PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Toyotomi] κλεψιά



miku
03-06-13, 00:06
Για σας:laugh:.Είμαι νέος εδώ και είπα να σας μάθω.Βάζω αυτό το θέμα γιατί πιστεύω ότι με έκλεψαν:cursing:.Έχω ένα κλιματιστικό TOYOTOMI 9000btu στο οποίο είχε τρυπήσει η εξωτερική μονάδα.Ο ψυκτικός είπε ότι θέλει 70 ευρώ για να το κολλήσει.Όταν το κόλλησε είπε ότι υπεύθυνο για αυτό το συμβάν ήταν το αισθητήριο της εσωτερικής μονάδας και ότι για να το αλλάξει θέλει 80 ευρώ επιπλέον για να το αντικαταστίσει:bored:.Είναι σωστή τιμή?Αν ναι αξίζει να του πώ ναι για να το φτιάξει?Το μηχάνημα είναι 4 χρονών και έχει δουλέψει και ψύξη και θέρμανση(ψύξη 23-26 και θέρμανση 25-28).Ευχαριστώ.:001_smile:

DIATHERM
03-06-13, 00:28
που τρυπησε μπορεις να μας πεις...? γνωριζεις τι τρυπησε?
λες στην εξωτερικη μοναδα αλλα που..?
ετσι μονο του στα καλα καθουμενα τρυπησε ξαφνικα....?

miku
03-06-13, 14:57
Ευχαριστώ που απάντησες.Ναι δούλευε στην θέρμανση και ξαφνικά ακούστηκε ένα φσσσ από την εξωτερική μονάδα και έβγαζε ένα αέριο μάλλον το freon.Η τρύπα είναι από την μεριά που έχει κάτι τετραγωνάκια(όχι από την μεριά των σωληνώσεων).

miku
03-06-13, 20:01
Για σας και πάλι.Ξέχασα να πω πριν ότι η τρύπα ήταν πάνω σε αυτά τα μικρά σωλινακια που έχει η μονάδα από την αριστερή μεριά.Αυτός το έκοψε , έβαλε ένα δικό του και το κόλλησε με οξυγώνο.Επείσης θέλω να ρωτήσω:το freon έχει πιο πολύ πίεση στην λειτουργεία ψύξης ή στην λειτουργεία θέρμανσης.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

louis7
03-06-13, 20:28
Φίλε,αν σου αποκατέστησε την βλάβη με την τρύπα και σου έβαλε φρέον και το κλιματιστικό δουλεύει κανονικά άσχετα με αυτό που σου είπε για το αισθητήριο και σου πήρε 70 ευρώ τότε δεν σε έκλεψε.Όπως και νάχει ο τίτλος που βάζεις παραπέμπει σε διάρρηξη και όχι σε επισκευή.Πρέπει να είμασται λίγο προσεκτικοί καθώς τις τιμές των επαγγελματιών δεν μπορείς να τις κρίνεις έτσι απλά.

DIATHERM
03-06-13, 21:03
Kαι εγω ετσι νομιζα, και λεω μαλον σου κοπανησαν καμια εξωτερικη μοναδα...
αναλογος τι φρεον ειναι... βεβαια η πιεσεις που δουλευουν στην ψυξη ειναι πολυ χαμηλοτερες απο αυτες της θερμανσης( high)
τωρα αυτο που σου ειπε για το αισθητηριο ειναι λιγακι περιπετεια-ιστορια...( δεν ισχυει)
τωρα μπωρει η σωληνα στο συγκεκριμενο σημειο να ειχε μια αστοχια υλικου κανεις δεν ειναι μεσα στην σωληνα για να ξερει τι γυνεται συμβαινουν και αυτα!!

miku
03-06-13, 21:58
Εχαριστώ πολύ που απαντάτε.Δηλαδή τι να τπυ πω για το αισθητήριο?

DIATHERM
03-06-13, 23:25
Τι να του πεις τωρα..? τιποτα δουλεψε το κλιματιστικο και τελειωνει η ιστορια
Γιατι και να του πεις νομιζεις οτι θα σου γυρησει λεφτα πισω..?

.::Nikos::.
04-06-13, 00:06
Τι να του πεις τωρα..? τιποτα δουλεψε το κλιματιστικο και τελειωνει η ιστορια
Γιατι και να του πεις νομιζεις οτι θα σου γυρησει λεφτα πισω..?
Μάλλον δε θα έχει σκάσει ακόμα τα 80 ρε παιδιά για αυτό θα ρωτάει.

miku
04-06-13, 13:09
Για σας και πάλι.Εννοείτε ότι δεν του έδωσα λεφτά!Εγώ πιστεύω ότι 80 ευρώ για ένα καλοδιάκι 4 cm είναι πολλά.Ας πάρει τα 70 για το κόλλημα και ας πει ότι θέλει.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

ipso
04-06-13, 23:15
Καλωδιακι!!! φίλε μου δεν πληρώνεις ενα σωληνάκι η καλωδιακι, πληρώνεις την εμπειρία κάποιου να βρει το πρόβλημα και να στο αποκαταστήσει.
Έχω "φάει" ενα οκτάωρο σε ένα βιδακι 4μμ αλλά δεν υπήρχε άλλος τρόπος και ας έχω εμπειρία 30 ετών, και ας θεωρούμε από τους δέκα κορυφαίους στον τόπο μου...
Τέλος πάντων αν νομίζεις ότι είναι ακριβός δώσε το το ποσό που νομίζεις οτι αξίζει η δουλειά του, αλλά έχω την εντύπωση οτι χρειάστηκε να συμπληρώσει φρεον αυτό δεν πρέπει να πληρωθεί?
Δηλαδή κάποιος που σου έφτιαξε ένα πρόβλημα στα windows του υπολογιστή σου δεν πρέπει να πληρωθεί γιατί δεν χρησιμοποίησε ανταλλακτικό? και η βενζίνη του?

vasilimertzani
05-06-13, 14:52
Καλωδιακι!!! φίλε μου δεν πληρώνεις ενα σωληνάκι η καλωδιακι, πληρώνεις την εμπειρία κάποιου να βρει το πρόβλημα και να στο αποκαταστήσει.
Έχω "φάει" ενα οκτάωρο σε ένα βιδακι 4μμ αλλά δεν υπήρχε άλλος τρόπος και ας έχω εμπειρία 30 ετών, και ας θεωρούμε από τους δέκα κορυφαίους στον τόπο μου...
Τέλος πάντων αν νομίζεις ότι είναι ακριβός δώσε το το ποσό που νομίζεις οτι αξίζει η δουλειά του, αλλά έχω την εντύπωση οτι χρειάστηκε να συμπληρώσει φρεον αυτό δεν πρέπει να πληρωθεί?
Δηλαδή κάποιος που σου έφτιαξε ένα πρόβλημα στα windows του υπολογιστή σου δεν πρέπει να πληρωθεί γιατί δεν χρησιμοποίησε ανταλλακτικό? και η βενζίνη του?


παλι τα ιδια θα αρχισουμε.
Αν πληρωνε την εμπειρια θα επρεπε σαν εμπειρος που ηταν να πει απο την αρχη ,ξερεις φιλε το εργαλειο θα παει 150€,φρεον ,αισθητηριο κολημα και εργασια.
Θεωρω φαουλ την αρχικη εκτιμηση των 70€ + αλλα 70.στραγαλια ειναι?
Οπως ανεφερε και ο diatherm διαφωνει με την διαγνωση του μαστορα ,διαφωνει και ο φιλος.Γιατι να το πληρωσει απο την στιγμη που δεν αλλαχτηκε και δεν το συμφωνησανε???

ΥΓ Πρεπει επιτελους να τελειωσει και αυτη η ιστορια με την εμπειρια.Κοστολογεισαι εσυ οσο πιστευεις οτι αξιζει η εμπειρια σου.Απο εκει και περα ο πελατης ειναι υπευθυνος αν θα επιλεξει εσενα η τον φτηνοτερο-χειροτερο.
Και εγω τεχνικος εξω ειμαι και γυρναω.Η επισκεψη ειναι επισκεψη.Η βλαβη οριζεται απο την αρχη το κοστος και αν πεσω εξω ας προσεχα,παει να πει οτι δεν εχω εμπειρια...

miku
05-06-13, 22:39
Για σας.Τα 70 ευρώ ήταν μόνο για το κόλλημα!Αλλά εγώ αντίδρασα για τα 80 ευρώ που πρόσθεσε μετά.Αν το είχε πει από την αρχή θα έπερνα άλλο!