PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Άλλο] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΙΧΟΥ AIRWELL 12000 BTU



GeorgeBen
20-03-14, 11:41
Γεια σε όλους! Το κλιματιστικο αυτο το εχω σχεδον μια δεκαετια κ εδω κ λιγο καιρο εχω το εξης προβλημα... Καταρχην οταν ειναι στην πριζα, η εξωτερικη μοναδα δουλευει συνεχεια!!! Οτι και να κανω εγω με το κοντρολ, αυτο δεν σταματαει να δουλευει! Και επισης καποια κουμπια του χειριστηριου δεν δουλευουν...(οπως η εναλλαγη ψυξης-θερμανσης, η ενδειξη εξωτερ. θερμοκρασιας)... Ειχα φερει ενα συνεργειο για να το δει πριν μερικες μερες κ μου ειπαν οτι εχει χαλασει η πλακετα του κλιματιστικου κ οτι η αλλαγη του κοστιζει γυρω στα 150 ευρω. Εσεις τι λετε; Αξιζει να ασχοληθω ή παω για αγορα καινουργιου A/C; Ευχαριστω εκ των προτερων.

Panoss
20-03-14, 14:25
Αν μπορείς να την βγάλεις, να την επισκευάσεις (με οδηγίες που θα σου δώσουμε εδώ) και να την ξανατοποθετήσεις όπως ακριβώς ήταν (τις συνέσεις της εννοώ, καλωδιοταινίες, καλώδια κι ότι άλλο έχει) δεν υπάρχει λόγος να μην το προσπαθήσεις.
Αν μπορείς να την βγάλεις (όπως προανέφερα) βγάλτη μερικές καθαρές φωτό κι ανέβασέ τες.

GeorgeBen
21-03-14, 11:47
Χμμμ..... Δεν ξερω αν θα τα καταφερω..... Δεν ειμαι κ τοσο σχετικος με αυτα..... Εννοεις να βγαλω την παλια πλακετα κ να βαλω πανω την καινουργια ε;;; Μαλλον με βλεπω για καινουργιο μηχανημα...

Panoss
21-03-14, 15:49
Εννοώ να βγάλεις την παλιά και να την ξαναβάλεις (την παλιά), σωστά (όπως ήταν δηλαδή). (αφού την επισκευάσεις με οδηγίες από δω, απ' το φόρουμ)

CENTRALCLIMA
26-03-14, 16:03
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΤΕ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ
ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ MIDEA H EXCEL H INVENTOR ME ΤΕΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΕΡΙ ΤΑ 200 ΕΥΡΩ ( 9.000- 12.000 Btu/h )

info@centralclima.gr

ΕΓΓΥΗΣΗ 2/5 ΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ ΗΣΥΧΟ
ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΛΙΚΗΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

FILMAN
26-03-14, 16:43
...Ή να επισκευάσει την παλιά αλλάζοντας κανένα κολλημένο ρελέ, κανένα καμμένο ULN2X03, (ό,τι φταίει τελωσπάντων), με κόστος 1 ... 5€

CENTRALCLIMA
26-03-14, 16:47
filman οπωσ περιγραφει την βλαβη του φαινεται επεξεργαστης

εαν ηταν μονο το ρελε ισχυος του συμπιεστη ολα τα υπολοιπα θα λειτουργουσαν

FILMAN
26-03-14, 16:53
filman οπωσ περιγραφει την βλαβη του φαινεται επεξεργαστης εαν ηταν μονο το ρελε ισχυος του συμπιεστη ολα τα υπολοιπα θα λειτουργουσαν
Εγώ κατάλαβα ότι εκτός από τη συνεχή λειτουργία του συμπιεστή (που μπορεί να οφείλεται σε αυτά που έγραψα παραπάνω αλλά ίσως και σε προβληματικό επεξεργαστή, αν και πιο δύσκολα),έχει πρόβλημα στο τηλεχειριστήριό του...


καποια κουμπια του χειριστηριου δεν δουλευουν...(οπως η εναλλαγη ψυξης-θερμανσης, η ενδειξη εξωτερ. θερμοκρασιας)...

θανασης 7
26-03-14, 16:55
ειναι το ρελε ισχυος του συμπιεστη το προβλημα ,και οσο για τις εντολες εχει προβλημα το χειριστηριο

xsterg
26-03-14, 20:04
για το προβλημα της κεντρικης μοναδας δεν εχω αποψη. το τηλεχειριστηριο με λυσιμο και καθαρισμο με οινοπνευμα θα λειτουργησει σαν καινουργιο.

GeorgeBen
21-05-14, 11:46
Σας ευχαριστώ όλους για την ενασχόληση σας με το θέμα μου και τις άμεσες απαντήσεις σας!!! Αντιμετώπισα καποια θεματάκια πρόσφατα κ γιαυτο δεν είχα μπει καθόλου στο φόρουμ... Τέλος καλό όλα καλά όμως! Όσο για το κλιματιστικό διαπίστωσα κ αλλο πρόβλημα! Τα πλαστικά του μέρη σε διάφορα σημεία έχουν ραγίσει κ ειδικά τα κουμπώματά του είναι σπασμένα!!! Με αυτά κ με αυτά αποφάσισα να αγοράσω καινούργιο... Σας ευχαριστώ και πάλι!

xsterg
21-05-14, 16:52
εγω θα σου ελεγα να δεν εχεις λειτουργικο προβλημα να προχωρησεις σε επισκευη. τα παντα ειναι στην δικη σου κριση.