PDA

Επιστροφή στο Forum : πιεζοστατης σε yuro pro



freecom
29-01-14, 20:19
πηρα καινουργιο

αλλα ξεχασα να σημειωσω που μπενει το καθε καλωδιο


δεν θελω να κανω δοκιμες μην καψω κατι


ο πιεσοστατης εχει
on
com
nc

και απο καλωδια εχω

καφε-καφε
καφε-κοκκινο..........το κοκκινο παει στο κοκκινο λαμπακι
σιελ.....παει στο πρασινο λαμπακι


ευχαριστω προκαταβολικα

MAIKLKF
29-01-14, 21:32
πηρα καινουργιο

αλλα ξεχασα να σημειωσω που μπενει το καθε καλωδιο


δεν θελω να κανω δοκιμες μην καψω κατι


ο πιεσοστατης εχει
on
com
nc

και απο καλωδια εχω


καφε-καφε
καφε-κοκκινο..........το κοκκινο παει στο κοκκινο λαμπακι
σιελ.....παει στο πρασινο λαμπακι


ευχαριστω προκαταβολικα

Στο ον είναι η θέσει που ανοίγει το κομπρεσέρ το com η γειωσει κα το nc Ανοιχτεί επαφή
στην οποία εν σειρά περνάμε τον ουδέτερο
αν μπερδεύεσαι ακόμα ανέβασε το σχέδιο να βοηθήσω

Κυριακίδης
29-01-14, 21:37
Και το μοντέλο

freecom
29-01-14, 21:51
ειναι το compact ls

Κυριακίδης
30-01-14, 00:25
ειναι το compact ls
Έχει καμιά σχέση με τα παρακάτω?
http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=140&pcatid=104&m=&l=1#prettyPhoto


Στο ον είναι η θέσει που ανοίγει το κομπρεσέρ το com η γειωσει κα το nc Ανοιχτεί επαφή
στην οποία εν σειρά περνάμε τον ουδέτερο
αν μπερδεύεσαι ακόμα ανέβασε το σχέδιο να βοηθήσω
Φίλε Μιχάλη είσαι σίγουρος ότι η Com θέση είναι γείωση? γιατί μου φαίνεται εξωπραγματικό να έχει άσχετους χρωματισμούς καλωδιώσεων για να θεωρείται κάποια από αυτές γείωση. (ο Κώστας μπορεί να το επιβεβαιώσει με πολύμετρο αν όντως η θέση com αναφέρεται σε γείωση) . Έπειτα γείωση πιο λογικό δεν είναι να την παίρνει από το ρακόρ και μέσω του μπόιλερ? που το μπόιλερ θα έχει γείωση εννοείται σε άλλο σημείο.

Βλέποντας τα παρακάτω πιθανά .. περισσότερο το αριστερό ανταλλακτικό που έχει τα στοιχεία που αναφέρει ο Κώστας (On +com+Nc) αλλά και συγκρίνοντας με το δεξιό ανταλλακτικό (επίσης της Juropro) .. στο δεξιό βλέπουμε ότι πιθανά σαν Com να είναι το (1) (κεντρικός κόμβος επαφής) και αναλόγως την λειτουργία του στην πίεση αυτό θα δρα με τις επαφές 4 και 2 (αντίθετα π.χ. αν ανοίξει η 2 .. θα κλείσει η 1 με την 4 ).
Παρομοίως λογικά (και υποθετικά) θα πρέπει να γίνεται και με Com προς On & Nc. (αυτό πρέπει να επαληθευτεί από τον Κώστα αν είναι έτσι)

37148

Πιστεύω τα καλώδια (που σχετίζονται με λαμπάκια , όπως το καφε-κοκκινο..........το κοκκινο παει στο κοκκινο λαμπακι
& σιελ.....παει στο πρασινο λαμπακι)
αυτά πηγαίνουν αναγκαστικά στα On & Nc και το καφέ - καφέ στο Com .
Με το σκεπτικό (μόνο ο Κώστας το γνωρίζει) ότι αν όταν ξεκινούσε την συσκευή ως πρώτη ένδειξη είχε αναμμένο π.χ. κόκκινο λαμπάκι ... τότε το (καφέ - κόκκινο καλώδιο) πρέπει να ανήκει σε μια κλειστή επαφή (οπλισμένη) ...
Όταν ανεβεί η πίεση τότε σβήνει το κόκκινο λαμπάκι και πρέπει να ανάψει το πράσινο λαμπάκι που υποδηλώνει "έτοιμη συσκευή" ... οπότε η άλλη επαφή (σιέλ για πράσινο λαμπάκι θα πρέπει να τοποθετηθεί στην επαφή που θα οπλίσει μετά την επίτευξη της πίεσης)

Όλα τα παραπάνω τα λέω θεωρητικά & υποθετικά καθώς πρέπει να υπάρχει όλο το σχεδιάγραμμα μπροστά ... για αποφυγή ευτράπελων .

freecom
30-01-14, 09:23
ειναι το αριστερο ανταλλακτικο


το κακο ειναι οτι δεν μπορω να βρω το σχεδιο

ουφ

εκανα μια προσπαθεια.....εβαλα επανω τον καινουργιο
αλλα μαλλον ειναι λαθος τα βυσματα και αναβει το σιδερο του χεριου
αλλα δεν αναβει το μποιλερ :001_smile:

αλλη φορα .....χαρτι και στιλο

αν καποιος φιλος μπορει να μου πει που θα βρω το ηλεκτρολογικο του σχεδιο με εσωσε

vasilimertzani
05-02-14, 09:08
πηρα καινουργιο

αλλα ξεχασα να σημειωσω που μπενει το καθε καλωδιο


δεν θελω να κανω δοκιμες μην καψω κατι


ο πιεσοστατης εχει
on
com
nc

και απο καλωδια εχω

καφε-καφε
καφε-κοκκινο..........το κοκκινο παει στο κοκκινο λαμπακι
σιελ.....παει στο πρασινο λαμπακι


ευχαριστω προκαταβολικα

δοκιμασε το εξης: το καφε καφε στο com
sto NO θα βαλεις το λαμπακι (Μαλλον πρασινο) που αναβε οταν εφτανε σε σωστη θερμοκρασια .Νομιζω ειναι το πρασινο που εχει την εικονιτσα με τον ατμο.
στο NC παει το αλλο.