PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ραδιόφωνο Λαμπάτο] Επισκευή παλαιού λαμπάτου ραδιοφώνου απο αρχάριο.



ETEOKLIS
01-10-13, 17:04
Καλησπέρα σας, νομίζω οτι ο τίτλος τα λέει όλα. Έχω ένα παλιό ραδιόφωνο Nordmende του παππού μου και μια και έχω χρόνο θα ήθελα να σχοληθώ μαζί του και να το επισκευάσω. Ποιός καλός άνθρωπος θα με βοηθήσει καθώς δεν ξέρω απο που να αρχίσω. Σας επισυνάπτω μερικές φωογραφίες.366363663736638366393664036641

νεκταριοος
01-10-13, 17:56
κουκλι με λιγο ξεσκονισμα, αν και δεν βλεπω να εχει σκονες ,λιγο γιαλυσμα ,κουκλι εγω εχω ενα tonfug, δεν ξερω αν πως μπωρεις να δεις τους ηλεκτρολυτικους.

p.gabr
01-10-13, 22:12
. Ποιός καλός άνθρωπος θα με βοηθήσει καθώς δεν ξέρω απο που να αρχίσω.

Σωτήρη κάλως ήρθες

Ο δέκτης σου φαίνεται σε άριστη κατάσταση,αλλά αυτός που έβαλε τον διακόπτη εκεί ,θέλει πολλές κλωτσιές

Βασικα ουτε και εγώ ξέρω από που πρέπει να αρχίσω ,πρέπει να ξέρεις ότι' για να σε βοηθήσει σωστά ο άλλος, πρέπει πρώτα εσύ να τον βοηθήσεις
Δεν μας είπες τι γνωρίζεις ,εάν έχεις ξαναασχοληθει με λυχνίες, εάν το έχεις βάλει στην μπριζα και τι κάνει, και τέλος αν έχεις τυπικό εξοπλισμό και εαν καταλαβαίνεις απο σχέδιο με λυχνίες

Εγω χωρίς αυτά τι να σου πω;;;;

ETEOKLIS
01-10-13, 22:34
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Ηλεκτρολόγος μηχανικός είμαι και δεν έχω ξανασχοληθεί με λάμπες, το είχα βάλει στην μπρίζα αλλά ήταν νεκρό. Οι λάμπες θα έπρεπε να ανάβουν?

p.gabr
01-10-13, 23:16
ωραία λοιπόν, αρχίζουμε από το μηδέν
οι λάμπες βεβαίως και θα ανάψουν, εάν ο μετασχηματιστής πάρει τάση.
Έλεγξε κατ αρχή ωμικές συνέχειες από τα καλώδια του φις μέχρι τον μ/τ.
τυχόν διακόπτης,ασφάλεια ,κομμένο καλώδιο και βλέπουμε