PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Άλλη] Οθόνη NEC



Georggg
26-11-13, 14:47
Γεια σας, φίλος έχει μια οθόνη NEC LCD1511M η οποία μετά από προβλήματα με το ρεύμα στην περιοχή λόγω κακοκαιρίας έχει χαλάσει. Την πατάω να ανοίξει, το λαμπάκι απο κόκκινο γίνεται πράσινο για λίγο, η οθόνη φωτίζεται για λίγο και δείχνει μαύρο χρώμα και μετά σβήνει και το λαμπάκι γίνεται πάλι κόκκινο. Αποσυναρμολόγησα την οθόνη και δεν φαίνεται κάτι καμένο ούτε έχει φουσκωμένους πυκνωτές. Τι μπορεί να έχει χαλάσει;

νεκταριοος
26-11-13, 18:59
καλησπερα φιλε Γ. η βλαβη σου πιστευω οτι ειναι στους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες ,αλλαξε τους ολους! (μονο στο τροφοδοτικο)

Georggg
27-11-13, 10:19
Η οθόνη έχει εξωτερικό τροφοδοτικό όπως τα laptop, το έχω μετρήσει και βγάζει λίγο πάνω απο 12v, όσο γράφει και στο αυτοκόλλητο, εκεί πρέπει να αλλάξω τους πυκνωτές; Πάντως οι πυκνωτές μέσα στον οθόνη φαίνονται μια χαρά.

νεκταριοος
27-11-13, 19:54
για δωκιμασε με κανενα αλλο τροφ αν εχεις και προσοχη στο + - πολικοτητα .12β τη ειναι μπωρεις και με τροφοδοτικο απο υπολογιστη.

Georggg
28-11-13, 15:14
Της έδωσα ρεύμα από ένα τροφοδοτικό πάγκου και κάνει πάλι τα ίδια, πατάω το κουμπί, γίνεται για λίγο πράσινο και φωτίζει λίγο η οθόνη δείχνοντας μόνο μαύρο χρώμα και μετά σταματάει να φωτίζεται η οθόνη και γίνεται πάλι κόκκινο το κουμπί.

νεκταριοος
28-11-13, 18:07
δυσκωλα τα πραγματα,εχει στην πλακετα της (οχι του τροφ/κου)πυκνωτες?και αν ναι τι χωριτικωτητες,και σε τι τασεις.

Georggg
28-11-13, 21:49
Έχει πυκνωτές η πλακέτα σε διάφορες χωρητικότητες, οταν την ανοιξα την οθόνη δεν σημείωσα βέβαια χωρητικότητες γιατι τους κοιταξα όλους και δεν ήταν κανένας φουσκωμένος ούτε υπήρχε και κάποιο κάψιμο σε κάποιο άλλο εξάρτημα. Απλά έλεγα μήπως έχει κάτι απλό η οθόνη γιατί είναι παλιά (πάνω απο 10 χρονών) και μικρή σε μέγεθος (15 ιντσών) οπότε δεν αξίζει να την παει κανεις σε μάστορα.

Αποστόλης1
29-11-13, 17:41
Το τροφ/κό πρέπει να είναι >από 5Α.
Έλεγξε ινβέρτερ, λάμπες.

GeorgeSindos
15-12-13, 11:34
τι κωδικο έχει η πλακέτα ? είναι μια πλακέτα όλα μαζί? inverter και main? μάλλον έχω τέτοια πλακέτα.

νεκταριοος
15-12-13, 16:53
Α σημερα μου ετυχε μια σαμσυνγκ με φουσκομενουσ πυκνωτες στο τροφ,τους αλλαξα παλι δεν επεζε γιατι ειχε καει μια ασφαλεια ,πρασινη 3Α κοιταξε τη διαδρομη προσ τα πισο απο λαμπες πισο απο μετασχηματιστες ολοκληρομενα θα δεις απο που ξεκιναει να δεινει ρευμα σους μ/τ κοιτα μηπος εχει καμοια ασφαλεια το δευτερο και καλυτερο ειναι αλλαγη ΟΛΩΝ ΤΟΝ ΥΛΕΚΤΡΟΛΥΤΙΚΩΝ στο παλμοτροφοδοτικο μπορει καποιοσ να εχει πει το ποιημα χωρις να ειναι φουσκωμενος .

Georggg
15-12-13, 23:30
Ευχαριστώ, θα το ψάξω, θα στείλω και φωτογραφίες την πλακέτα και το τροφοδοτικό.

Georggg
19-12-13, 12:25
Σύνδεσα ccfl tester στις λάμπες και ανάβουν κανονικά. Άρα οι λάμπες είναι ok. Η οθόνη φωτίζεται αλλά δεν δείχνει εικόνα απο τον υπολογιστή που της έχω συνδέσει. Αυτό σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η κεντρική πλακέτα; Το τροφοδοτικό της οθόνης είναι 12v 2,5a και με το πολύμετρο δείχνει να δίνει κανονικά ρεύμα.

Georggg
22-12-13, 19:47
Παρατήρησα προσεκτικά στην πλακέτα και είδα ένα καμμένο smd resistor. Στο service manual της οθόνης γράφει (RES RP 0 5% 1/16W CHIP #0603;"TA-I TECHNOLO ) , απ' ότι είδα άλλα resistors με την ίδια περιγραφή έχουν πάνω το "0" οπότε το έψαξα και είδα ότι είναι 0 ohm resistors, για να το αντικαταστήσω θα πρέπει να βρω το ίδιο ή μπορώ να κάνω καμια πατέντα;

FILMAN
23-12-13, 10:20
Αυτά τα εξαρτήματα είναι απλώς γεφυρώματα οπότε τί να καούν; Εν πάσει περιπτώσει, αν με το πολύμετρο το μετράς και είναι όντως 0Ω είναι καλό, και ας σου φαίνεται στο μάτι καμμένο. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να το αντικαταστήσεις με ένα κομμάτι σύρμα.

Georggg
23-12-13, 11:51
Το συγκεκριμένο resistor ήταν παραμορφωμένο και δεν φαίνονταν από πάνω γράμματα και επισης δίπλα του είναι ενας ηλεκτρολυτικό πυκνωτής και είχε μαυρίστει σε ένα σημείο σαν να το έκαψε φλόγα ακριβώς πάνω απο το σημείο που βρίσκεται το resistor. To έβγαλα και έκανα απευθείας τη σύνδεση με σύρμα αλλά πάλι τα ίδια κάνει η οθόνη.

FILMAN
23-12-13, 14:55
Άρα τελικά δεν ήταν καμμένο.

Georggg
23-12-13, 15:39
Καμένο ήταν, το μέτρησα με πολύμετρο και έδειχνε O.L. Επίσης παραπάνω έγραψα ότι ο πυκνωτης ακριβώς δίπλα του έχει σημάδι απο κάψιμο . Απλά η βλάβη είναι και αλλού.

nyannaco
23-12-13, 16:09
Τον πυκνωτή τον άλλαξες;

Georggg
23-12-13, 18:06
Στον πυκνωτή φαίνεται ένα ελαφρύ μάυρισμα μονο σε ένα σημείο στο εξωτερικό περίβλυμα διπλα στην αντίσταση, δεν έχει αλλοιωθεί ο πυκνωτής ,παραθέτω μια φώτο 36994, απλά η κάμερα που έχω δεν μπορεί να εστιάσει καλά στο σημείο. Έχω κυκλώσει το σημείο του πυκνωτή που φαίνεται το μαύρισμα.

sepolias
31-12-13, 03:03
καλησπερα παιδια και χροναια πολλα ,,,καλη χρονια να εχουμαι,,,,εχω μια οθονη NEC AccuSync LCD 72vm,,,και μου κανει το εξης πβμ,,,,,οταν ανηγω τον υπολογιστη αναβη το πρασινο λαμπακι και στιγμιαια εχω και πλανο,,,για 1 δευτερολεπτο,,,και μετα μαυρο,,,πατοντας το power ξανα κανει ακριβωσ το ιδιο,,,την ανηξα να δω μηπως εχει κανα σκασμενο πυκνωτη στο τροφοδοτικο της αλλα οπτικα δεν φενεται κατι τετοιο,,,,τι μπορει να συμβενη? σασ ευχαριστο εκ των προτερων,,,,,,:001_rolleyes: το πρασινο λαμπακι ειναι παντα αναμενο,