PDA

Επιστροφή στο Forum : HP DV5 και DV6 laptop No power



memoslar
14-03-13, 11:12
Υπάρχει μια κλασική βλάβη στα DV5 και Dv6 της Hp σε laptop κατα το οποίο όταν συνδέεις το τροφοδοτικό στο jack ανάβει το λαμπάκι κανονικά η μητρική παίρνει ρεύμα σε πολλά σημεία μετρώντας με το πολύμετρο, αλλα δεν ανάβει με το power button. Βραχυκυκλώνοντας το πρώτο όριο με το δεύτερο ανάβει το power led αλλα σβήνει αμέσως, που σημαίνει ότι παίρνει εντολή κανονικά. Έχω 5 τέτοια με το ίδιο πρόβλημα.Είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα προκύπτει απο χαλασμένη μπαταρία. Εντωμεταξύ άλλαξα τα mosfet κοντά στη μπαταρία, επίσης και το power manager σε μία, αλλα τίποτα.Δε νομίζω να φταίνε τα γραφικά σ'αυτό, ή μήπως περνάει από κεί? Σας έχει τύχει τίποτα τέτοιο, βρήκατε καμια βλάβη τέτοια?

agis68
15-03-13, 12:09
Nαι είναι το Ν#1 πρόβλημα στη σειρά pavillion που καλύπτεται απο μοντέλλα της σειράς DV5 & DV6. Μόνο μια φορά έφταιγε η μικρή πλακέτα που παιρνει τροφοδοσία (με το jack ενσωματομένο) που βρίσκεται δεξιά επάνω κοντά στη βάση της οθόνης. Αν αλλάξεις όλο το κύκλωμα ελέγχου της μπαταρίας φτιάχνεται αλλά πάλι δεν ξέρω για πόσο. Ετσι έφτιαξα το δικό μου και κρατησε μόνο 6 μήνες. Το θέμα με την pcb ελέγχου μπαταρίας είναι οτι η HP βάζει custom σε κάθε μηχάνημα. Δεν έχει σταθερό προμηθευτή με συγκεκριμένη πλακέτα. Ετσι κάθε μηχάνημα (καθε σειρά παραγωγής) έχει δικιά του pcb. Θα φας πολύ χρόνο για να βρεις αυτό που θές και πίστεψε με δεν αξίζει. Απλά αποφάσισα να μην ξαναεπενδύσω σε HP.

jean
15-03-13, 17:05
Έχω κι εγώ ένα με τα ίδια συμπτώματα! Εδώ και 2 χρόνια περίπου στο ντουλάπι με τα διάφορα ανεξιχνίαστα!
Δε μπορούμε να το παρακάμψουμε κάπως???

*μπορούμε όμως να μαζευτούμε όλοι με το ίδιο πρόβλημα, αφού είναι τόσο συχνό και να κάνουμε καμιά απεργία πείνας! :)
Με τα laptop στα χέρια! Διαμαρτυρία!

memoslar
15-03-13, 22:33
Γεια σου ρε φιλε! εισαι ωραίος!



Έχω κι εγώ ένα με τα ίδια συμπτώματα! Εδώ και 2 χρόνια περίπου στο ντουλάπι με τα διάφορα ανεξιχνίαστα!
Δε μπορούμε να το παρακάμψουμε κάπως???

*μπορούμε όμως να μαζευτούμε όλοι με το ίδιο πρόβλημα, αφού είναι τόσο συχνό και να κάνουμε καμιά απεργία πείνας! :)
Με τα laptop στα χέρια! Διαμαρτυρία!

jean
16-03-13, 02:52
ναι, αλλά με τα λαπτοπ τι κάνουμε?
Κάθομαι, το κοιτάω, με κοιτάει κι
αυτό...αλλά δεν λέει να ανοίξει! :)

toni31
16-03-13, 10:41
Το λαμπάκι στην υποδοχή του jack αναβοσβήνει?

jean
16-03-13, 11:17
Το λαμπάκι στην υποδοχή του jack αναβοσβήνει?
σταθερά αναμμένο!