PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Άλλη] Επισκευή Satlook MarkIII



dog80
29-05-14, 19:43
Μου φέρανε ένα χαλασμένο Satlook Mark III, το οποίο είναι βασικά μια φορητή τηλεόραση CRT με δορυφορικό δέκτη και προορίζεται για τεχνικούς που κάνουν εγκαταστάσεις κεραιών.

Το πρώτο που διαπίστωσα ήταν οτι η ενσωματωμένη μπαταρία (παίρνει 12βολτη σαν αυτές των UPS) ήταν τελειωμένη, μόλις 1,5 Volt.

Την αφαιρώ και συνδέω τα καλώδια στο τροφοδοτικό πάγκου. Με το που το βάζω μπρός αρχίζει ένα υψίσυχνο εναλλασόμενο βουητό και η οθόνη εντελώς νεκρή, οπότε το έσβησα αμέσως.

Στη συνέχεια το λύνω. Υπάρχουν δύο board, ένα που έχει κάποιους ρυθμιστές τάσης και το άλλο που έχει το flyback και γενικά ελέγχει τη crt.

Κοίταξα για κάτι εμφανώς καμμένο ή σκασμένους πυκνωτές αλλά δέν είδα τίποτα.

Το board του crt είχε δύο TO220 τρανζίστορ σε μεγάλες ψύκτρες. Τα έβγαλα και τα δοκίμασα και φαίνονται εντάξει.

Τον flyback τον έχω βγάλει απο την πλακέτα αλλά δέν ξέρω πώς να τον ελέγξω. Γράφει πάνω E176185 MC-FB-001 αλλά δέν βρήκα datasheet.
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37795&stc=1

Μετά στην άλλη πλακέτα είδα κάτι περίεργο. Έχει αρκετά voltage regulators και βρήκα και τα datasheets τους. Όμως εδώ ενώ στην πλακέτα γράφει VR2, το εξάρτημα που έχει (BUK555-100A) είναι ένα n-type MOSFET

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37796&stc=1

Σκέφτηκα μήπως απλά έχουν γράψει λάθος στην πλακέτα. Όμως παρατήρησα οτι το 3ο ποδαράκι το οποίο είναι το source είναι συνδεδεμενο απευθείας στο + της μπαταρίας. Είναι σωστό αυτό?

Επίσης αυτή η πλακέτα μόνη της χωρίς την πλακετα του CRT συνδεδεμένη, τραβάει γύρω στα 200mA. Πολλά δεν είναι?


Οπότε σε πρώτη φάση έχω τα εξής ερωτήματα:

1) Πώς ελέγχω τον flyback?
2) Το Mosfet είναι σωστά τοποθετημένο σε αυτή τη θέση?

Papas00zas
30-05-14, 23:57
Θα πω ότι σ εγραψα και αρχικα να το δουν οι υπόλοιποι:
Για τον flyback θες διάγραμμα ακροδεκτών και μετά προσομοιωτή υψηλής. Για το mosfet δεν ξερω να σου πω.

Εδώ χρειάζεται το ηλεκτρονικό σχέδιο(σχηματικό) του δέκτη, αλλιώς θα πας στα τυφλά. Χώρια που μπορεί -στη χειροτερη-να κανεις περαιτέρω ζημιά.