PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] Δεν ζεσταίνει το νερό



Gmaras
09-10-13, 12:58
Καλησπέρα σας
Έχω έμα παλιό πλυντήριο μάρκας pitsos το οποίο το τελευταίο διάστημα δεν έπλενε καλά τα ρούχα. Παρατήρησα ειδικά στα λευκά ρούχα μικρά κίτρινα στίγματα και μετέπειτα σε όλες τις πλύσεις μικρά μαυροκόκκινα κομματάκια σαν γλίτσα. Ακολούθησα κάποιες συμβουλές για καθάρισμα στους 90 βαθμούς και εκεί διαπίστωσα πως δεν ζεσταίνει το νερό.

Το μοντέλο του πληντηρίου ειναι Big 7+
Επισκεύαζεται ή πάμε για καινούργιο?

Αποστόλης1
09-10-13, 13:47
Μάλλον η αντίσταση θέλει αλλαγή, αλλά έλεγξε ότι παιρνει τάση.

Κυριακίδης
09-10-13, 14:38
Για τα κίτρινα στίγματα στα ρούχα , έλεγξε ή πες μας αν υπάρχουν φθαρμένα ρουλεμάν (θόρυβος περισσότερος από πριν) , τα φθαρμένα ρουλεμάν , εσωτερικά του κάδου ενδέχεται να μεταφέρουν και σκουριές με αποτέλεσμα να σου λεκιάζει τα ρούχα.

Gmaras
09-10-13, 16:03
Καταρχάς ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Υπάρχει περίπτωση να χάλασε η αντίσταση λόγωφθοράς ή μη χρήσης calgon και άλλων παρόμοιων προιόντων?

Για το θόρυβο δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή πλην στο τελείωμα της πλύσης όπου κάνει αρκετό θόρυβο αλλά νομίζω ότι έτσι έκανε πάντα.

Κυριακίδης
09-10-13, 16:12
να χάλασε η αντίσταση λόγωφθοράς ή μη χρήσης calgon και άλλων παρόμοιων προιόντων?

μικρή η σημασία τους , περισσότερο από το πόσο σκληρό νερό έχει η περιοχή που είσαι επηρεάζει. Πρέπει να μετρηθεί από ειδικό η αντίσταση και αναλόγως εξερευνάς

Gmaras
02-05-14, 01:01
Αν και αργοπορημενα, το προβλημα ηταν στην αντισταση οπου στη μεση ειχε ενωθει σχεδον με τα διαφορα σκουπιδακια.Αλλαχθηκε με καινουργια και ολα κομπλε!
Ευχαριστω τα παιδια για την βοηθεια τους !