PDA

Επιστροφή στο Forum : [Candy] Ο κινητήρας πλυντηρίου μετά από λίγη ώρα λειτουργίας δεν έχει δύναμη.



jtb
09-05-13, 20:48
Έχω ένα πλυντήριο Candy CTY1035 (τετραετίας) στο οποίο ο κινητήρας μετά από λίγη ώρα λειτουργίας δεν έχει δύναμη δλδ δεν ολοκληρώνει την περιστροφή και στο τέλος να σταματάει τελείως. Με αποτέλεσμα το πρόγραμμα πλύσης να μην ολοκληρώνεται ποτέ και να κολλάει (ειδικά στην στύψη που πρέπει να βάλει τις γρήγορες στροφές, προσπαθεί μια φορά να γυρίσει γρήγορα και μετά σταματάει χωρίς να κάνει τπτ). Διάβασα στο φόρουμ οτι τα σύγχρονα πλυντήρια (που έχουν επιλογή στροφών) δεν έχουν πυκνωτή εκκίνησης (που θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα στην περίπτωση μου). Το μόνο που έχει είναι ένα αντιπαρασιτικό φίλτρο (που μοιάζει με πυκνωτή, στο οποίο κουμπώνουν 5-6 καλώδια [φάση,ουδέτερος,γείωση, και νομίζω και κάποια πάνε στον κινητήρα]).
Κοίταξα την κεντρική πλακέτα, μέτρησα οτι μπορούσα πάνω και δεν είδα κάποιο πρόβλημα εκεί.
Οπότε μένει ο κινητήρας ο οποίος έχει 6 καλώδια
http://s12.postimg.org/wpfr2utnd/C360_2013_05_08_19_30_58_272_copy.jpg (http://postimg.org/image/wpfr2utnd/)



Πράσινο (Καρβουνάκι)
Γκρι
Κίτρινο (λεπτό καλωδιακι, απο οτι μπορώ να δω πάει στον ροτορα)
Κίτρινο (λεπτό καλωδιακι, απο οτι μπορώ να δω πάει στον ροτορα)
Κίτρινο (Καρβουνάκι)
Ανοιχτό πράσινο


Από τις μετρήσεις που έκανα βγήκαν αυτά:
1-5 = 7,5Ω
2-6 = 4Ω
3-4 = 196Ω

Από όλα αυτά που έχω περιγράψει τι πιστεύετε ότι μπορεί να είναι.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ipso
09-05-13, 23:10
Δες ψήκτρες (καρβουνάκια).

FILMAN
10-05-13, 14:48
Μπορείς να δοκιμάσεις σκέτο τον κινητήρα να δεις τι κάνει. Βγάλε τον ιμάντα από τον άξονα, πάρε και μια λάμπα πυρακτώσεως καμιά 100στή W και κάνε την παρακάτω σύνδεση:

1) Φάση της παροχής στο ένα άκρο της λάμπας
2) Το άλλο άκρο της λάμπας στο γκρι καλώδιο (2) του μοτέρ
3) Ο ουδέτερος της παροχής στο χοντρό κίτρινο καλώδιο (5) του μοτέρ, και
4) Τα δυο πράσινα καλώδια (1 & 6) του μοτέρ μεταξύ τους.

Το μοτέρ πρέπει να γυρνάει. Αντιστρέφοντας τα καλώδια 1-5 ή τα 2-6 μεταξύ τους πρέπει να γυρνάει και ανάποδα.

jtb
14-05-13, 23:18
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα βρήκα χρόνο και κοίταξα αυτά που μου είπατε.
Τα καρβουνάκια είναι οκ. Σίγουρα πάνω από μισό έχει.
Σύνδεσα τον κινητήρα όπως μου πρότεινε ο Φίλιππος και ήταν οκ (γύρναγε βέβαια λίγο γρήγορα, ήταν σαν να βλέπω φόρμουλα χαχαχα).

Όταν έβαλα το πλυντήριο άδειο χωρίς νερό να κάνει το πρόγραμμα τις στύψης για να δω τις γρήγορες στροφές αυτό που είδα σήμερα είναι ότι το πρόγραμμα παίζει κανονικά. Στην αρχή ξεκάνει ο κινητήρας αντλίας, μετά γυρνάει ο κάδος σίγα σίγα, μετά για 2-3 δευτρ. γυρνάει λίγο πιο γρήγορα. Αυτό το κάνει για 2-3 φορές και μετά ξεκάνει να γυρνάει στις full στροφές που έχω ορίσει (τις δοκίμασα όλες 400,600,800,1000) και δουλεύει κανονικά μέχρι να ολοκληρωθεί η στύψη.

Όταν όμως έβαλα ρούχα μέσα και το έβαλα σε ένα γρήγορο πρόγραμμα (32 λεπτά). Το πρόγραμμα δούλευε μια χαρά, κανονικά τις περιστροφές αριστερά, δεξιά. Όταν όμως ήρθε η ώρα της στύψης έκανε τα αρχικά που έχω αναφέρει πιο πάνω αλλά όταν έφτασε η ώρα να γυρίσει στις full στροφές (π.χ. 400) κάνει μια προσπάθεια για 1 δευτρ. και μετά σταματήσει ο κινητήρας και το πρόγραμμα κολλάει εκεί χωρίς να ολοκληρωθεί. Το κλείνω και μετά βάζω μόνο την στύψη. Αυτό όμως αντί να ξεκινήσει με τα αρχικά δλδ να ενεργοποιηθεί αντλία, αργή περιστροφή κλπ (όπως έκανε όταν ήταν άδειο). Φαίνεται να προσπαθεί να ξεκινήσει κατευθείαν με γρήγορες στροφές. Κάνει μερικές περιστροφές, τρέμει και μετά σταματάει και μένει εκεί χωρίς να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα.

Τι μπορεί να είναι αυτό. Δεν φαίνεται να είναι κινητήρας. Μπορεί να έχει κάτι η πλακέτα?

konman
14-05-13, 23:29
Μηπως δεν βγαζει τα νερα εξω η αντλια.

jtb
14-05-13, 23:43
Οχι τα βγάζει κανονικά. Ακούω τον κινητήρα να δουλεύει και το νερό να τρέχουν άλλα και όταν άνοιξα το πλυντήριο όταν δεν είχε ολοκληρωθεί το πρόγραμμα και είχε κολλήσει όταν ξεκίνησαν γρήγορες στροφές δεν έχει νερό μέσα.

Κυριακίδης
15-05-13, 00:22
Τα καρβουνάκια είναι οκ. Σίγουρα πάνω από μισό έχει.

Γιάννη καλωσόρισες.. και πως κατάλαβες ότι έχει πάνω από μισό καρβουνάκια και ότι είναι σε καλή κατάσταση? Γιατί βλέπω την φωτογραφία το μοτέρ απείραχτο ... το άνοιξες? τα είδες?

jtb
15-05-13, 00:44
Ξεβίδωσα τις 2 πράσινες βάσεις που έχουν καρβουνάκια. Το καρβουνάκι είναι περίπου 1/2-2/3 του μεγέθους της βάσης. Δλδ το καρβουνάκι που βγήκε έξω έχει μήκος περίπου 3 εκατοστά.

konman
15-05-13, 09:20
36004

βαλε το πλυντηριο να κανεις ενα προγραμμα και προσεξε
να μην αναβουν εκει που εχω σημειωσει με μαυρο
αλλα εκει που ειναι με κοκκινο οπως και να το βαλεις
στο προγραμμα των βαμβακερων.

jtb
15-05-13, 11:24
Όπως έχω γράψει και πιο πάνω χθες δοκίμασα να βάλω το γρήγορο πρόγραμμα(32 λεπτά) με ρούχα με το αποτέλεσμα που έχω περιγράψει. Το ίδιο κάνει στα βαμβακερα. Τα μαύρα που έχεις σημειώσει δεν τα επιλέγω.

liontas
15-05-13, 12:56
Φίλε γειά σου
Απο αναζήτηση στο διαδίκτυο μάλλον (αν κατάλαβα καλά) πρέπει κοντά στον κινητήρα να έχει έναν συμπέκτη που ρυθμίζει τις στροφές στο μοτέρ (κόκκινα γράμματα).Αυτό ίσως θέλει καθάρισμα ή αλλαγή γιατί υπερθερμένει το μοτέρ και έτσι σταματά.Αν ξέρεις καλά αγγλικά σου παραθέτω αυτούσιο το κείμενο και την διεύθυνση...
Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα με ανοησίες.Πάντως το πρόβλημα απο την πρώτη ώρα μου φαινόταν μηχανικό και όχι ηλεκτρολογικό εφ' όσον το μοτέρ γυρνα εξ αρχής και κατά δεύτερον έχεις σταδιακή πτώση στην ισχύ (τάση Οκ και ρεύματα Οκ).

Υ.Γ
Υπάρχει και ένας διακόπτης υπερφόρτωσης κατά τα λεγόμενά του που σταματά την λειτουργία του μοτέρ (πράσινα γράμματα)

I had the same problem. The machine will do the washing cycle. At the start of the spin cycle it would start turning with a lot of clicking sounds and then would stop spinning. The water pump would continue working without problem. The motor tries to start again in about three minutes, however, repeats the same behavior. I have a reasonable mechanical and electrical knowledge. I was sure that the overload protection switch of the motor was tripping. I opened up my machine---a GE super capacity top loading machine. Took off the belt and turned the transmission pulley. It turned easily in both directions (washing and spinning). Hence, the transmission was good. Next, I checked any water accumulation in the spin tub. If the water is not drained properly before the spin cycle, it would overload the motor. There was no water clogged in the spin tub. Finally, I dismantled the electric motor. There was a clutch assembly underneath the motor pulley. I dismantled it and found the clutch very dirty with some grease that had turned sticky. I cleaned the assembly thoroughly with alcohol and assembled back the machine. The machine is running perfect after that. Conclusion: The clutch assembly was mis-functioning. Reason: When the spin cycle starts, the spin tub is very heavy and cannot achieve the full speed quickly. On the other hand, electric motors must get to their running speed fairly quickly or else overheating of motor would happen. A proper functioning clutch allows the motor to run at their optimal speed while transferring enough torque to the spin tub to slowly speed up the tub to its fullest. In my case, the clutch was sticky, thus overloading the motor which would trip as it overheats.


http://www.fixya.com/support/t480272-ge_top_load_washing_machine_stop_stars

konman
15-05-13, 16:23
Φίλε γειά σου
Απο αναζήτηση στο διαδίκτυο μάλλον (αν κατάλαβα καλά) πρέπει κοντά στον κινητήρα να έχει έναν συμπέκτη που ρυθμίζει τις στροφές στο μοτέρ (κόκκινα γράμματα).Αυτό ίσως θέλει καθάρισμα ή αλλαγή γιατί υπερθερμένει το μοτέρ και έτσι σταματά.Αν ξέρεις καλά αγγλικά σου παραθέτω αυτούσιο το κείμενο και την διεύθυνση...
Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα με ανοησίες.Πάντως το πρόβλημα απο την πρώτη ώρα μου φαινόταν μηχανικό και όχι ηλεκτρολογικό εφ' όσον το μοτέρ γυρνα εξ αρχής και κατά δεύτερον έχεις σταδιακή πτώση στην ισχύ (τάση Οκ και ρεύματα Οκ).

Υ.Γ
Υπάρχει και ένας διακόπτης υπερφόρτωσης κατά τα λεγόμενά του που σταματά την λειτουργία του μοτέρ (πράσινα γράμματα)
http://www.fixya.com/support/t480272-ge_top_load_washing_machine_stop_stars


Δες καλυτερα για τη πλυντηριο αναφερεσαι.
Τα general Αμερικης δεν εχουν καμια σχεσει
με τα Candy.

Μιλας για αυτο το πλυντηριο. (https://www.google.gr/search?q=WDSR2080D&aq=f&um=1&ie=UTF-8&hl=el&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=rYuTUc2nGIOtO6nTgaAG&biw=1366&bih=616&sei=sIuTUZ29IIq_PJuRgMAM#imgrc=RfwtYnMov3alwM%3A%3 BNbDljxHFH9LfKM%3Bhttp%253A%252F%252Fdi1-1.shoppingshadow.com%252Fimages%252Fpi%252F46%252F 60%252Ff1%252F110235363-149x149-0-0_ge%252Bgtwn4250mws.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww. shopping.com%252FGE-WDSR2080D%252Finfo%3B149%3B149)

konman
15-05-13, 16:25
Όπως έχω γράψει και πιο πάνω χθες δοκίμασα να βάλω το γρήγορο πρόγραμμα(32 λεπτά) με ρούχα με το αποτέλεσμα που έχω περιγράψει. Το ίδιο κάνει στα βαμβακερα. Τα μαύρα που έχεις σημειώσει δεν τα επιλέγω.

Κανε οτι θελεις εγω απλα ηθελα να βοηθησω.

Κυριακίδης
15-05-13, 21:19
Γιάννη , αυτό που σου λένε στο μήνυμα #13 ... αλλά και πρώτιστο μήνυμα του (με φωτογραφία στις επιλογές) ίσως έχει μια βάση.
Φαίνεται λογικό αυτό που προτείνει ο Μάνος , ειδικά με το κουμπί (σύμβολο σίδερο) και κάποιες επιλογές στροφών , ανάλογα το είδος πλύσης. Μην το αμελείς δοκίμασε το και πες αν είχες διαφορές ... δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

jtb
16-05-13, 00:10
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους που ασχολείστε με το πρόβλημά μου. Δεν έχω αμελήσει καμιά απάντηση. Απλά αυτό που είπα είναι ότι σε όλες τις δόκιμες που έχω κάνει έχω δοκιμάσει όλες τις στροφές (εκτός την τελευταία που δεν κάνει στύψη) και ποτέ δεν έχω ενεργοποιήσει το σίδερο.

Επίσης κάτι που δεν έχω αναφέρει. Το πρόβλημα αυτό εμφανίστηκε πρώτα στο πρόγραμμα με τα βαμβακερά οπότε έβαζαν το πλυντήριο μόνο στα συνθετικά. Αλλά μετά από καιρό παρουσιάστηκε και εκεί το πρόβλημα όποτε είχαν καταλήξει για ένα μικρο διάστημα στο γρήγορο πρόγραμμα (32 λεπτά) όπου και εκεί τώρα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα (δεν χρησιμοποιώ εγώ το πλυντήριο και σήμερα μου είπαν αυτήν την λεπτομέρεια).

Αυτό που λέει ο Λεωνίδας στο ποστ #11 υπάρχει στα πλυντήρια Candy? Αν ναι, πως είναι εμφανισιακά.
Βρίσκεται μέσα στον κινητήρα όπως φαίνεται παρακάτω?
http://youtu.be/tVc6SZ2DD4U?t=1m48s
http://www.youtube.com/watch?v=uxcNjtG8I_s

Δεν έχω δει κάτι κοντά στον κινητήρα

liontas
16-05-13, 13:09
Γιάννη δεν ξέρω και εγώ ακριβώς πως είναι αλλά απο τα λεγόμενά του μάλλον πρέπει να είναι μέσα στο μοτέρ.
Ίσως κάποιος πιο έμπειρος εδώ μέσα να γνωρίζει κάτι αλλά και πάλι με κάθε επιφύλαξη. Πέτρο Κυριακίδηηηηηη ρίξε τα φώτα σου για να διαπιστώσουμε αν έγραψα μπούρδες!

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους που ασχολείστε με το πρόβλημά μου. Δεν έχω αμελήσει καμιά απάντηση. Απλά αυτό που είπα είναι ότι σε όλες τις δόκιμες που έχω κάνει έχω δοκιμάσει όλες τις στροφές (εκτός την τελευταία που δεν κάνει στύψη) και ποτέ δεν έχω ενεργοποιήσει το σίδερο.

Επίσης κάτι που δεν έχω αναφέρει. Το πρόβλημα αυτό εμφανίστηκε πρώτα στο πρόγραμμα με τα βαμβακερά οπότε έβαζαν το πλυντήριο μόνο στα συνθετικά. Αλλά μετά από καιρό παρουσιάστηκε και εκεί το πρόβλημα όποτε είχαν καταλήξει για ένα μικρο διάστημα στο γρήγορο πρόγραμμα (32 λεπτά) όπου και εκεί τώρα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα (δεν χρησιμοποιώ εγώ το πλυντήριο και σήμερα μου είπαν αυτήν την λεπτομέρεια).

Αυτό που λέει ο Λεωνίδας στο ποστ #11 υπάρχει στα πλυντήρια Candy? Αν ναι, πως είναι εμφανισιακά.
Βρίσκεται μέσα στον κινητήρα όπως φαίνεται παρακάτω?
http://youtu.be/tVc6SZ2DD4U?t=1m48s
http://www.youtube.com/watch?v=uxcNjtG8I_s

Δεν έχω δει κάτι κοντά στον κινητήρα

Κυριακίδης
16-05-13, 19:20
Δεν γνωρίζω το μοντέλο του φίλου μας ... οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη (πέραν αυτών που παρουσιάζονται στις αναλύσεις τους ) είτε με φωτογραφίες σκίτσα κτλ.
Αλλά αυτόν το συμπλέκτη στο 1ο βίντεο δεν νομίζω να τα έχουν τα Candy η απάντηση δόθηκε στο #12 .
Μια φορά όλο κι όλο είδα τέτοιο συμπλέκτη και ήταν σε αντίκα πλυντήριο της Hoover . δεν νομίζω ακόμα και στην σημερινή εποχή που έχουν όλα απλοποιηθεί ... να υπάρχουν ακόμη τέτοιοι συμπλέκτες. είναι ξεπερασμένα αυτά.
Από τις περιγραφές στο #15 μου φαίνεται για αστοχία εγκεφάλου . αλλά ας ακούσουμε και άλλες απόψεις (αν υπάρχουν)

ipso
17-05-13, 23:08
Κανε μια δοκιμή με νέα καρβουνάκια.