PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεφωνικό Κέντρο] Ερώτηση για Νεο Τηλ. Κέντρο....



hitech444
12-01-14, 20:25
Καλησπέρα,
Ηθελα να μου προτείνει κάποιος ενα τύπο (κλασσικό, υβριδικό, VoIP) τηλ. κέντρου με 60 εσωτερικές γραμμές και 2 εξωτερικές προς αντικατάσταση του υπάρχοντος.
Το παρόν είναι ενα κλασσικό κέντρο 20ετίας με κοινές συσκευές.
Χαρακτηριστικά που μας ενδιαφέρουν στο καινούργιο με την παρακάτω σειρά προτεραιότητας είναι:
Οικονομία στους λογ/σμούς ΟΤΕ, εξωτερικές κλήσεις, αυτόματες εισερχόμενες, ενδοεπικοινωνία, αφύπνιση.
Οι εξωτερικές δεν είναι πολλές και τις καλύπτουν οι 2 γραμμές που υπάρχουν...

Ευχαριστώ

nyannaco
13-01-14, 08:48
Δεν πολυκαταλαβαίνω πώς περιμένεις το κέντρο να σου κάνει οικονομία στους λογαριασμούς του ΟΤΕ. Εχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου;

Από εκεί και πέρα, αφού έχεις απλές συσκευές, έχε υπόψη σου ότι αν πας σε κέντρο που δεν συνεργάζεται με τέτοιες (π.χ. VoIP ή μόνο ψηφιακό) θα έχεις και ένα διόλου ευκαταφρόνητο κόστος για τις συσκευές. Από τη μικρή μου εμπειρία, τα μεγάλα (μη VoIP) κέντρα δέχονται δύο είδη συσκευών, απλές (αναλογικές) και ψηφιακές. Για κάθε τύπο χρησιμοποιείται διαφορετική κάρτα στο κέντρο, με αυτές των αναλογικών να είναι ακριβότερες.

Επίσης στην περίπτωση του VoIP μπορεί να χριεαστείς και νέες καλωδιώσεις.

hitech444
13-01-14, 12:08
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Να τα βάλω λιγο σε τάξη τα πράγματα για να καταλάβεις τι θελω να πω:
Οι επιλογές μου κατ'αρχήν είναι ψηφιακό ή VoIP (υβριδικό δεν πολυκαταλαβαίνω τι λέμε..)
Στο ψηφιακό κέντρο λοιπόν θα χρειαστώ ψηφιακές συσκευές αλλά κρατάμε την υπάρχουσα καλωδίωση. Οσο αφορά το κόστος θέλω ψηφιακό κέντρο + ψηφιακές συσκευές ή ψηφιακό κέντρο και αναλογικές συσκευές (Αντίστοιχες κάρτες)
Στο VoIP κέντρο μπορώ να επιλέξω ή νέες ψηφιακές συσκευές (αλλάζω καλωδίωση) ή switches (δίπλα στο κέντρο) που κάνουν τις απλές συσκευές VoIP (δεν αλλάζω καλωδίωση). Οσο αφορά το κόστος είναι: Είτε ψηφιακές συσκευές + κέντρο VoIP, είτε switches + κέντρο VoIP.
Συμφωνούμε μέχρι εδω; Απο δω και πέρα: Στο VoIP πως είναι η ποιότητα της εξωτερικής γραμμή; Ανοίγει εύκολα εξωτερική; Εχει παράσιτα; Στα υπέρ εδω είναι ότι τα εξωτερικά τηλ. είναι τσάμπα γιατί είναι SIP (internet)
Αλλες ερωτήσεις που γεννώνται: Ο περισσότερος κόσμος τι κέντρα προτιμάει; Και ποιά απο τις παραπάνω λύσεις είναι η πιο φτηνή; Το φτηνή βέβαια είναι σχετικό. Το ψηφιακό δε θα τα βγάλει τα λεφτά του ποτέ. Και θα πληρώνεις και ΟΤΕ(60€/μήνα). Το VoIP όμως θέλει μόνο τα switches και εναν H/Y με το Asterisk και κάποιες άλλες κάρτες. Εδω όμως δε θα πληρώνεις 2 γραμμές ΟΤΕ αλλά 2 SIP (20€/μήνα). Αρα κάποια στιγμή θα τα βγάλει τα λεφτά του.. Επιπλέον θα λες ότι τα εξωτερικά τηλ. είναι δωρεάν...
Ολίγον μπέρδεμα ε; Ξέρω ότι ρωτάω πάρα πολλά... Αν έχεις την διάθεση να μου πείς τη γνώμη σου...

Ευχαριστώ

nyannaco
13-01-14, 12:40
Δεν μπορώ να έχω γνώμη χωρίς νούμερα! Σωστά το σκέφτεσαι ως προς τη λογική του χρόνου απόσβεσης, αλλά πρέπει να πάρεις προσφορές για κάθε νεαλλακτική για να δεις τί χρόνος απόσβεσης προκύπτει για την ακριβότερη σε σχέση με τη φθηνότερη.
Και ένα σημείο για σκέψη ακόμη: αν λες ότι τα εξωτερικά τηλέφωνα είναι δωρεάν (ξενοδοχείο, να μαντέψω;) μετά πόσο σίγουρος είσαι ότι θα φτάνουν και πάλι οι δύο εξωτερικές; Αν αυξηθεί πολύ η κίνηση και έχεις σημαντικό ποσοστό αδυναμίας κλήσης, τελικά μπορεί να λειτουργήσει και αντίστροφα (δυσαρέσκεια του χρήστη/πελάτη).
Εναλλακτικοί για χαμηλότερα πάγια δεν πάιζουν στην περιοχή; Αν ναι, θα σου αλλάξει το χρόνο απόσβεσης της ακριβότερης λύσης.

vasilimertzani
16-01-14, 17:28
εχεις ,την σταθεροτητα και σιγουρια του ψηφιακου τηλεφωνου.την οικονομια του sip.Βασικα εξαρταται απο εσενα τι θα επιλεξεις με βαση τις αναγκες σου.
τα sip εξω ειναι δωρεαν?εισαι σιγουρος??
Επισης το στησιμο σε voip θελει και δουλεια απο εμπειρο.
Υπαρχει το υβριδικο οπως λεει ο φιλος που ειναι το εξης.ενα κανονικα ψηφιακο κεντρο,που δεχεται voip γραμμες.Ρυθμιζεις λοιπον τις εξ.κλησεις να της κανει απο εκει ή ακομα και gsm δικτυο οπου ρυθμιζεις τα κινητα (με καποιο προγραμμα που εχεις δωρεαν προς κινητα) να τα παιρνει απο εκει.Καλο θα ηταν να μιλησεις με 2-3 αντιπροσωπους να σου πουν λιγα πραγματα.