PDA

Επιστροφή στο Forum : αντισταση για λαμπακι led



brasidas12
04-02-14, 18:49
καλησπέρα θελω να κανω κατι πατεντες στο αυτοκινητο κ θελω να βαλω καποια led αλλα δεν ξερω τι αντισταση να παρω για να μην τα καψει.τα led είναι σαν αυτά εδώ.

http://www.alifragis.com.gr/view_cat.php?cat_id=572

ezizu
04-02-14, 19:15
37197
Βάζεις σε σειρά με το led μια αντίσταση με τιμή, βάση του παρακάτω τύπου:

R= ( Vcc - VLed)/ILed

και με ισχύ :

PR=VR x ILed

Vcc = τάση τροφοδοσίας - λειτουργίας κυκλώματος
VLed = τάση λειτουργίας του Led
ILed = ρεύμα λειτουργίας Led
VR = πτώση τάσης πάνω στην αντίσταση ( Vcc - VLed )

FILMAN
05-02-14, 09:50
Σωστός ο Σήφης, να συμπληρώσω μόνο ότι αν σκοπεύεις να βάλεις πολλά LED που να ανάβουν μαζί, σε συμφέρει να τα συνδέσεις ανά 2 - 3 σε σειρά και να βάλεις μια αντίσταση για κάθε ζευγάρι / τριάδα. Στην περίπτωση αυτή ισχύουν πάλι οι υπολογισμοί του Σήφη μόνο που στη θέση της VLED θα βάλεις την διπλάσια / τριπλάσια.

brasidas12
05-02-14, 13:28
η αντισταση που πρεπει να παρω αν δεν κανω λαθος συμφωνα με μια που βρηκα πρεπει να είναι 1,0 ΚΩ. ξερουμε κανα καλο μαγαζι με e-shop που να πουλαει ledακια και αντιστασεις για να παραγγειλω;

FILMAN
05-02-14, 14:11
Έλα τώρα, δεν διάβασες τίποτα από το #2, έτσι δεν είναι;

brasidas12
05-02-14, 14:14
χαχαχα με τσακωσες. όλα αυτά μου φαίνονται σαν κινεζικα ρε συ.δεν εχω ασχοληθεί καθολου με ηλεκτρονικα. τωρα ξεκιναω να κανω πειραματα. απλα βρηκα την παλια αντισταση κ βαση ενός χρωματικοτυ πινακα βρηκα τι είναι

FILMAN
05-02-14, 14:37
Αν δεν ασχοληθείς με αυτό που απαιτεί 2-3 απλές πράξεις επιπέδου δημοτικού, τί γίνεται παρακάτω;

ezizu
05-02-14, 14:41
Βρε Μύρωνα, τι Κινέζικα;Δεν είναι τόσο δύσκολα.Απλές πράξεις μαθηματικών είναι. Αφαίρεση,διαίρεση,πολλαπλασιασμός και μετατροπή μονάδων μέτρησης από ma σε Amber.
Ουσιαστικά αυτά που σου έγραψα στο ποστ#2 δεν είναι τίποτα άλλο από τον νόμο του Ohm, που διδάσκεται στην φυσική του γυμνασίου (αν θυμάμαι καλά της τρίτης τάξης).

brasidas12
05-02-14, 14:43
δεν ασχοληθηκα με αυτό γιατι όπως ειπα βρηκα την αντισταση κ ξερω τι πρεπει να παρω.αν δεν ειχα θα καθομουν να ασχοληθώ για να την βρω. Τωρα αν χρειαστω να κανω κατι άλλο θα εφαρμοσω την παραπανω φορμουλα για να δω τι αντισταση θα χρειαστω. κανα καλο μαγαζι ξερουμε;

FILMAN
05-02-14, 15:02
Η αντίσταση αυτή που βρήκες δίνει με τάση τροφοδοσίας 12V διαμέσου του LED τα 20mA που αναφέρει η σελίδα, ή μάλλον δίνει μόνο 8.5;

chipakos-original
05-02-14, 15:24
χαχαχα με τσακωσες. όλα αυτά μου φαίνονται σαν κινεζικα ρε συ.δεν εχω ασχοληθεί καθολου με ηλεκτρονικα. τωρα ξεκιναω να κανω πειραματα. απλα βρηκα την παλια αντισταση κ βαση ενός χρωματικοτυ πινακα βρηκα τι είναι
Καλό είναι να χρησιμοποιείς και λίγη θεωρία αν μπορείς κι έχεις την τύχη να την έχεις δωρεάν.
TSALIKIS ELECTRONICS (Τσαλίκης Σπυρίδων Κ.)
25ης Μαρτίου 88, Πετρούπολη
Τηλέφωνο : 2105017959
Κινητό : 6999987777
Πάρε τηλέφωνο πρώτα να δεις αν πουλάει ψιλοανταλλακτικά.

UV.
05-02-14, 16:41
Ο brasidas12 ή Μύρωνας σας λέει ότι του είναι κινέζικα
πως θα βρει ποιά και πόση είναι η Vled ή το Iled που δεν του λέτε;

υπάρχει κάτι πιό απλό και γρήγορο δες εδώ (http://www.ledcalc.net/) και βάλε για "LED voltage" =2,4 και "LED current" =15 έως το πολύ 20
μην σε βάζουμε να ανακαλύψεις τον τροχό απ' την αρχή!

ezizu
05-02-14, 17:26
Να του πούμε;
Μάλλον κάνεις πλάκα. Του εξηγώ ακριβώς τι είναι τα Vled και Iled.
Εκτός αυτού στο ποστ#1 αν το είδες ,έχει βάλει link με τα χαρακτηριστικά από τα led που έχει βρει ,οπότε νομίζω ότι του είναι ήδη γνωστά.

Τώρα αν πρέπει να κάνω τόσο πολύ ανάλυση σε κάτι που είναι ήδη γνωστό,ή σε τόσο απλές μαθηματικές πράξεις δεν έχει νομίζω νόημα να το συζητήσουμε.
Από την στιγμή που έχει αποφασίσει,ότι μπορεί να ασχοληθεί με αλλαγή σε λάμπες αυτοκινήτου,έχει κάνει την έρευνά του και έχει καταλήξει σε συγκεκριμένα εξαρτήματα,θεωρώ λογικά, ότι έχει και κάποιες βασικές γνώσεις που του επιτρέπουν να κατανοήσει και τα χαρακτηριστικά από το led που τελικά θα χρησιμοποιήσει ,τα οποία παρεμπιπτόντως αναγράφονται στο link που έβαλε,αλλά και τις απλές μαθηματικές πράξεις στους τύπους που του έγραψα.
Τώρα αν οι γνώσεις του δεν είναι αρκετές για την κατανόησή αυτών,δεν μπορώ να το ξέρω και ούτε είναι ντροπή να το αναφέρει και προφανώς στην δεύτερη περίπτωση η απάντηση θα ήταν διαφορετική .

Δηλαδή βάση της λογική σου και σε αυτά που του έγραψες στο ποστ#12,δεν του έχεις απαντήσει σωστά, γιατί ούτε εσύ δεν έχεις αναφέρει ποια και τι ακριβώς είναι η source voltage ,που ζητάει το Led calculator που του προτείνεις.
Φιλικά.

brasidas12
05-02-14, 17:32
Βρε παιδιά πραγματικά δεν εχω καταλάβει τον λόγο που θα πρέπει να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση κ με αυτή την ένταση. Εχω καταλάβει αυτα που μου έγραψες στο 2ο ποστ κ ξερω τι να πάρω. Ασ μην δημιουργούμε εντάσεις.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk