PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κασετόφωνο] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΟ ROTEL RD-560(VINTAGE)



themisperi
02-06-14, 20:18
Γειά σας παιδιά! Έχω το παραπάνω κασετόφωνο χαρισμένο απο φίλο μου.Του άλλαξα ιμάντες γιατί λόγω αχρηστίας είχαν λιώσει και βάζοντάς το να παίξει ξεκινάει κανονικά αλλά ο ήχος του είναι παραμορφωμένος και στα δυό κανάλια και απο την υποδοχή των ακουστικών πάλι το ίδιο ακούγεται.Τί μπορεί να φταίει?Επίσης και αλλο ένα πρόβλημα είναι οτι στα vuμετρα με οθόνη υγρών κρυστάλλων το ένα είναι μόνιμα τερματισμένο.Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το πρόβλημα.Πιστεύω οτι κάτι γίνεται με τον προενισχυτή.Άν ξέρει καπιος κατι ας δώσει τα φώτα του.http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37828&stc=1

papkir
02-06-14, 22:57
δοκιμασε πρωτα να καθαρισης με σπρει επαφων τον πολυδιακοπτη που μπαινει σε λειτουργια κατα την ενγραφη , οπως επισης και την κεφαλη με ισοπροπυλικη αλκοολη και βλεπουμε

Papas00zas
03-06-14, 00:16
Ξεχάσαμε και κατι επίσης σημαντικό: Να δεις τις κεφαλές αν έχουν καφέ ίχνη επανω τους-σαν σκουριά φαίνεται, αλλά είναι πιο ανοιχτό καφέ-μπορεί να θέλουν καθάρισμα από υπολείμματα ταινίας.

themisperi
03-06-14, 03:05
Εννοείται οτι κεφαλές και πίντς-ρόλλερ είναι ήδη καθαρισμένα,και δοκιμή έχω κάνει με το πολυδιακόπτη.Έχω παραμόρφωση στον ήχο

ezizu
03-06-14, 13:04
Εφόσον έχεις ελέγξει διακόπτη,κεφαλή κ.λ.π. τότε προφανώς υπάρχει πρόβλημα σε κάποιο ή κάποια εξαρτήματα (πιθανών σε κάποιους πυκνωτές) π.χ. στο κύκλωμα τροφοδοσίας, ή στην προενισχυση κ.ο.κ.