PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Άλλο] ΚΛΙΜΤΙΣΤΙΚΟ 26000 BTU ΤΣΑΚΙΣΜΕΝΗ ΣΩΛΗΝΑ



petroglis
19-06-14, 22:35
καλησπερα στα παιδια !!
μαστορες και μαστορες γιομησαμε μαστορες , σαν της κατσικας τον πισινο ενα πραμα!!
Εκανα μια εισαγωγη !

Λοιπον , μετα απο μετεγκατασταση απο τον πανω στον κατω οροφο , (ενας πισινος κατσικας οπως ειπα)

αφησε ενα τσακισμα στην σωληνα του κλιματιστικου την μεγαλη , κοινως αναρροφηση)

διατομης 5/8 , και ετσι αρχησαν τα προβληματα !!

Δηλαδη καθε 4 λεπτα μετρημενα απο τον ιδιοκτητη σταματουσε - ξεκινουσε!!

Δουλευε ετσι για αρκετο καιρο, μη ξεροντας ο ιδιοκτητης οτι δε δουλευει σωστα μεχρι που φωναξε καποιον αλλο

(μαστορα) ο οποιος αλλαξε αισθητηρα χωρου , οχι τον δικο του εναν αλλον με ενωμα στο εσωτερικο μηχανημα!

Και ηρθε η δικια μου σειρα σημερα, γιατι ειναι χωριανος του πατερα μου ο ανθρωπος και πηγα να δω τι τρεχει!!


Εδω ηθελα να ρωτησω τα παιδια το λογο τον οποιο το μηχανημα σταματαει καθε τοσο, και μετα θα συνεχισω

τα λεγομενα μου!!!

Ευχαριστω και θα περιμενω ολους τους γνωστες να ανταλαξουμε αποψεις!!!

xsterg
19-06-14, 23:03
επισκευασε την σωληνα η αντικατεστησε την με μια αλλη και βλεπουμε...

petroglis
19-06-14, 23:07
πισκευασε την σωληνα η αντικατεστησε την με μια αλλη και βλεπουμε...

λοιπον εγινε επισκευη στη σωληνα αλλα τα ιδια!!

Γνωμες θελω να δω!! να πειτε τη γνωμη σας για ολο αυτο!!

Οσοι θελουν βεβαια

pats
19-06-14, 23:41
όταν λειτουργεί σε θέρμανση η ψύξ?

petroglis
20-06-14, 00:07
και στα δυο!! ζεματαει η μηχανη στο 4 λεπτο

petroglis
20-06-14, 01:00
τι βλαβη μπορει να προκαλεσε το τσακισμα στον 1 χρονο λειτουργιας??

petroglis
20-06-14, 21:25
μαλλον εχετε οι περισσοτεροι δουλειες και δε μιλατε!!

παντως το θεμα τι εχουν δει πολλοι , αλλα τι γνωμη σχηματισαν δεν ξερω!!!

kesanis
20-06-14, 22:55
Καλησπερα.
Πιέσεις φαντάζομαι οτι εχεις δει, ετσι; Δεν πιστευω να σου εχει αδειάσει και να σου κόβει τον συμπιεστη απο υπερθέρμανση;

Και κατεβασε σε παρακαλω καμιά ταχύτητα στο σασμαν. Ετσι οπως γραφεις κανενας δεν θα σου απαντήσει. Να σε βοηθησουν θελουν και προφανως δεν τους υποχρεωνει κατι!

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

petroglis
20-06-14, 23:13
στο κρυο και στο ζεστο τα ιδια φιλε μου!!

στο ζεστο καρφωνει σε πολυ λιγι 450 τερμα κατω!!!

DIATHERM
21-06-14, 03:30
Θες γρηγορη απαντηση με ελλιπη στοιχεια... καταρχας γιατι φρεον μιλαμε ?
τη πιεση εχεις στην ψυξη? χαμιλη πιεση, εχει σκαμπανεβασματα η βελονα η ειναι καρφι στην πιεση που ποιανει?
ωπος σου ειπε κ ο μαστορας
kesanis
(http://www.howtofixit.gr/forum/member.php?u=60546) τσεκαρες οτι δεν σου κοβει τον συμπιεστη το θερμικο? μηκος σωληνα? κανεις παγιδα υγρου με την σωληνα?

petroglis
21-06-14, 13:01
407 φρεον φιλε μου !! στην ψυξη ειναι στο 60 psi οχι παραπανω και δε εχει σκαμπανεβασματα!!!

Να πω οτι κι αλλα κλιματιστικα που συναντησα ειχαν ελλειψη φρεον εστω και λιγο αλλα δε κοβαν στο 4 λεπτο!!

Και οπως ειπα ζεματαει η μηχανη και στο ζεστο και στο κρυο και κοβει τελειως μαζι με τον ανεμιστηρα!!

Μια μεταφορα ρε γαμωτο εγινε και ξεκινησε το προβλημα, αλλα συνεχιστηκε για αρκετο καιρο!!

dal_kos
21-06-14, 17:16
Μήπως στη μεταφορά έγινε κάτι λάθος και έχασε λάδια το μηχάνημα?
Επίσης έχεις επιβεβαιώσει ότι το μηχάνημα κόβει από θερμικό του συμπιεστή και όχι από soft error της πλακέτας?

UV.
22-06-14, 05:29
στο κρυο και στο ζεστο τα ιδια φιλε μου!!

στο ζεστο καρφωνει σε πολυ λιγι 450 τερμα κατω!!!

Χα μ' αρέσει που κάνεις και χαβαλέ με αυτές τις πιέσεις! :w00t:
έχεις καταλάβει ότι σε αυτές τις συνθήκες λειτουργείας έχεις μια ωρολογιακή βόμβα;
Πρόσεχε γιατί μπορεί και να σκάσει :blink:

για R407 μιλάμε για πάνω από 66°C στην εκτόνωση και φυσικά σου κόβει ο κομπρέσορας από το θερμικό του (ευτυχώς)
τώρα το γιατί κόλλησες εσύ που αυτό το κάνει σε 4 λεπτά ή όχι νομίζω δεν λέει τίποτα
αν πιάσουν οι ζέστες θα το κάνει σίγουρα σε λιγότερο και;
Το πιο πιθανό αν δεν είχες απώλειες λαδιών να είναι φλομομένο στο "φρέον"
Οι πιέσεις από μόνες τους δεν μπορούν να σου πουν πόσο έχει μέσα και χρειάζεται μια δικασία για να το βρεις.
(δεν την γνωρίζουν πολοί ψυκτικοί) και το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι ανάκτηση και νέα πλήρωση με ζύγισμα

η τσάπα του γιού :001_cool:

αν θέλεις ακολουθείς αυτά που σου γράφω μην παρεξηγηθείς κιόλας :001_tt2:

petroglis
22-06-14, 23:55
Χα μ' αρέσει που κάνεις και χαβαλέ με αυτές τις πιέσεις! :w00t:
έχεις καταλάβει ότι σε αυτές τις συνθήκες λειτουργείας έχεις μια ωρολογιακή βόμβα;
Πρόσεχε γιατί μπορεί και να σκάσει :blink:

για R407 μιλάμε για πάνω από 66°C στην εκτόνωση και φυσικά σου κόβει ο κομπρέσορας από το θερμικό του (ευτυχώς)
τώρα το γιατί κόλλησες εσύ που αυτό το κάνει σε 4 λεπτά ή όχι νομίζω δεν λέει τίποτα
αν πιάσουν οι ζέστες θα το κάνει σίγουρα σε λιγότερο και;
Το πιο πιθανό αν δεν είχες απώλειες λαδιών να είναι φλομομένο στο "φρέον"
Οι πιέσεις από μόνες τους δεν μπορούν να σου πουν πόσο έχει μέσα και χρειάζεται μια δικασία για να το βρεις.
(δεν την γνωρίζουν πολοί ψυκτικοί) και το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι ανάκτηση και νέα πλήρωση με ζύγισμα

η τσάπα του γιού :001_cool:

αν θέλεις ακολουθείς αυτά που σου γράφω μην παρεξηγηθείς κιόλας :001_tt2:

βομβα μεγατονων!! εχω δει πως σκαει κοντεσερ σε σουπερ μαρκετ επειδη δεν ξεκινησαν οι ανεμιστηρες , (καταλαβαινεις φανταζομαι )

200 και κιλα φρεον σε λιγα δευ/πτα στον αερα!!

απλως δε πληρωνεται ολη αυτη η διαδικασια απο την αρχη , και στο τελος να τα κανεις ολακαλα αλλα να εχει αρπαξει ηδη ο συμπιεστης!!

kesanis
22-06-14, 23:57
Φιλε @petroglis, αν θες να με ακούσεις καλως, αν οχι κανε οτι καταλαβαινεις.
Ο φιλος ακριβως παραπανω, στα ειπε μια χαρα. Δεν ειναι να παιζεις με τετοιες πιεσεις. Δεν ειναι κατι που μπορεις να κανεις μονος σου αν δεν εχεις τις γνωσεις, τον εξοπλισμό και την εμπειρία.
Κατα 99% σε κοβει το θερμικο του συμπιεστη.
Φώναξε καποιον τεχνικο να το δει. Πρεπει να ελεγχθεί σιγουρα η ποσοτητα του ψυκτικου και τα λαδια του. Χρειαστηκε να συμπληρωσεις εσυ φρεον?
Πολυ πιθανόν, επειδη λες για μεγαλο χρονικο διαστημα που δουλευε ετσι, να εχει παθει ζημια και ο συμπιεστης.
Τι κλιματιστικο ειναι; Μαρκα; Μοντελο; Ειναι inverter; Αν ναι παιζει να μην φταιει το φρεον αλλά κατι αλλο, τωρα που το σκεφτηκα .....

Στα περνουμε και με το τσιγκελι, βρε παιδι μου!

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

petroglis
23-06-14, 00:06
Φιλε @petroglis, αν θες να με ακούσεις καλως, αν οχι κανε οτι καταλαβαινεις.
Ο φιλος ακριβως παραπανω, στα ειπε μια χαρα. Δεν ειναι να παιζεις με τετοιες πιεσεις. Δεν ειναι κατι που μπορεις να κανεις μονος σου αν δεν εχεις τις γνωσεις, τον εξοπλισμό και την εμπειρία.
Κατα 99% σε κοβει το θερμικο του συμπιεστη.
Φώναξε καποιον τεχνικο να το δει. Πρεπει να ελεγχθεί σιγουρα η ποσοτητα του ψυκτικου και τα λαδια του. Χρειαστηκε να συμπληρωσεις εσυ φρεον?
Πολυ πιθανόν, επειδη λες για μεγαλο χρονικο διαστημα που δουλευε ετσι, να εχει παθει ζημια και ο συμπιεστης.
Τι κλιματιστικο ειναι; Μαρκα; Μοντελο; Ειναι inverter; Αν ναι παιζει να μην φταιει το φρεον αλλά κατι αλλο, τωρα που το σκεφτηκα .....

Στα περνουμε και με το τσιγκελι, βρε παιδι μου!

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εχεις δικιο φιλτατε!!

26000 btu συμβατικο marka winson !!!

ειμαι τεχνικος αρκετα χρονια , εγκαταστασεις σερβις σε μηχανηματα και ψυγεια σουπερ μαρκετ , καταλαβαινεις λοιπον οτι εχω εμπειρια

φυσικα και υπαρχουν ανωτεροι ανθρωποι στην τεχνη προς θεου , απλως παιρνω γνωμες και συζηταμε ομορφα κι ωραια!!

υπαρχουν και οι παταταδες βεβαια οπως εχεις καταλαβει εδω , και καποιος πρεπει να τις διορθωνει (αν μπορει και αξιζει)

σεβαστα ολα τα σχολια σας παντα

kesanis
23-06-14, 00:47
Ωραία, καλο αυτό.
Αν ηταν inverter θα σου ελεγα παρατα το, αν εχει βγει εκτος εγγύησης, γιατί δεν θα σε συνέφερε η επισκευή. Θα πήγαινες πολυ ψιλά σε κόστος.
Εφόσον λοιπον εχεις και τις γνωσεις και εμπειρία, προχώρα οπως σου ειπε και ο @UV. Ανάκτηση, ζυγισμα, λαδια και ξανα μεσα.
Κατ' εμέ υπαρχει σοβαρο ενδεχόμενο να σου εχει αρπάξει και ο συμπιεστης. Θα το δεις εφοσον εξασφαλίσεις οτι εισαι σωστος απο το φρεον και την λίπανση.
Οπως και να έχει αξίζει να το φτιάξεις, εφοσον φυσικα και η γενική κατάσταση του indoor ειναι καλη.

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

petroglis
23-06-14, 01:03
Ωραία, καλο αυτό.
Αν ηταν inverter θα σου ελεγα παρατα το, αν εχει βγει εκτος εγγύησης, γιατί δεν θα σε συνέφερε η επισκευή. Θα πήγαινες πολυ ψιλά σε κόστος.
Εφόσον λοιπον εχεις και τις γνωσεις και εμπειρία, προχώρα οπως σου ειπε και ο @UV. Ανάκτηση, ζυγισμα, λαδια και ξανα μεσα.
Κατ' εμέ υπαρχει σοβαρο ενδεχόμενο να σου εχει αρπάξει και ο συμπιεστης. Θα το δεις εφοσον εξασφαλίσεις οτι εισαι σωστος απο το φρεον και την λίπανση.
Οπως και να έχει αξίζει να το φτιάξεις, εφοσον φυσικα και η γενική κατάσταση του indoor ειναι καλη.

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αυτο με τον συμπιεστη με προβληματιζει!!

kesanis
23-06-14, 01:20
Καλα, μην το δενεις κιόλας οτι θα ειναι για πέταμα. Κάνε τα "εύκολα" και θα δεις μετα.
Ειναι πολλοι οι παράγοντες που παίζουν αλλα το οτι δουλευε αρκετο καιρο ετσι ο συμπιεστης δεν ειναι και οτι καλύτερο.


Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

UV.
23-06-14, 02:12
αυτο με τον συμπιεστη με προβληματιζει!!
Αντίθετα δίχνει ότι ο συμπιεστής μπορεί και πρεσάρει

οι συμπιεστές rotary δεν «αρπάζουν» εύκολα έχουν μεταβαλόμενες ελατηριωτές ακμές
ότι και να σου πούμε είναι υποκειμενικό γιατί δεν έχουμε ιδία άποψη αλλά λέμε με ότι εσύ μας μεταφέρεις
δηλ δεν καταλαβαίνω αυτόν τον προβληματισμό σου με τον συμπιεστή δηλ μήπως όταν δουλεύει ο συμπιεστής τσιρίζει και δεν μας το έχεις πει;

Το ότι ανεβάζει αμέσως είναι φυσικό μην ξεχνάς είναι 3,5KW συμπιεστής
Το πρώτο που σκέφτεται κανείς για τις μεγάλες πιέσεις που έχεις είναι ότι έχεις κάπου βουλωμένο κύκλωμα
...αλλά από τα δικά σου λεγόμενα όπως μας τα μεταφέρεις αυτό αναιρείται

δηλ μας είπες ότι όταν το βάζεις στην θέρμανση και να πάρουμε το σενάριο ότι είναι κάπου βουλωμένο έχουμε:
συμπιεστής τετράοδη εσωτερικό στοιχείο service port μέχρι εδώ ανεμπόδιστα γιατι μετράς στο όργανο μεγάλη ...άρα το φράξιμο είναι από το service port μέχρι το τριχοεϊδές στην εξωτερική μονάδα.

έλα όμως που όπως μας λες όταν το βάζεις στην ψύξη έχεις τα ίδια χωρίς να αντιστρέφεται το πρόβλημα!:-k

Δηλ διαδρομή:
συμπιεστής τετράοδη εξωτερικό στοιχείο τριχοεϊδές (μέχρι εδώ υψηλή χωρίς να μπορείς να την μετρήσεις αλλά από το αποτέλεσμα το συμπεραίνουμε) εσωτερικό στοιχείο service port (εδώ μας λες ότι έχεις 60psi αν και δεν έχεις πει σε τι συνθήκες είχες αυτήν την πίεση (δηλ θερμοκρασία εισερχόμενη και εξερχόμενη στην εβαπορέτα και εισερχόμενη στο κόντεσερ) ενώ με το προηγούμενο σενάριο έπρεπε να έχεις χαμηλή έως πολύ χαμηλή

Να για τι σου λέω ότι ίσως είναι φλομομένο στο φρέον ...είναι;
Δεν ξέρουμε και τι άλα έξοδα έχεις κάνει και λες ότι πλέον δεν αξίζει! ο συμπιεστής έχει 260 θα θες και οξυγόνο έχεις; δεν κολλά με μαπ γκας!

dal_kos
25-06-14, 00:05
Το μηχάνημα είναι φρεον 407... Είσαι σίγουρος πως δεν ήρθε "μάστορας" για συντήρηση και του βαλε λιγάκι 410 για συμπλήρωση?
Καλά λέει ο UV, άδειασε το και γέμισμα ξανά από την αρχή να ξέρεις -σιγουρα- τι εχεις μέσα.

petroglis
25-06-14, 17:11
δε το κανω τιποτα τελικα δε θελει ο ανθρωπος , αλλα ουτε και γω και να χουμε παρεξηγησεις με τα τζαμπα λεφτα!!καταλαβαινετε

UV.
26-06-14, 20:47
δε το κανω τιποτα τελικα δε θελει ο ανθρωπος , αλλα ουτε και γω και να χουμε παρεξηγησεις με τα τζαμπα λεφτα!!καταλαβαινετε
Μπράβο Γιώργο και εγώ ίσως έκανα το ίδιο
Νομίζω στην περίπτωση αυτή έδειξες επαγγελματισμό δηλ πρέπει να ξέρεις πότε θα κάνεις πίσω.

Αν κάποιος κάνει πατάτα σε μια εγκατάσταση είναι πολύ δύσκολο και κοστοβόρο να διορθωθεί και ο πελάτης νομίζει ότι θέλεις να τον κλέψεις

Γιώργο και πάλι μπράβο από εμένα είσαι σωστός!

petroglis
27-06-14, 15:09
φιλε Νικο εχεις δικιο και ετσι πρεπει να κανουν σε καποιες περιπτωσεις!!

Να πω οτι την εφαγα σε μια παρομοια περιπτωση 100 ευρω σε υλικα και βενζινη και τελικα τιποτα!!

Προσπαθω παντα για το καλυτερο!!