PDA

Επιστροφή στο Forum : [Siemens] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΡΟΥΧΩΝ siemens e12-46



sakhs9
24-09-13, 23:45
Ας πω και εγω το προβλημα μου μηπως βρω λυση : λοιπον το προβλημα ειναι οτι εχει αρχισει και κοπαναει ο καδος στα πλαινα του πλυντηριου (συνηθως οταν ξεκιναει να ανεβαζει στροφες) και φυσικα παει και την βολτα του. Υποψιαζομαι τα αμορτισερ απο κατω αλλα δεν το εχω ανοιξει ακομα. Και κατι ακομα οταν ξεκιναει η αντλια καινει ενα θορυβο σαν να παιζει κατι μεσα και μετα σταματαει (δεν εχει τιποτε μεσα το εχω κοιταξει). Ευχαριστω θα περιμενω απαντησεις και μετα θα το ανοιξω

Κυριακίδης
25-09-13, 00:41
Προσπάθησε πρώτα να δεις αν είναι αλφαδιασμένο και αυτό που "κοπανάει" που λες , αν μπορείς να το δεις οπτικά από πάνω (ανοίγοντας μόνο το επάνω καπάκι) να το βάλεις σε λειτουργία με νορμάλ βάρος ρούχα . και να δεις αν "κοπανάει " στο πίσω καπάκι μόνο στον άξονα δηλαδή της τροχαλίας με την πίσω λαμαρίνα.... ή "κοπανάει " γενικά παντού και φαίνεται η κίνηση του κάδου να πηγαίνει σαν τρελό και "κυκλικά" πέρα δώθε.

Μερικά πλυντήρια είναι πολύ "ελαφριά" και κάνουν βόλτες αν π.χ τα βάλεις σε μπάνιο με πολύ γυαλιστερά πλακάκια (αν γλυστρίσουν λίγο ή βρεγμένο πάτωμα δεν πατάει καλά κάτω ) τα παίρνει ο διάολος μετά.

Για τον θόρυβο στην αντλία μπορεί να έχει εντός της φτερωτής της αντλίας κάποιο μικροσκοπικό ξένο σώμα που βρίσκει περιστασιακά και ακούγεται π.χ. κάποιο πετραδάκι κτλ (μπορεί να φύγει και μόνο του από τα νερά που βγάζει η αντλία , μπορεί και όχι αναλόγως το ξένο σώμα , οπότε θα ανοιχτεί για ποιο αναλυτική εξέταση)


(δεν εχει τιποτε μεσα το εχω κοιταξει). Δεν εννοούμε στο φίλτρο της αντλίας .... αλλά μέσα στην φτερωτή της αντλίας

sakhs9
26-09-13, 21:46
αλφαδιασμενο ειναι το εχω κοιταξει οταν δουλευει και το ποιο πολυ χτυπημα το κανει προς τα δεξια για την αντλια αφου μολις ανοιγω το φιλτρο βλεπω την φτερωτη (αυτη πρεπει να ειναι εκτος αν υπαρχει και κατι αλλο που δεν ξερω). Τελος παντων πηρα σημερα δυο αμορτισερ θα το ανοιξω αυριο να δω αν ειναι και αυτα που μου εδωσαν μηπως ξερει κανεις ποια πρεπει να ειναι (διαστασεις απο ακρη σε ακρη ανοικτο κλειστο και μεγεθος τρυπας)

Κυριακίδης
26-09-13, 22:28
Βγάλε το ένα αμορτισέρ και δες αν είναι το ίδιο με αυτό που σου δώσανε στις διαστάσεις αλλά και στα Νιούτον (δύναμης)
http://www.kourlaba.gr/eshop/index.php?cPath=15_1_72&osCsid=v101qarudcg2usbcrnsm1v5v82

sakhs9
28-09-13, 09:05
λοιπον το ελυσα τα παλια ηταν αστα να πανε περνω δυο και ξεκιναω και εδω αρχιζουν τα προβληματα.
Καταρχην απο οτι ειδα αφου τα εβγαλα ολα (ολο το καδο εξω) για να αλλαξει μαλλον επρεπε να ανοιξω και τον καδο και λεω καλα αντε γεια (ειχε και κλιπακια γυρω γυρω που δεν ξερω αλλα για να ανοιξουν μαλλον απιθανο μου φαινεται μαλλον κοβονται) ειχε ενα σαν πλαστικο ποιρο ο οποιος ομως δεν εβγαινε. Πηρα λοιπον το τρυπανι και ανοιξα την τρυπα που ηταν αυτος ο πυρος αφου τον διαλισα περασα μετα τα καινουργια που ειχαν και αυτα πυρο και ολα λειτουργουν τελεια,
Εκανα καλα η γινοταν τιποτε αλλο και δεν το καταλαβα; (για την επομενη φορα γιατι απο οτι ειδα τα αμορτισερ αυτα γενικα ειναι μια μ.......κια και μιση ειναι για να χαλανε γρηγορα) ειναι δυνατον για να βγαλεις αμορτισερ να πρεπει να ανοιξεις τον καδο; (ρουλέμαν θα αλλαξω; ημαρτον)

Κυριακίδης
28-09-13, 09:33
Μην κάνεις και καμιά επισκευή στο αμάξι σου και κατεβάσεις όλη την μηχανή για να αλλάξεις ένα φίλτρο λαδιού..
Πρώτα αλλάζεις το ένα αμορτισέρ και αργότερα το άλλο .. για τα κλιπάκια δεν ξέρω αλλά αν έδειχνες μια φωτογραφία ίσως να σου λέγαμε και πως βγαίνουν επί τόπου.

sakhs9
28-09-13, 10:06
τα κλιπακια θα τα δεις εδω http://www.youtube.com/watch?v=XaFF2-Rl8Nc οσο για το αμορτισερ το θεμα δεν ειναι να αλλαζα πρωτα το ενα και μετα το αλλο (αυτο ειναι κοινη λογικη) το θεμα ειναι οτι δεν βγαινανε δεν ηταν με βιδα στην μερια του καδου