PDA

Επιστροφή στο Forum : Amana SXD524VW



red alert
10-12-13, 13:36
Καλησπέρα . Έχω το συγκεκριμένο ψυγείο και μου εμφανίζει το έξης έχει -1 στην κατάψυξη .Τη μπορεί να είναι ? Πρόσφατα αλλάξαμε θερμοστάτη ξεπατώματος

ghostdog
10-12-13, 14:53
Πολλα μπορει να ειναι. Γιατι αλλαξες θερμοστατη; Μονος σου ή τεχνικος τον αλλαξε; Μηπως την ωρα που κοιταξες την θερμοκρασια το ψυγειο σου εκανε αποψυξη και μπερδευτηκες;
Το μοτερ το ακους πισω να δουλευει κανονικα; (μην το μπερδεψεις με κανα ανεμιστηρακι)

red alert
10-12-13, 15:08
O τεχνικός το άλλαξε και γύρισε και τον διακόπτη τις απόψυξης. To άναψα και τώρα διχνει -12. περίεργο βγάζεις καμία άκρη?

red alert
11-12-13, 11:26
Έχω βάλει το θερμόμετρο μέσα από χτες και το παρατηρώ. Όταν δουλεύει πέφτει η θερμοκρασία αλλά αργεί να πάρει μπρος. Ο θερμοστάτης μήπως έχει χαλάσει?

Κυριακίδης
11-12-13, 11:52
(μην δίνετε σημασία , απλά πρόσθεσα το link να βρίσκεται)
http://www.appliancepartspros.com/parts-for-amana-sxd524vw-p1320401w-w.html


Έχω βάλει το θερμόμετρο μέσα από χτες και το παρατηρώ. Όταν δουλεύει πέφτει η θερμοκρασία αλλά αργεί να πάρει μπρος. Ο θερμοστάτης μήπως έχει χαλάσει?

O τεχνικός το άλλαξε και γύρισε και τον διακόπτη τις απόψυξης. To άναψα και τώρα διχνει -12. περίεργο βγάζεις καμία άκρη?
Άστο να δουλεύει περισσότερο , και βλέπεις (μπορεί ο διακόπτης απόψυξης να αμελήθηκε σε λάθος θέση και το επανέφερες) και σαν μεγάλο που είναι , άστο περισσότερες ώρες να δεις τι κάνει , μπορεί να είναι εντάξει .

red alert
11-12-13, 12:06
Εγώ δεν πείραξα τίποτα από τον διακόπτη απόψυξης . Ο τεχνικός που άλλαξε τον θερμοστάτη(36929). Μπορώ να σιγουρευτώ ότι δεν έχει κάνει λάθος. Τι να κανω? εχω απελπιστει.

Κυριακίδης
11-12-13, 12:36
Στο link που έβαλα παραπάνω . έχει και manual διάβασε μετάφρασε την σελίδα 6 του manual και βεβαιώσου σε όλα λέει εκεί ότι δεν έκανες παρατυπίες.

Το έχει στα Ελληνικά μεταφρασμένο στις τελευταίες σελίδες .

ghostdog
11-12-13, 13:46
αυτο που εχεις κυκλωσει δεν ειναι θερμοστατης, ειναι διμεταλικο. στην ουσια ειναι ενας διακοπτης που σε μια ορισμενη θερμοκρασια ανοιγει η κλεινει η επαφη.Απο τη φωτογραφια βλεπω ομως οτι το στοιχειο σου δεν εχει πιασει ομοιομορφα παγο. ειναι οντως ετσι; ή το ειχες βγαλει απο την πριζα το ψυγειο και ηταν στο σταδιο που ελιωνε ο παγος;Αν δεν παινει ομοιομορφα το στοιχειο σου παγο, τοτε εχεις προβλημα η με παγοφραγμο, η με διαρροη, ή δεν κανει καλη συμπιεση το μοτερ.Τωρα απο αυτα που λες, μου παει το μυαλο σε μια συγκεκριμενη βλαβη, οπου ο χρονοδιακοπτης κολαει στην αποψυξη. ο χρονοδιακοπτης θα δεις εχει ενα κουμπι που γυρναει με μεγαλο κατσαβιδι. Οι πιο πολλοι καθε 8 ωρες κανουν αποψυξη, υπαρχουν ομως και καθε 6 ωρες.Οταν λιωσει ο παγος, το διμεταλικο δινει την εντολη να ξεκινησει το ψυγειο να δουλευει παλι.τσεκαρε μηπως κολαει ο χρονοδιακοπτης... δλδ αν τον γυρισεις "ενα τακ" που λεμε δεξιοστροφα και παρει, και αυτο το παρατηρησεις ξανα και ξανα οτι κολαει εκει, σημαινει οτι θελει αλλαγη.

red alert
11-12-13, 14:41
Μετά από καμπόση ώρα που ακούω το ψυγείο να λειτούργει ανάγω και βλέπω ότι έχει πιάσει πάγο πανό(Και ιδικά στο διμεταλικο) και ότι κατω τα στοιχειά είναι σχεδόν δροσερά.?

ghostdog
11-12-13, 19:16
Εαν το στοιχειο δεν καταφερνει να εχει ενα "χιονακι" ομοιομορφα" τοτε ή εχεις διαρροη ή βουλωμα ή δεν κανει καλη συμπιεση το μοτερ.
Το ψυγείο σου απο κατω δεν εχει το κοντεσερ? το εχεις καθαρίσει ποτε απο σκονες και χνουδια;
Πρεπει να εχει και ενα ανεμιστηρακι για το μοτερ, δουλευει;
το μοτερ το ακους να δουλευει συνεχομενα χωρις διακοπες;
Υποτιθετε οτι στα κανονικα του θα δουλευει μιση ωρα κ θα σταματαει για 10'.... (περιπου)
επειδη ειναι αμερικανικο συνηθως το μοτερ κανει παραπανω θορυβο (οι αμερικανοι δεν βαζουν ψυγεια στην κρεβατοκαμαρα και δεν τους νοιαζει), αλλα μηπως προσεξες προσφατα να αλλαξε ο θορυβος του προς το πιο δυνατο; και να ακουγετε μεταλικος θορυβος (βαλβιδες να χτυπουν?)

Κυριακίδης
11-12-13, 19:30
Δίπλα στο μοτέρ του ψυγείου έχει ένα βεντιλατέρ (φαίνεται σύμφωνα με το manual ) το βεντιλατέρ έχει σύστημα ψυγείου με κυψέλες , ρίξε μια προσεκτική ματιά ανάμεσα στις κυψέλες αν έχουν στουμπώσει με σκόνες και θέλει καθάρισμα. να προσέξεις αν δουλεύει το βεντιλατέρ όταν δουλεύει το μοτέρ του ψυγείου .

Στο λινκ που σου έδωσα .. πάτα το σκίτσο 7 ... στην εικόνα που θα έχεις μπροστά σου θα δεις εκεί κοντά που γράφει 2341

red alert
12-12-13, 22:55
Τελικά ήρθε μάστορας και ανίχνευσε διαρροή στα στάχια εσωτερικά . Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας

Κυριακίδης
12-12-13, 23:22
Τα θερμά μας συλλυπητήρια από όλους ...

red alert
11-02-14, 16:39
Λιπών το ψυγείο έκανε ακριβός το ίδιο πρέπει να υλακτούν τα στοιχειά .Το ερώτημα μου μέχρι ποσά λεφτά αξίζει να δώσω ?
Και πόσες πιθανότητες υπάρχουν να εμφανίσει και κόποι άλλο πρόβλημα?Το έχω 14 χρόνια .