PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Toyotomi] TOYOTOMI 18 ΑΡΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ R22 (ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΝΩΜΕΣ)



petroglis
12-07-14, 17:39
το συγκεκριμενο ξηλωθηκε το χειμωνα απο μενα !!

Πηγαινωντας να κανω λοιπον κενο μετα την εγκατασταση σου σε αλλο σπιτι μολις χθες , παρατηρησα οτι μαλλον εχανε

φρεον απο τη μεγαλη βανα ! αυτο το καταλαβα οταν βιδωσα κανονικα τα ρακορ στις βανες και πηγα να βαλω το λαστιχο

στο μανομετρο!! ειχε σηκωσει πιεσεις!!

τελοςπαντων δε μπορεσα να κανω κενο εκανα μια εξαερωση και το βαλα να δουλεψει!!

Ελα ομως που ενω εκανε ψυξη μεσα, οι πιεσεις ητανε γυρω στα 4 bar 50 λιμπρες περιπου , στο 10 λεπτο σταματαει, κοβει

ο συμπιεστης και μετα απο λιγο ξανα ξεκιναει!!

Τι μπορει να εχει συμβει?? Πιθανολογω το οτι εχει χασει φρεον , η συμπτωματικα χαλασε κατι αλλο!!

Καποια γνωμη-βοηθεια ρε παιδια??

UV.
13-07-14, 02:03
είσαι αδιόρθωτος!
πάλι τα ίδια;
νομίζω θα κάνεις και με αυτό ότι και στο προηγούμενο δηλ ...τίποτα

οι βάνες αν έχαναν έτσι όπως το περιέγραψες από τον χειμώνα μέχρι τώρα δεν θα είχε μήνει τίποτα μέσα!
Οι βάνες όταν χάνουν, χάνουν από τα o-ring αλλά όχι όταν είναι κλειστές 99.9%
όταν έφτασες να κάνεις κενό και δεν το κράταγε έπρεπε να ρωτήσεις για βοήθεια τι να κάνεις
αλλά προτίμησες να κάνεις την πατάτα :001_tt2:

με 50psi στην χαμηλή και με άγνωστη ποσότητα κοπανιστού αέρα μέσα, στους -3°C τι έχουμε; ...έναν ωραίο παγοφραγμό ...και;
σταμάτημα του ψυκτικού κύκλου.
Αποτέλεσμα ο κομπρέσορας να υπερθερμένεται και να έχεις αυτά που περιγράφεις.
Ελπίζω να έχεις μαζέψει τα υγρά με pump down.

Έχεις δύο λύσεις
1, Αφαιρείς τον αέρα από το ψυκτικό υγρό (απαιτούνται μανόμετρο και θερμόμετρο πολύ καλής ακρίβειας)
2, κάνεις ...ανάκτηση:hahahha:(καλό ε;) μετά κενό σε ολόκληρο το κύκλωμα και γεμίζεις ξανά.

petroglis
13-07-14, 09:03
ριξε κραξιμο δεκτο :001_tt2:!!

μου φενεται αρχησαμε και τα χανουμε τελευταια:001_tt2:, εχω κανει παμπολες μεταφορες αλλα κατι γινεται τελευταια και κανω λαθη !!!

μηπως να γινω ασκητης??:biggrin:

ολο τελευταια τυχαινει αυτη η κατασταση, σε 18αρια συμβατικα με r22 , αλλα αυτο ειναι δικια μου δουλεια , ενα ξηλωμα και εγκατασταση μετα

απο καιρο και να το ιδιο προβλημα παλι!! Να κοιμηθω δε μπορω εχω σκασει μ αυτο το θεμα!!

UV.
13-07-14, 16:15
ολο τελευταια τυχαινει αυτη η κατασταση
πράγματι υπάρχει μια διάχυτη γκαντεμιά σε δικαιολογώ γιατί αν σου πω δικές μου περιπτώσεις θα τραβάς τα μαλλιά σου!

Λοιπόν χωρίς special εξοπλισμό ίσως μπορέσεις να κάνεις την δουλειά (εξαρτάται πόσο γάτος θα γίνεις)
Για την ανάκτηση του φρέον μια και είναι ακρειβό
χρειάζεσαι μία άδεια μπουκάλα στην οποία έχεις τραβήξει κενό
καλό θα ήταν να έχεις ελαιοδιαχωριστή και η κάσα να είναι με δείκτη ροής προσοχή (δεν πρέπει να φύγουν τα λάδια)
βάζεις την μπουκάλα σε κουβά με κρύο νερό για χαμηλή θερμοκρασία

η ανάκτηση θα γίνει χωρίς λειτουργία της μονάδας και με ανοικτές τις βάνες της και με τις τάπες τους κλειστές αφού λες πως έχουν διαροή και αργά αφού δεν έχεις ελαιοδιαχωριστή
όταν αδειάσει η πρώτη φάση
κόβεις το ρεύμα του solenoid για να αποκτήσεις πρόσβαση στο άλλο μισό κύκλωμα
και εδώ αργά το άδειασμα!

αν συμφωνείς με αυτή την μέθοδο πες μου για συνέχεια:001_rolleyes:

petroglis
13-07-14, 16:52
σκεφτομουνα να κανω το εξης!!

εχω ενα φιλτρο με σιλικα , διαιρουμενο κι ελεγα να κανω μια συγκεντρωση των υγρων κι επειτα να το συνδεσω εξωτερικα παντα μεταξυ της βανας 1/4 και της σωληνας αυτης !!
Να κανω κενο , σιγουρος οτι ειναι κλειστες οι βανες και μετα να ανοιξω κανονικα το μηχανημα να δουλεψει!!

Και ρωταω θα γινει δουλεια ετσι?θα μαζευτει τυχον υγρασια απο το κυκλωμα στη σιλικα η τζαμπα κοπος!!
Το μετα ειναι αυτο που προτεινες!
Αντε να δουμε

UV.
13-07-14, 17:06
δοκίμασέ το
αλλά στο σημείο που λες είσαι μετά το τριχοειδές στην ψύξη και θα πρέπει να το δουλέψεις στην θέρμανση!

petroglis
13-07-14, 17:16
ποση ωρα προτεινεις να το αφησω να δουλεψει στο ζεστο?
μπορω να το αφησω αρκετη ωρα να δουλεψει στο ζεστο γιατι στο χειριστηριο ειναι το αισθητηριο θερμοκρασιας!!

πιστευεις θα γινει δουλεια??

UV.
13-07-14, 17:26
ναι αυτό είναι ένα πρόβλημα και με τα λιοπύρια σίγουρα θα έχει πάνω από 30°C και θα κλείνει φυσιολογικά και από μόνο του
με αυτήν την πατέντα δεν ξέρω

UV.
13-07-14, 17:58
κόβεις το ρεύμα του solenoid για να αποκτήσεις πρόσβαση στο άλλο μισό κύκλωμα
Για να μη υπάρξει παρεξήγιση το παραπάνω δεν ισχήει (μόνο το in out του συμπιεστή αλλάζει το solenoid)
Ο τρόπος για να αποκτήσεις άμεση φυσική πρόσβαση στο υπόλοιπο κύκλωμα είναι η το ποθέτηση του λεγόμενου κλέφτη σωλήνας

αν χρειαστεί θα σου πω αργότερα πως να γίνει η β' φάση στό υπόλοιπο χωρίς αυτό

petroglis
13-07-14, 18:06
θα κανω αυτο που ειπα και θα δω πως θα δουλεψει!!ειδωμεν!! ειμαι σκασμενος με ολο αυτο!

petroglis
14-07-14, 13:09
δουλεψε το ατιμο δουλεψε!! ειμαι γεματος ικανοποιηση !!

UV.
14-07-14, 21:29
βρε παλιοψέφτη πότε πρόλαβες και το 'φτιαξες;
Δεν θα μας πεις δυο λόγια howtofixit;
πάντως αφού δέχεσαι συγχαρητήρια Μπράβο και τέλος καλό όλα καλά! :001_smile:

petroglis
14-07-14, 22:09
ελα φιλε μου ολο το βραδυ χθες δε κοιμηθηκα σηκωθηκα πρωι πρωι πηγα πηρα ενα μπουκαλακι σιλικα που χρειαζοταν για να την αλλαξω στο

φιλτρο το λεγωμενο (λειωμενο - δηλαδη που ανοιγεται )για να το καταλαβουν καποιοι ,εκανα συγκεντρωση του φρεον,

φυσηξα το κυκλωμα του εσωτερικου για τυχον λαδια μεσα στο στοιχειο , μετα συνδεσα το φιλτρο στη μικρη τη σωληνα 1/4 διατομη και στη

συνεχεια πανω στη βανα με μια αλλη σωληνα και το εβαλα να κανει κενο!!

ανοιξα μετα απο ενα τεταρτο κενο τις βανες και το μηχανημα θεριζει!!!

Να σημειωσω οτι εχω αφησει το φιλτρο επανω στο μηχανημα να τραβηξει τυχον υγρασιες στη λειτουργια και μετα απο κανα 2 μερες

θα το βγαλω και θα συνδεσω κανονικα τη σωληνα πανω στη βανα , με ολη την πρεπουσα διαδικασια!!

Σας ζαλησα !!!

sakis76
15-07-14, 08:23
Φιλε Γιωργο μπορεις να μας πεις απο που περνεις τη σειλικαωστε να παρουμε γιατι δεν την βρισκω πουθενα

petroglis
15-07-14, 13:51
ψαξε κεραμυδας ψυκτικα η κλειδαρας ψυκτικα θεσσαλονικη καποιος θα χει απ αυτους