PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] K800 προβλημα on/off



maiko21
04-05-13, 21:34
Έχω ένα sony ericsson όπου όταν πατάς το on/off δεν ανάβει αλλά δείχνει σημάδια ζωής αφού ανάβει το λαμπάκι τον υπερύθρων. Γνωρίζει κανείς κάτι να με βοηθήσει? Ευχαριστώ

leosedf
04-05-13, 22:05
Δεν είναι των υπερύθρων.
Δοκίμασε μια απλή αναβάθμιση και αν δεν ξυπνήσει πάει για gdfs repair κλπ. Μάλλον θα πρέπει να πάει σε κάποιο service (Βέροια) γιατί από κει και πέρα δεν μπορείς να του κάνεις και πολλά αν δεν έχεις εργαλεία.

marioland
04-05-13, 22:34
Κώσταντινε τωρα που το setool ειναι stand alone μπορει να γινει gdfs repair με credits και καλωδιο χωρις box ?

maiko21
04-05-13, 22:39
Δεν είναι των υπερύθρων.
Δοκίμασε μια απλή αναβάθμιση και αν δεν ξυπνήσει πάει για gdfs repair κλπ. Μάλλον θα πρέπει να πάει σε κάποιο service (Βέροια) γιατί από κει και πέρα δεν μπορείς να του κάνεις και πολλά αν δεν έχεις εργαλεία.

Τι έιναι το gdfs? Ασχολούμαι με κινητά και έχω και setool όπως και κάποια εργαλεία(όχι όλα λόγω οικονομικών δυσκολιών )

maiko21
04-05-13, 22:40
Για Βέροια έχεις κάποιων που μπορεί να βοηθήσει?

marioland
04-05-13, 22:55
Μιχαλη εχεις setool κομπλε box , smartcard + καλωδια ? Εχεις κανει καθολου επισκευες μαυτο ?

απο Βεροια ειναι ο Χρυσοστομος
http://www.howtofixit.gr/forum/member.php?u=40417

leosedf
05-05-13, 00:19
Χωρίς κάρτα δεν παίζει, καλύτερα να είναι και ενεργοποιημένη ενημερωμένη κομπλέ. Δεν χρειάζεται credit για αυτη τη διαδικασία σε αυτή τη συσκευή.
Νομίζω και erom rewrite παίζει.
Ναι για το Χρυσόστομο έλεγα.

rep
05-05-13, 21:53
πρωτον δες αν η μπαταρια ειναι φορτισμενη γιατι οταν δεν ειναι αναβοσβηνει το λεντ που λες.μετα αν δεν εχεις λογισμικα εργαλεια μπορεις να μου το στειλεις να το δω.

maiko21
08-05-13, 00:36
Μιχαλη εχεις setool κομπλε box , smartcard + καλωδια ? Εχεις κανει καθολου επισκευες μαυτο ?

απο Βεροια ειναι ο Χρυσοστομος
http://www.howtofixit.gr/forum/member.php?u=40417

Βασικά είχα πάρει το setool 3 αλλά δεν διάβαζε την κάρτα απο αρχή και πήρα ένα άλλο box απο fonefunshop. Βέβαια έχω τα καλώδια αλλά από ότι μου είπαν δεν είναι συμβατα με το νέο boxaki. Γνωρίζετε πού μπορώ να βρώ μία αντίσταση για το Nokia 2310, την R2401 γιατι δεν βρείσκω πουθενά. Γενικα απο που μπορώ να πάρω emi filters και smd( αντιστάσεις, πηνία, πυκνωτές) οικονομικά?

maiko21
08-05-13, 00:40
πρωτον δες αν η μπαταρια ειναι φορτισμενη γιατι οταν δεν ειναι αναβοσβηνει το λεντ που λες.μετα αν δεν εχεις λογισμικα εργαλεια μπορεις να μου το στειλεις να το δω.

Βασικά Χρυσόστομε ασχολούμαι με service Κινητών και υπολογιστών αλλα σε επίπεδο όχι και expert... πόσο θα μου βγεί η επισκευη? έλεγξα μπαταρία και νομίζω κάποια ασφαλειοδιοδος θα είναι. Δεν κοίταξα ακόμη τα service manual αλλα φαντάζομαι. εσύ έχεις μαγαζί ή ασχολείσαι έτσι?

rep
08-05-13, 10:03
επαγγελματιας με καταστημα 12 χρονια ειμαι μιχαλη και επισκευαζα τηλεφωνα και πριν κανω το μαγαζι.αν δεν το δω δεν μπορω να σου πω αλλα ειναι αναβαθμιση οχι πανω απο 10 ευρω.

maiko21
08-05-13, 10:07
εππαγγελματιας με καταστημα 12 χρονια ειμαι μηχαλη και επισκευαζα τηλεφωνα και πριν κανω το μαγαζι.αν δεν το δω δεν μπορω να σου πω αλλα ειναι αναβαθμηση οχι πανω απο 10 ευρω.
Αναβάθμιση δεν ειναι. Το δοκίμασα κ τίποτα. Ειναι νεκρό.

rep
08-05-13, 10:23
με τι εργαλειο το εκανες?

maiko21
08-05-13, 13:26
με τι εργαλειο το εκανες?

Με setool. Δοκίμασα και το SEUS αρχικα αλλά τίποτα. Δοκίμασα και GDFS repair άλλα τίποτα...

rep
08-05-13, 21:06
to seus ειναι ενα ελαφριο προγραμμα με οχι πολλες δυνατοτητες.υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να υπαρχει προβλημα στον plug in και να μην μπορεις να το κανεις αναθαθμιση αλλα υπαρχει και πιθανοτητα να μην γινεται κιολας.στο ufs που εχω οταν βγαζει καποια μνματα λαθους ξερω οτι το ειπε το πημα το κινητο.

maiko21
09-05-13, 16:48
to seus ειναι ενα ελαφριο προγραμμα με οχι πολλες δυνατοτητες.υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να υπαρχει προβλημα στον plug in και να μην μπορεις να το κανεις αναθαθμιση αλλα υπαρχει και πιθανοτητα να μην γινεται κιολας.στο ufs που εχω οταν βγαζει καποια μνματα λαθους ξερω οτι το ειπε το πημα το κινητο.

με το ufs τι ακριβως πετυχαίνεις και τι είναι? Απο τα αρχικά καταλαβαίνω unix file system. ίσως αν δεν σε πειραζε να ερχόμουν μια μέρα να τα πούμε και να συζητήσουμε κάποια πράγματα.

maiko21
12-05-13, 11:25
Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου δείξει κάποια πράγματα επιπλέον στην επισκευή γιατί έχω κάποια εργαλεία αλλα χρειάζομαι σεμινάρια και βέβαια με το αζημίωτο