PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Άλλο] Τσακισμενη σωλήνα ψιλή πριν το ρακόρ



Mevius
25-07-14, 01:33
Καλησπέρα σε όλο το φορουμ.
ευχομαι και καλό καλοκαιρι να διανυουμε.
εχω ενα θεματάκι με ένα carrefour home 12000 btu
Δεν το εχω δουλέψει και πολύ ζητημα 30 βράδυα τα τελευταια 3 χρόνια
διαπιστωσα φέτος οτι πιανει παγο η εξωτερική σωλήνα ενω περσι
εφερα τεχνικό
που συμπλήρωσε και τσεκαρε και πιέσεις.
αρχισα το ψαξιμο μόνος μου και
διαπιστωσα οτι εχασε τελικά τα υγρά του κατα ενα μεγάλο
ποσοστό διοτι περα απο την σωλήνα εξω που επιανε παγο δεν εβγαζε ψυξη
και το εσωτερικό στοιχειο συγκεντρωνε παγο και αυτό.
τέλος βρήκα την παρακάτω τσάκιση μέσα στον τοίχο αφού βρήκα και λάδι
στην μόνωση τις ψιλής σωλήνας.
θέλω την αληθινή σας συμβουλή μπορω αφου μαζεψω οτι υγρα εμειναν ξανα στην μονάδα να
κοψω την σωλήνα να προβω σε εκτόνωση σωλήνας και κόληση
όπως κόλησα ολες τις χαλκοσωλήνες τις εγκαταστασεις θερμανσεις στο σπίτι μου;
η καμινέτο με βεργα και βόρακα;
θέλει οξυγόνο;
Και με το αρςενικό ρακόρ τί θα κάνω;;
οριστε και η ζημιά
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38162&stc=1

θανασης 7
25-07-14, 02:03
μπορεις να κολλησεις αλλα οχι με καλαι αλλα με χαλκοκολληση

Mevius
25-07-14, 15:24
μπορεις να κολλησεις αλλα οχι με καλαι αλλα με χαλκοκολληση

Δηλαδή μπορώ να ζεστάνω με καμινέτο πιστόλι που φθάνι του 700-800 βαθμούς αλλα θα πρεπει να έχω ραβδο χαλκού;;
και θα ακυρώσω το ρακορ;;

petroglis
25-07-14, 17:43
λοιπον το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να εκτονωσεις και τις δυο σωληνες και να τις κολλησεις με map gas και χαλκοκολληση!!

κενο και υγρα με ζυγαρια οσο γραφει το ταμπελακι!!

θελεις εργαλεια ομως!

UV.
26-07-14, 02:29
γιατί δεν ξεκολλάς τον μαστό που έχει είδη και να τον ξανακολλήσεις με την σωλήνα πιό κοντή;
(είναι δύσκολο θέλει επειρία :glop:) και φυσικά χαλκοκόλληση και βόρακα

lord9999
28-07-14, 16:50
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φωνάξεις έναν τεχνικό να σου το φτιάξει, τώρα αν θέλεις να το φτιάξεις εσύ πρέπει να έχεις εκτονωτικά, χαλκοσωλήνα, υγρά, (αντλία κενού και ζυγαριά για την σωστή διαδικασία) mapgas και χαλκοκόλληση αν τα έχεις όλα αυτά τότε πες μας και σου λέμε ακριβός την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις.

vasilimertzani
29-07-14, 10:00
το σωστοτερο αν φτανει κιολας η σωληνα ειναι εκχειλωση εκ νεου.Αν τωρα δεν φτανει και θελει προεκταση 10-15 ποντους το κολλημα θα γινει με ασημοκολληση.Δυστηχως το mapgas σκετο δεν αρκει θελει και μπουκαλα οξυγονου.

ΥΓ χαλκοκολληση δεν υπαρχει,προφανως θα εννοειται το καλαι.

stefos1
29-07-14, 17:09
Σιγά να μην θέλει και οξυγόνα για να κολλήσει χαλκοσωλήνα μην ΤΡΕΛΑΘΟΎΜΕ κιόλας!!! πρώτα εκχειλωση στη μια πλευρα και μετα με map και ασημοκολληση

UV.
29-07-14, 18:27
ΥΓ χαλκοκολληση δεν υπαρχει,προφανως θα εννοειται το καλαι.
Άλλο είναι να λέτε τι δεν υπάρχει (http://soldatos.gr/shop/index.php?category_id=002008001&action=) και άλλο τι νομίζετε ότι δεν υπάρχει!

Εγώ τώρα νομίζω ότι απλά ψάχνει τρόπο να κάνει την δουλειά του
δηλ ούτε να πληρώσει χρυσάφι την ασημοκόλληση
ούτε οξυγόνα πλάσμα σούπερ ντούπερ ή ότι άλλο
ούτε εκτονωτικά σωλήνος θέλει να αγοράσει

stefos1
29-07-14, 21:27
Άλλο είναι να λέτε τι δεν υπάρχει (http://soldatos.gr/shop/index.php?category_id=002008001&action=) και άλλο τι νομίζετε ότι δεν υπάρχει!

Εγώ τώρα νομίζω ότι απλά ψάχνει τρόπο να κάνει την δουλειά του
δηλ ούτε να πληρώσει χρυσάφι την ασημοκόλληση
ούτε οξυγόνα πλάσμα σούπερ ντούπερ ή ότι άλλο
ούτε εκτονωτικά σωλήνος θέλει να αγοράσει
http://www.tepse.gr/BCDE666D.el.aspx το ΧΡΥΣΑΦΗ που λες αναφέρεσαι στα 40-50 λεπτα που κανει η βεργα??? Κεφάλι πρέπει να κανει για να εχει 《ψωμί》η κόλληση γιατι μπορεί να σπάσει

UV.
29-07-14, 22:40
το ΧΡΥΣΑΦΗ που λες αναφέρεσαι στα 40-50 λεπτα που κανει η βεργα??? Κεφάλι πρέπει να κανει για να εχει 《ψωμί》η κόλληση γιατι μπορεί να σπάσει
δεν βλέπεις πως η απόδειξη της «φθηνής» ασημοκόλλησης που δίνεις είναι μία χαλκοκόλληση με 1% ασήμι;
η μαστοράτζα την λέει ασημοκόλληση και αυτήν και ας μην είναι!
και η περίπτωση αυτή δεν θέλει ούτε «ψωμί» ούτε «κεφάλι» απλά γιατί είναι εφαπτόμενη τριχοεϊδής κόλληση.

stefos1
29-07-14, 23:47
Η χαλκοκολληση απαξ και εχει ασημη έστω και 1%λέγεται ασημοκόλληση μονο η χρυσοχοοι χρησιμοποιουν σχεδόν καθαρη και ειναι ακριβή όπως λες,
οσο για το αν κανει κεφάλι η οχι είναι στο χέρι του τεχνίτη , αν θέλει οριστικά να τελειώσει το θέμα τοτε πρέπει να κάνει κεφάλι αν πάλι δεν θέλει.... τότε έχει στο μυαλό του οτι μπορεί καπια στιγμή να χάσει οπότε το κόστος του φρεον και της δουλειάς τα έχασε και φτου από την αρχή!! Εκτός αν είναι μαστορακος που θα περιμένει υπομονετικά να ξαναχαλασει σε 1-2 χρόνια για να εχει μόνιμους πελάτες ....

UV.
30-07-14, 01:13
Η χαλκοκολληση απαξ και εχει ασημη έστω και 1%λέγεται ασημοκόλληση
καλά κρασιά
τα επίχρυσα τα λες με το ίδιο σκεπτικό χρυσά; :w00t:

stefos1
30-07-14, 20:14
Νικο Μερικοί γράφουν για να γράφουν....
Το τροχο τον εχουν ανακάλυψει αιώνες τώρα!!! Μην ψάχνεις αλλο τρόπο.
Τώρα αν σε σένα πουλάνε χρυσό και εσύ δεν ρωτάς πόσα ΚΑΡΑΤΙΑ είναι ειναι πρόβλημα δικό σου ...http://www.goldxchange.gr/katharotita_xrysou.php

UV.
30-07-14, 21:00
το μόνο που συμφωνώ είναι αυτό

Νικο Μερικοί γράφουν για να γράφουν....
τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι εκτός θέματος αν ήθελες να τα συνδέσεις με τα επίχρυσα!
Καταλήγουμε ότι κατά την γνώμη σου καλώς η μαστοράτζα λέει την χαλκοκόλληση ασημοκόλληση έτσι αυθαίρετα επειδή έχει ένα ποσοστό αργύρου για την βελτίωση της ρευστότητας της κόλλησης (όχι για να την πληρώνεις χρυσή) αλλά είναι χαλκοκόλληση.
Ακόμη και η απλή χαλκοκόλληση στην πραγματικότητα δεν είναι απλή :blink:

vasilimertzani
31-07-14, 12:09
Άλλο είναι να λέτε τι δεν υπάρχει (http://soldatos.gr/shop/index.php?category_id=002008001&action=) και άλλο τι νομίζετε ότι δεν υπάρχει!

Εγώ τώρα νομίζω ότι απλά ψάχνει τρόπο να κάνει την δουλειά του
δηλ ούτε να πληρώσει χρυσάφι την ασημοκόλληση
ούτε οξυγόνα πλάσμα σούπερ ντούπερ ή ότι άλλο
ούτε εκτονωτικά σωλήνος θέλει να αγοράσει

δεν βγαζει κατι η σελιδα που αναρτησες.Εγω αναφερομουν στο υλικο που ειναι η βεργα.Ειναι χαλκος????
προφανως κολαει χαλκο και την λενε χαλκοκοληση.
Το ειχα κανει εγω στο δικο μου κλιματιστικο και ξεκολλησε μια μερα που δουλευε στο ζεστο .Τωρα λογω πιεσης ,λογω θερμοκρασιας αγνωστο.Εφερα ψυκτικο οπου μου ειπε τα ιδια.

nyannaco
31-07-14, 12:16
Εγω αναφερομουν στο υλικο που ειναι η βεργα.Ειναι χαλκος????
προφανως κολαει χαλκο και την λενε χαλκοκοληση.Ρητορική η ερώτηση, βέβαια, αλλά... η λογική λέει ότι προφανώς και δεν είναι χαλκός. Αν ήταν από το ίδιο υλικό με το σωλήνα, η φλόγα του καμινέτου δεν θα έλιωνε μόνο τη βέργα, αλλά και το σωλήνα!