PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Sharp] Απώλεια ψυκτικών υγρών ή κάτι τυχαίο;



papus
30-01-13, 11:42
Στο πατρικό μου, πρόσφατα, αντικατέστησαν ένα παλιό κλιματιστικό με ένα inverter (τον προηγούμενο μήνα) . Είδα χτες, στο εξωτερικό μηχάνημα, στο πλαϊνό πλαστικό καπάκι που καλύπτει τις συνδέσεις των χαλκοσωλήνων μια σταγόνα, κάτι σαν λάδι. Αφαίρεσα το καπάκι, και είδα στο κάτω μέρος του ρακόρ, που συνδέει την κάτω (χοντρότερη) χαλκοσωλήνα με το εσωτερικό μηχάνημα, μια σταγόνα λάδι. Ελάχιστο λάδι υπήρχε και στο πίσω μέρος του ρακόρ στο κάτω μέρος του σημείου που βγαίνει η χαλκοσωλήνα. Έδινε την ίδια εικόνα με τα σπιράλ στις παροχές ύδρευσης, που χάνουν 1-2 σταγόνες το 24ωρο. Τα σκούπισα, το άναψα για 1 ώρα και παρουσιάστηκε πάλι αυτό το λάδι (λιγότερο από μισή σταγόνα κάτω και ελάχιστο πίσω).

Ο τεχνικός που το εγκατέστησε, δυστυχώς θα έρθει μετά πολλές μέρες. Μου είπε στο τηλέφωνο να συνεχίσει να λειτουργεί, για να δούμε αν παρουσιάσει πρόβλημα στην θέρμανση. Τη μία μου είπε ότι μπορεί να είναι τυχαίο, αποτέλεσμα του τρόπου λειτουργίας του μηχανήματος και της ατμοσφαιρικής ρύπανσης, την άλλη ότι ίσως θέλει σφίξιμο το ρακόρ. (απώλεια ψυκτικών υγρών; )

Φοβάμαι μήπως χαθεί η εγγύηση, αν συνεχίσει να λειτουργεί και προκληθεί βλάβη. Να ρωτήσω κι άλλον τεχνικό, να τηλεφωνήσω στην αντιπροσωπεία;
Παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

vasilimertzani
30-01-13, 13:39
Στο πατρικό μου, πρόσφατα, αντικατέστησαν ένα παλιό κλιματιστικό με ένα inverter (τον προηγούμενο μήνα) . Είδα χτες, στο εξωτερικό μηχάνημα, στο πλαϊνό πλαστικό καπάκι που καλύπτει τις συνδέσεις των χαλκοσωλήνων μια σταγόνα, κάτι σαν λάδι. Αφαίρεσα το καπάκι, και είδα στο κάτω μέρος του ρακόρ, που συνδέει την κάτω (χοντρότερη) χαλκοσωλήνα με το εσωτερικό μηχάνημα, μια σταγόνα λάδι. Ελάχιστο λάδι υπήρχε και στο πίσω μέρος του ρακόρ στο κάτω μέρος του σημείου που βγαίνει η χαλκοσωλήνα. Έδινε την ίδια εικόνα με τα σπιράλ στις παροχές ύδρευσης, που χάνουν 1-2 σταγόνες το 24ωρο. Τα σκούπισα, το άναψα για 1 ώρα και παρουσιάστηκε πάλι αυτό το λάδι (λιγότερο από μισή σταγόνα κάτω και ελάχιστο πίσω).

Ο τεχνικός που το εγκατέστησε, δυστυχώς θα έρθει μετά πολλές μέρες. Μου είπε στο τηλέφωνο να συνεχίσει να λειτουργεί, για να δούμε αν παρουσιάσει πρόβλημα στην θέρμανση. Τη μία μου είπε ότι μπορεί να είναι τυχαίο, αποτέλεσμα του τρόπου λειτουργίας του μηχανήματος και της ατμοσφαιρικής ρύπανσης, την άλλη ότι ίσως θέλει σφίξιμο το ρακόρ. (απώλεια ψυκτικών υγρών; )

Φοβάμαι μήπως χαθεί η εγγύηση, αν συνεχίσει να λειτουργεί και προκληθεί βλάβη. Να ρωτήσω κι άλλον τεχνικό, να τηλεφωνήσω στην αντιπροσωπεία;
Παρακαλώ για τη βοήθειά σας.


λαδι?περιεργο.Συνηθως αδειαζουν απο φρεον πρωτα.
Να παθει βλαβη απο 5 σταγονες λαδι που λειπουν δεν υπαρχει περιπτωση,αλλα δεν ειναι και φυσιολογικο αυτο.καλο ειναι να ερθει τεχνικος.
Δοκιμασε και εσυ να σφιξεις το ρακορ.

DIATHERM
30-01-13, 14:35
οταν βλεπεις να τρεχει λαδι υπαρχει και διαρροη φρεον...!!
τι φρεον παιρνει R-410a...? το γραφει η εξωτερικη μοναδα...
σε πρωτη φαση θα σφηξεις οσο μπορεις το ρακορ να μην χασει αλλο λαδι-φρεον
και θα απαιτησεις να ερθει τεχνικος να μαζεψει το φρεον και να κανει καινουργιες εκχυλωσεις στους χαλκοσωληνες,
κανονικα πρεπει να τηλεφωνησεις στην αντιπρωσοπια.. αν και δεν θα σου πουν οτι φταιει το μηχανιμα γιατι ειναι λαθος του τεχνικου που ηρθε και σου εκανε την εγκατασταση...
αλλα απλως για να εισαι καλυμενος

papus
30-01-13, 15:33
οταν βλεπεις να τρεχει λαδι υπαρχει και διαρροη φρεον...!!
τι φρεον παιρνει R-410a...? το γραφει η εξωτερικη μοναδα...
σε πρωτη φαση θα σφηξεις οσο μπορεις το ρακορ να μην χασει αλλο λαδι-φρεον
και θα απαιτησεις να ερθει τεχνικος να μαζεψει το φρεον και να κανει καινουργιες εκχυλωσεις στους χαλκοσωληνες,
κανονικα πρεπει να τηλεφωνησεις στην αντιπρωσοπια.. αν και δεν θα σου πουν οτι φταιει το μηχανιμα γιατι ειναι λαθος του τεχνικου που ηρθε και σου εκανε την εγκατασταση...
αλλα απλως για να εισαι καλυμενος

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Ναι, R-410a παίρνει.
Επειδή ο πωλητής μας είπε ότι μπορεί να στείλει εγκαταστάτη σε 10 μέρες, πήραμε έναν ανεξάρτητο τεχνικό που δυστυχώς είχε πείσει συγγενικό μας πρόσωπο, τεχνικό σε άλλο κλάδο, ότι είναι καλός. Σήμερα μάθαμε ότι το ίδιο έκανε και αλλού τις ίδιες μέρες… Χρησιμοποίησε και αντλία κενού όπως του ζήτησα αλλά…
Εγώ φταίω 100% που δεν έψαξα περισσότερο.
Θα δοκιμάσω να σφίξω τo ρακόρ το απόγευμα που θα πάω. Τα χέρια μου πιάνουν, αλλά τώρα τρέμουν… να προσέξω κάτι στο σφίξιμο;
Μετά να το ανάψω ή να περιμένω τον τεχνικό;
Με αυτά που σας είπα, κρίνετε ότι πρέπει να ενημερώσω την αντιπροσωπεία,να ζητήσω τεχνικό από κει κιάς ξαναπληρώσω, ή να φέρω τον ίδιο τεχνικό (το Σάββατο λέει θάρθει, έμπειρος είναι) ή άλλον αν βρώ;

Υπάρχει κάτι άλλο να ζητήσω όταν γίνει η οριστική-ελπίζω, αποκατάσταση της βλάβης;
Κάθε βοήθεια δεκτή, γιατί από τα νεύρα μου δεν κοιμήθηκα χτες βράδυ, και δεν παίρνω πολλές στροφές.

Κιθάρας
30-01-13, 18:14
Σφίξε το ρακόρ και άναψε το στην θέρμανση.Περίμενε 10΄και πιάσε την λεπτή σωλήνα να δείς αν είναι ζεστή.Αν είναι ζεστή το κλιματιστικό θα δουλέψει.Κανονικά στα inverter σε περίπτωση διαροής θα πρέπει να αδειάσει το κύκλωμα απο φρέον,να γίνει κενό και να γίνει πλήρωση με ζυγαριά,γράφει στο ταμπελάκι πόσα γραμμάρια παίρνει(με την προυπόθεση πως έχει βρεθεί η διαροή).

papus
30-01-13, 22:49
Έσφιξα όσο μπορούσα το ρακόρ, το άναψα και μετά 3 ώρες που κοίταξα, δεν είδα διαρροή.
Πιστεύω αύριο θα ξέρω τι έκανα.
Η θέρμανση λειτουργεί κανονικά, δυστυχώς δεν είχα κάνει μέτρηση θερμοκρασίας τη μέρα που εγκαταστάθηκε για να ξέρω τι απώλειες έχω.

DIATHERM
30-01-13, 23:04
Μιας και θα ερθει τεχνικος ωπος ειπες πες του να ρηξει μια ματια στης πιεσεις του μιχανηματος.... και κατα την γνωμη μου καλο θα ηταν να εκανε καινουργιες εκχυλωσεις στα ρακορ, για να εισαι σηγουρος οτι η διαρροη δεν θα ξανα υπαρξει μετα απο καιρο λογο τον συστολοδιαστολον του χαλκου... απο κει και περα εσυ αποφασιζεις...

papus
30-01-13, 23:44
Ανδρέα, ευχαριστώ πολύ.

Θα του ζητήσω να κάνει ότι ακριβώς λές και θα το ελέγχω τακτικά.
Αν δεν έχει πρόβλημα, το πιθανότερο μετά να κάνω συντήρηση στους 8 ή 9 μήνες με συνεργείο που θα μου υποδείξει η αντιπροσωπεία και να ζητήσω πλήρη έλεγχο πάλι.