όταν πάει να ξεκινήσει το εξωτερικό μοτέρ ακούγεται το χαρακτηριστικό "κλινκ" του ρελέ ότι κλείνει για να δώσει ρεύμα αλλά πάπαλα και κολλάει το air condition με την ένδειξη operation να αναβοσβήνει. Το θέμα είναι ότι το προηγουμενο βράδυ δουλεψε κανονικά το σύστημα δηλαδή συμπιεστής εξωτερικός λειτουργεί. Υπάρχει περίπτωση να φταίει η εξωτερική πλακέτα η ο πυκνωτής εκκίνησης του μοτερ (διορθώστε με αν λέω κάτι λάθος);

hgb_12
10-08-14, 17:16
Μετά απο αλλαγή πυκνωτών (ο ένας είχε αρχίσει να βγάζει υγρό με αποτέλεσμα να μαυρίσει κάπου η πλακέτα) όταν πάει να ξεκινήσει το εξωτερικό μοτέρ ακούγεται το χαρακτηριστικό "κλινκ" του ρελέ ότι κλείνει για να δώσει ρεύμα αλλά πάπαλα και κολλάει το air condition με την ένδειξη operation να αναβοσβήνει. Το θέμα είναι ότι το προηγουμενο βράδυ δουλεψε κανονικά το σύστημα δηλαδή συμπιεστής εξωτερικός λειτουργεί. Υπάρχει περίπτωση να φταίει η εξωτερική πλακέτα η ο πυκνωτής εκκίνησης του μοτερ (διορθώστε με αν λέω κάτι λάθος);

Σε ενα φίλο πάντως με παλιό mitsubishi έκανε το ίδιο (άκουγε το ρελέ αλλα δεν ξεκίναγε ο συμπιεστής) και ήταν ο πυκνωτής που λες.

nmitr11
10-08-14, 19:57
Σε ενα φίλο πάντως με παλιό mitsubishi έκανε το ίδιο (άκουγε το ρελέ αλλα δεν ξεκίναγε ο συμπιεστής) και ήταν ο πυκνωτής που λες.

Θυμάσαι ο πυκνωτής αυτός εκκίνησης είναι στην πλακέτα της εξωτερικής ή της εσωτερικής μονάδας; Να ξέρω ποιον να αλλάξω άμα βρω κιόλας
Ευχαριστώ πολύ πάντως.

hgb_12
11-08-14, 16:10
Θυμάσαι ο πυκνωτής αυτός εκκίνησης είναι στην πλακέτα της εξωτερικής ή της εσωτερικής μονάδας; Να ξέρω ποιον να αλλάξω άμα βρω κιόλας
Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Στην εξωτερική μονάδα.

nmitr11
12-08-14, 14:48
Λογικό ακούγεται γιατί ο εσωτερικός πυκνωτής πρέπει να είναι για το μοτέρ της εσωτερικής μονάδας. Ευχαριστώ πολύ

Sent from my ZTE V967S using Tapatalk 4

nmitr11
13-08-14, 10:40
Ξέρει κανείς πως θα έχω πρόσβαση στην πλακέτα; ξεβιδωνεις την πρόσοψη της εξωτερικής μοναδας;

Sent from my ZTE V967S using Tapatalk 4

hgb_12
15-08-14, 00:54
Λογικά αν ξεβιδώσεις το πάνω καπάκι θα τη δεις. Ψάξε και με το μοντέλο στο google και είναι πιθανο να βρεις service manual.

nmitr11
18-08-14, 00:12
Είναι αυτός ο πυκνωτής ένας άσπρος σαν βαρελάκι ;

Sent from my ZTE V967S using Tapatalk 4

ezizu
18-08-14, 18:15
Αν μιλάς για τον πυκνωτή εκκίνησης του μοτέρ του συμπιεστή, συνήθως είναι ένα κυλινδρικό εξάρτημα (σαν βαρελάκι όπως λες) που δεν έχει όμως πάντα στάνταρ χρώμα (μπορεί π.χ. να είναι άσπρο, μαύρο, γκρί κ.λ.π.) και εκτός αυτού μπορεί να είναι είτε πλαστικό (μάλλον το πιο συνηθισμένο), είτε μεταλλικό και αυτό έχει να κάνει με το εργοστάσιο κατασκευής του.
Προφανώς αυτό το βαρελάκι που λες είναι ο πυκνωτής εκκίνησης, αλλά για πιο σίγουρη απάντηση ανέβασε μια φωτογραφία με το εξάρτημα αυτό.

nmitr11
19-08-14, 18:29
Ανοίγοντας το πλαινο καπάκι είδα το άσπρο τετράγωνο εξάρτημα που φαίνεται στη φωτογραφία και το καπάκι που έχει το διάγραμμα. Η πλακέτα φαίνεται πολύ χωμένη μέσα και μάλλον ο πυκνωτής εκκίνησης δεν είναι εμφανής.