PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Άλλο] Πρόβλημα με το κλιματιστικό westpoint 12000btu



ira
12-01-13, 17:39
Εδώ είμαστε πάλι:001_smile:
Χθες το βραδάκι κι ενώ είχα το κλιματιστικό αναμμένο δεν ένιωσα ζέστη περνώντας από μπροστά του,έβγαζε χλιαρό προς το κρύο αεράκι.
Το κλείνω και το ανοίγω και ξεκινά βγάζοντας ζεστό και μετά από 5 λεπτά κόβει και ανάβει το λαμπάκι που άναβε όταν το άκουγα να κάνει απόψυξη η αφύγρανση μόνο του,δεν ξέρω και σίγουρα ,μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να έκανε.
Το μοτέρ έξω δούλευε κανονικά.
Είναι westpoint 12000btu
ζεσταίνει όλο τον χώρο,στο χιονιά την περασμένη βδομάδα ζέσταινε καλά.
Μέσα είχε σταματήσει να ακούγεται και δεν έβγαζε τίποτα.
Το άφησα κανα δεκάλεπτο να κάνει τις λειτουργίες του και συνέχισε τα ίδια.
Το έκλεισα και το ξαναδοκίμασα σήμερα.
Τα ίδια κάνει,το μοτέρ λειτουργεί κάνοντας τους ίδιους ήχους που έκανε πάντα,φορτσάρει,κόβει και η φτερωτή γυρνάει κανονικά.
Το δοκίμασα στο αυτόματο και ξεκινάει ανάβοντας τα λαμπάκια λειτουργίας του κανονικά,δηλαδή αυτά που έχει στην φωτο και μετά έβγαλε κανα πεντάλεπτο ζέστη και μετά πάλι χλιαρό προς το κρύο.







353733537435375
Το έβαλα στο κρύο ξεκίνησε κανονικά,φόρτσαρε κάνοντας χαρακτηριστικό ήχο όπως πάντα και το γύρισα σε όλες τις λειτουργίες που έχει το τηλεκοντρολ.
Το έβαλα πάλι στο ζεστό και αρχίζει να βγάζει ζεστό κι αμέσως μετά χλιαρό προς το κρύο.
Ποια είναι η άποψη σας σας παρακαλώ?
Ευχαριστώ!:001_smile:

ira
13-01-13, 00:01
Ελάτε συνφορουμιτες μου,πείτε μου την γνώμη σας.ξεπάγιασα:001_smile:
Δεν φωνάζω τεχνικό αν δεν πάρω πρώτα την δική σας άποψη.
Σας εμπιστεύομαι απόλυτα!
Με έχουν βοηθήσει πολύ οι απαντήσεις σας και σε θέματα άλλων.
Ευχαριστώ πολύ:001_smile:

chrisrigas
13-01-13, 01:04
γεια σου,μπορει να πρεπει πληρωση φρεον

ira
13-01-13, 01:21
Ευχαριστώ για την απάντηση Χρήστο:001_smile:
Το σκέφτηκα αλλά δεν είμαι τεχνικός και η άποψη μου δεν μετράει!
Βέβαια κοίταξα τις σωληνώσεις έξω και δεν τις είδα κάτασπρες αλλά σταχτί.
Πρέπει να πλησιάσουμε κοντά στην λύση προτού φωνάξω τεχνικό γιατί πρέπει να ξέρω τι πρόβλημα θα μπορούσε να έχει για να κάνω την σωστή κίνηση και να μάθω έστω και στο περίπου το κόστος.
Την πάτησα με το στεγνωτήριο βλέπεις και το φυσάω και δεν κρυώνει.
Είδα στην εξωτερική μονάδα ότι παίρνει R22 και ποσότητα αν θυμάμαι καλά 0,81γρ.
Μήπως γνωρίζεις πόσο θα κόστιζε η συμπλήρωση του ψυκτικού υγρού?

chrisrigas
13-01-13, 02:50
κοιταξε το 22 εχει καταργηθει αλλα υπαρχει ακομα στην αγορα
για συμπληρωση υγρων θα υπολογιζεις 40-50 ευρο

DIATHERM
13-01-13, 04:41
Δοκιμασε το λιγο στην χαμηλη ταχυτητα του ανεμιστηρα LOW να δεις τα ιδια θα σου κανει παλυ...
και πρεπει ωπος διποτε να το δεις για φρεον...
το κοντρολ του εχει κανενα κουμπακι μικρο που να λεει τεστ...?
(αυτο που πατιεται με την μυτη του μολιβιου)

ira
13-01-13, 10:59
Ευχαριστώ Χρήστο:001_smile:
Αν δεν υπάρχει το R22 μπαίνει κάποιο άλλο με καμιά πατέντα?

ira
13-01-13, 11:03
Ευχαριστώ Ανδρέα:001_smile:
Με την ευκαιρία θα σου πω ότι σχετικά με την πλακέτα με βοήθησες πολύ!
Έχει λειτουργία που πατιέται με το μολύβι το τηλεκοντρολ.
Το γράφει reset να κάνω κάτι με αυτό?

DIATHERM
13-01-13, 13:23
Χαιρομαι που μπορεσα και σε βοηθησα οσο μπορουσα δηλαδη..
αν γραφει reset επανω στο χειρηστηριο μην το πατησεις
ειναι το ρεσετ του χειρηστηριου αυτο....
δεν θα σε βοηθησει σε κατι..

ira
13-01-13, 13:25
Έβαλα τους ανεμιστήρες το χαμηλό αλλά και πάλι η συμπεριφορά του κλιματιστικού είναι η ίδια.

DIATHERM
13-01-13, 14:41
οποτε πρεπει να το μετρησει καποιος τεχνικος να δεις εαν εχει φρεον μεσα....

ira
13-01-13, 18:22
Αυτό θα κοιτάξω να κάνω κι αφού το λέτε εσείς που είστε τεχνικοί:001_smile: αυτό θα είναι!
Ελπίζω να βρεθεί ψυκτικό υγρό R22 και να κάνουμε την δουλειά μας!

konman
13-01-13, 19:28
Δεν ειναι απαραιτητο να μπει R22,
μπορει να βαλει και R407 εφοσον του κανει πρωτα
κενο (δεν μπορει να συμπληρωσει).

ira
13-01-13, 19:57
Ευχαριστώ πολύ Μάνο:001_smile:
Μόνο να φανώ τυχερή και να βρω καλό τεχνικό και αυτός θα το ξέρει ,εγώ ρωτάω επειδή δεν ξέρω και φοβάμαι μήπως για το φρεον πάει το καημένο το κλιματιστικό!
Σκυλί βγήκε τόσα χρόνια να μην το ματιάσω,μόνο το ματάκι του παίρνει παράσιτα αλλά έχω βρει το κόλπο
και το κάνω και ξεκολλάει!
Μην την πατήσω σαν το στεγνωτήριο!
Αρκεί που είναι το φρεον κι όχι κάτι άλλο!

aris285
14-01-13, 11:17
το πιθανοτερο ειναι να εχει θεμα με την ποσοτητα του φρεον μολον εχει περισοτερο απ'οτι πρεπει. και οχι λιγοτερο.
Ερωτηση οταν σταματαει να βγαζει ζεστο ο αναμηστηρας της εξωτερικης μοναδας λειτουργει?

ira
14-01-13, 13:09
Ευχαριστώ για την απάντηση Άρη:001_smile:
Τσέκαρα τον ανεμιστήρα,με ζεστό και κρύο αέρα και λειτουργεί συνεχώς.
Αυτό που δεν θυμάμαι αν το είπα είναι ότι όταν ανάβει και το δεύτερο λαμπάκι 'οχι το λειτουργίας,δεν βγάζει τίποτα μέσα αλλά ο ανεμιστήρας έξω λειτουργεί.
Αυτό βέβαια πάντα το κάνει όταν το βάζω στο ζεστό ή στο αυτόματο.

DIATHERM
14-01-13, 14:27
Υπαρχει ωμος και μια μικρη περιπτωση να ειναι ο πυκνωτης του...
αυτο ωμος πρεπει να το τσεκαρει τεχνικος
να μετρησει τον πυκνωτη και να δει εαν ειναι ενταξει...

brasidas12
14-01-13, 15:00
φρεον 22 υπαρχει στην αγορα σε γνωστο μαγαζι.η τιμη του ειναι 23 ευρω το κιλο+ την αμοιβη του ψυκτικου θα σου παει περιπου 45-50 ευρω...αλλα οπως κ να εχει πρεπει να ερθει να στο μετρησει να δει....

ira
14-01-13, 22:22
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα:001_smile:
Πάντως κάθε φορά ανάβει και το άλλο λαμπάκι και δεν βγάζει αέρα το κάνει όταν το ανοίγω είτε σε αυτόματη λειτουργία είτε με το τηλεκοντρόλ.
Είναι μεγαλύτερο το πρόβλημα αν έχει καεί ο πυκνωτής?
Ταιριάζει και πυκνωτής γενικής χρήσης για κλιματιστικά ή πρέπει να βρούμε ίδιο?

ira
14-01-13, 22:24
Ευχαριστώ πολύ Μύρωνα για την πληροφόρηση:001_smile:
Είναι προσιτή τιμή!

aris285
15-01-13, 08:43
Υπαρχει ωμος και μια μικρη περιπτωση να ειναι ο πυκνωτης του...
αυτο ωμος πρεπει να το τσεκαρει τεχνικος
να μετρησει τον πυκνωτη και να δει εαν ειναι ενταξει...
Aνδρεα ο ανεμηστηρας εξω σταματαει ενω ο συμπιεστης λειτουργει για να ριξει την υψηλη πιεση αν η ποσοτητα του φρεον ειναι παραπανω απο το κανονικο τωτε γινεται συμπηκνωση πριν καλα φτασει το φρεον στην εσωτερικη μοναδα και ετσι το θερμοστοιχειο αντιλαμβανεται χαμηλη θερμοκρασια στο στοιχειο και κοβει τον ανεμηστηρα.

ira
15-01-13, 09:53
Ευχαριστώ Άρη:001_smile:
Μπορεί να είναι παραπάνω το φρεον?Δεν θυμάμαι αν έχουμε προσθέσει ποτέ φρέον!
Θα το ξαναβάλω και θα το παρακολουθήσω και θα σας πω!

ira
15-01-13, 12:14
Έβαλα ξανά το κλιματιστικό σε λειτουργία και το παρακολούθησα.
Ξεκινάει να βγάζει τον ζεστό αέρα σχεδόν αμέσως όταν το ανοίγω μετά από λίγα λεπτά βγάζει χλιαρό προς το κρύο, μετά ανάβει το δεύτερο λαμπάκι και σταματά να βγάζει αέρα.
Όλη αυτή την ώρα ο ανεμιστήρας έξω λειτουργεί.
Μετά από αρκετή ώρα αρχίζει πάλι να βγάζει ζεστό αέρα και μετά χλιαρό προς το κρύο και μετά ανάβει και το δεύτερο λαμπάκι και δεν βγάζει αέρα.
Το έβαλα στην ψύξη και ξεκίνησε φυσώντας κρύο αέρα και μετά είχε κανονική ψύξη.
Αυτό το δεύτερο λαμπάκι το ανάβει κάθε φορά που ανοίγω το αιρκοντίσιον στο ζεστό και πριν παρουσιάσει το πρόβλημα,αυτό ανάβει κι όταν κόβει για να κάνει απόψυξη.
3538535386

DIATHERM
15-01-13, 15:22
Αρη εδω ωμος λεει πως ο ανεμιστηρας εξω λειτουργει κανονικα ολη την ωρα που το εχει αναμενο χωρις να λεει καπου οτι τον κοβει
μπλεξαμε λιγο τα μπουτια μας...?:001_smile:
τωρα εαν δεν βαλεις εξω οργανο να δουμε τι πιεσεις ανεβαζει στην θερμανση οτι και να λεμε ειναι λογια του αερα
Ερωτηση: στην ψυξη πως το γυρησες;
για R -22 θε πρεπει να εχεις υψηλη απο 280-330psi

ira
15-01-13, 15:41
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα:001_smile:
Από το τηλεκοντρολ το γύρισα και λειτουργεί κανονικά,πάγωσα όταν καθόμουνα μπροστά για να δω τι κάνει

DIATHERM
15-01-13, 15:53
καλα ποσους βαθμους κατεβαινει το τηλεκοντρολ....?
17? 16?
μην νομιζεις επιδει το βλεπεις στην ψυξη οτι αποδιδει καλα αυτο σημαινει οτι και στην θερμανση θα εχεις παντα τα ιδια αποτελεσματα..!
δεν δουλευει με της ιδιες πιεσεις το κλιματιστικο στην ψυξη και στην θερμανση αλλες πιεσεις εχει για την ψυξη( χαμηλες)
και αλλες για την θερμανση (υψηλες)
και αν εχει φαει και τα ψωμια του ο συμπιεστης εκει ειναι τα γελοια....

ira
15-01-13, 16:15
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα:001_smile:
Δεν εννοώ ότι δουλεύει καλά,αυτό που θέλω να πω είναι ότι στην ψύξη δεν σταματάει να βγάζει αέρα.
Το γύρισα αμέσως στην ζέστη για να το πιάσω στον ύπνο αλλά πάλι τα ίδια έκανε.
Αυτό με τον συμπιεστή που λες σημαίνει να μην το ξανανοίξω?

Να το δούμε λίγο ακόμα και θα φωνάξω τεχνικό και θα σας πω για τις μετρήσεις.
Είναι επικίνδυνο να πιάσω το ρακορ να δω αν είναι παγωμένο?

lamogio
15-01-13, 16:32
Θελεις να ερθω να το κοιταξω? Θα φερω κι εναν παπα να κανουμε εναν αγιασμο!

DIATHERM
15-01-13, 16:32
Γυρησε το στην ψυξη στο τελειως χαμηλο του τηλεχειριστηριου 16βαθμους εκτος και αν παει κ'αλλο ποιο κατω, και παρατηρησε να δεις εαν οι σωληνες εξω υγροποιηθουν σαν να ειναι βρεγμενες η ποιασουν χιονι πανω....
ο ανεμιστηρας ειπες εξω δεν σταματαει να λειτουργει ετσι...?
με το που αναψει ο συμπιεστηες παιρνει και αυτος ετσι...?

ira
15-01-13, 16:55
Ευχαριστώ πολύ που με βοηθάς Ανδρέα:001_smile:
Αν δεν μου έλεγες εσύ πως βγαίνει η πλακέτα να την πάω για επισκευή δεν θα ανακάλυπτα ποτέ ότι πραγματικά άλλαξε η συχνότητα του τηλεκοντρόλ επειδή ο ηλεκτρονικός είχε αλλάξει τον κρύσταλλο.

Στο θέμα μας ,δεν πάει πιο κάτω από 16 βαθμούς.
Ο συμπιεστής τι θόρυβο κάνει για να καταλάβω πότε ανοίγει?
Πάντως το όπλισμα στις αλλαγές ζεστού κρύου ακούγεται.

ira
15-01-13, 16:58
Ευχαριστώ για την προσφορά lamogio:001_smile:
Είμαστε πολύ μακριά και είναι δύσκολο.

lamogio
15-01-13, 17:01
Ευχαριστω και εγω με την σειρα μου ira:001_smile:.

ira
15-01-13, 17:12
Το έβαλα στην ψύξη και περιμένω να περάσει λίγη ώρα για να δω τα ρακορ 'εξω

ira
15-01-13, 17:18
Το μικρό ρακορ έχει υγροποιηθεί!
Είμαι ευγνώμων που υπάρχει αυτό το φορουμ και πολύ περισσότερο είμαι ευγνώμων με εσάς τους τεχνικούς που βάζετε τον καλύτερο σας εαυτό να μας βοηθήσετε:001_smile:

DIATHERM
15-01-13, 17:46
ο ανεμιστηρας ο εξωτερικος δεν σταματησε καθολου ετσι...?
το μεγαλο ρακορ (επιστροφη) δεν θα υγροποιθει και τοσο αλλα θα ειναι αρκετα παγωμενο...

ira
15-01-13, 17:51
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα:001_smile:
Τα ξανακοταζα και το μικρό ρακορ άρχισε να σταδιακά να ψιλοασπρίζει και να μην φαίνεται η υγρασία.
Ο ανεμιστήρας έξω δούλευε κανονικά και μέσα πάγωνε κανονικά.
Κάνει να τα πιάσω για να δω αν είναι παγωμένα?

DIATHERM
15-01-13, 18:02
Και να τα ποιασεις δεν θα καταλαβεις κατι τωρα με το ματι δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο....
μια ελαχιστη ποσοτητα ψυκτικου να λυπει ειναι πολυ σημαντικη για το μηχανιμα!!
οποτε δεν εχεις να κανεις κατι αλλο παρα να φωναξεις εναν ψυκτικο... πιστευω να σε βοηθησα!!

ira
15-01-13, 18:11
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα:001_smile:
Αυτό θέλαμε να δούμε, αν είναι το ψυκτικό υγρό
και βοήθησες πάρα πολύ!
Να του πω να μετρήσει και τον πυκνωτή ή σιγουρευτήκαμε τώρα για το φρεον και δεν χρειάζεται?

DIATHERM
15-01-13, 18:42
πες του να ρηξει μια ματια μια που θα ερθει....

ira
15-01-13, 20:49
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα:001_smile:
Εύκολη βλάβη και το κόστος δεν είναι ακριβό!

Μια ερώτηση για το airwell που έχει πρόβλημα συχνότητας το τηλεκοντρολ και δεν βρίσκω γνήσιο, αυτό που έβγαλα την πλακέτα.
Βρήκα ένα site με πλακετες δέκτη υπερύθρων γενικής χρήσηςμαζί με τηλεκοντρόλ,οι πιο ακριβή είναι 45ευρώ.
Ταιριάζουν σε όλα τα κλιματιστικά?
Αν πάρω και την βάλω θα έχει πρόβλημα το κλιματιστικό?

ira
17-01-13, 12:19
Μήπως όταν χάνεται το ψυκτικό υγρό υπάρχει και διαρροή?
Το κλιματιστικό είναι δεκαετίας και δεν είχε ποτέ παρουσιάσει βλάβη εκτός από αυτή που συζητήσαμε αυτές τις μέρες.
Αν υπάρχει πιθανή διαρροή να ζητήσω να γίνει έλεγχος,πόσο θα μου κοστίσει ο έλεγχος?

aris285
17-01-13, 13:14
για να χαθει το φρεον μονο απο διαροη μπωρει να χαθει αλιως αν δεν υπαρχει καθολου διαροη μια ζωη δεν θα χρειαστει συμπληρωμα. εμενα παντως δεν μου κανει για διαροη φρεον η βλαβη σου. οστοσο αν ο τεχνικος διαπιστωσει ελειψη φρεον θα πρεπει να κανει και ελενχο διαροων, βεβαια επιδη τα ρακορ στις χαλκοσωληνες ποτε δεν στεγανοποιουν τελεια μετα απο αρκετα χρωνια χρειαζεται λιγο συμπληρωμα ομως αυτη η διαροη δεν ανιχνευεται.

ira
17-01-13, 13:17
Ευχαριστώ Άρη:001_smile:
Ποια είναι η δική σου άποψη σχετικά με την βλάβη του κλιματιστικου,θα ήθελες να μου πεις σε παρακαλώ?

aris285
17-01-13, 14:07
λιπων διαβαζωντας απο την αρχη το θεμα 2 περιπτωσεις ειναι οι πιο πιθανες η εχει θεμα με το φρεον η πιο πιθανο για εμενα να εχει προβλημα το θερμοστοιχειο της εσωτερικης μοναδας.

DIATHERM
17-01-13, 14:30
Αρη ωμος το κλιματιστικο δουλευει κανονικα... δεν σταματαει δεν το κοβει κατι...
και ο συμπιεστης και ο ανεμιστηρας της εξωτερικης μοναδας δουλευει κανονικα...

aris285
17-01-13, 15:51
επανω στην σωληνα του στοιχειου της εσωτερικης μοναδας υπαρχει ενα αισθητηριο θερμοκρασιας το οποιο βλεπει την θερμοκρασια συμπηκνωσης. οταν η θερμοκρασια ειναι πανω απο ενα οριο ενεργωποιει τον ανεμηστηρα της εσωτερικης μοναδας αν η θερμοκρασια ειναι χαμηλα τον σταματαει γιανα μην βγαζει κρυο αερα. πιθανων λιπων να εχει προβλημα αυτο.

ira
17-01-13, 17:25
Ευχαριστώ πολύ που λες την άποψη σου Άρη:001_smile:θα μου φανεί χρήσιμη σε κάθε περίπτωση!
Μπορεί να είστε μέσα κι οι δύο:001_smile:

Αυτό το στοιχείο θερμοκρασίας το έχω εντοπίσει από καιρό και ξέρω την λειτουργία του.
Πως θα μπορούσα να καταλάβω αν χάλασε αυτό?
Από ότι έχω δει είναι φθηνό ανταλλακτικό.
Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και γενικής χρήσης ή θα πρέπει να βρούμε το δικό του?
Ευχαριστώ που με κάνατε ξεφτέρι!

ira
17-01-13, 18:16
Εδώ είναι φωτο από τα ρακόρ πριν το ανοίξω σήμερα στην ψύξη και μετά
πριν 3539235393 και μετά3539535396

lamogio
17-01-13, 18:50
Ευχαριστουμε παρα πολυ για τις ομορφες φωτογραφιες Ηρα:001_smile:

ira
17-01-13, 23:26
Φίλοι μου πρέπει να παρέδωσε και ο πυκνωτής!
Έριξε την ασφάλεια σήμερα λίγο μετά την εκκίνηση και άκουσα κι ένα περίεργο ήχο χωρίς διάρκεια!
Κατά τ' άλλα το έβαλα σε άλλη πρίζα που η ασφάλεια της δεν είχε φορτίο εκτός από την τηλεόραση και δούλεψε απρόσκοπτα στο κρύο μια χαρά και με ξεπάγιασε κι έτσι τράβηξα και τις φωτο.
Έχω στο νου να καλέσω αύριο τεχνικό.
Πήρα έναν τηλέφωνο αλλά δεν μου έλεγε τιμή για έλεγχο και φρεον κι έτσι θα βρω άλλον.
Με αυτό που έγινε με το στεγνωτήριο δεν με παίρνει να την ξαναπατήσω,τα έδωσα χοντρα και το στεγνωτήριο δεν το έφεραν ακόμα.
Πάντως από όσα μου λέτε έχουμε τρία προβλήματα,ψυκτικό υγρό,πυκνωτή και αισθητήριο θερμότητας.
Το αισθητήριο θερμοκρασίας και ο πυκνωτής είναι φθηνά,το ψυκτικό υγρό έχει προσιτό κόστος και μας μένει η εργασία του τεχνικού για τα πρώτα δύο.
Πόσο θα το κοστολογούσατε εσείς?

aris285
18-01-13, 08:30
Ευχαριστώ πολύ που λες την άποψη σου Άρη:001_smile:θα μου φανεί χρήσιμη σε κάθε περίπτωση!
Μπορεί να είστε μέσα κι οι δύο:001_smile:

Αυτό το στοιχείο θερμοκρασίας το έχω εντοπίσει από καιρό και ξέρω την λειτουργία του.
Πως θα μπορούσα να καταλάβω αν χάλασε αυτό?
Από ότι έχω δει είναι φθηνό ανταλλακτικό.
Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και γενικής χρήσης ή θα πρέπει να βρούμε το δικό του?
Ευχαριστώ που με κάνατε ξεφτέρι!

το αισθητηριο δεν ειναι αυτο που νομιζεις δηλαδη αυτο που ειναι κατω απο τα φιλτρα. εχει και ενα αλλο που για να το δεις πρεπει να γυμνωσεις το μηχανημα. μια φορα που χρειαστηκε να αντικαταστησω ενα δεν καταφερα να το βρω στην αγωρα και ετσι το αντικατεστησα με ενα μεταχειρησμενο απο ενα παλιο κλιματιστηκο.

DIATHERM
18-01-13, 13:47
Εαν θυμαμαι καλα ενα θερμιστορ που ειχα μετρησει το καλοκαιρι ενος κλιματιστικου ειχε 45-56 Ω
τωρα για να σου πω να το μετρησεις δεν στο λεω γιατι εχει διαδικασια....
τον φωναξες τελικα τον τεχνικο...?

ira
18-01-13, 17:10
Ανδρέα τον φώναξα τον τεχνικό:001_smile:
Δεν άνοιξε τίποτα.μόνο έπιασε τα ρακόρ έξω και αποφάνθηκε ότι χάλασε το μοτέρ.
Εν τω μεταξύ το μάτι του είχε πάλι κολλήσει και δεν μπορούσαμε να το βάλουμε στο κρύο.
Τον παρακάλεσα να μετρήσει το ψυκτικό υγρό και πήρε το μανόμετρο αν το λέω καλά άνοιξε το ρακορ και μέτρησε κι ήταν σχεδόν τέρμα οι πιέσεις,στο κόκκινο.
Μου είπε ότι έχει ψυκτικό υγρό και ότι το μοτέρ δεν δουλεύει.
Όταν έφυγε αυτό το πολύ καλό παιδί το μάτι του δέκτη συνεργάστηκε με το τηλεκοντρολ και το γύρισα στο κρύο.
Άρχισε φυσώντας κρύο αέρα και χωρίς να δουλεύει έξω ο ανεμιστήρας και μόλις του έβαλα ένα αερόθερμο απέναντι άρχισε να φυσάει δυνατά και ήταν πιο κρύος προς το παγωμένο κι ο ανεμιστήρας δούλευε στο φουλ κι ακουγόταν και δεύτερος ήχος μαζί με τον ανεμιστήρα σαν μοτερ.
Το ζεστό δεν ξεκινά καθόλου πια.
Όταν το ανοίγω στο ζεστό, μετά από δευτερόλεπτα ακούγεται ένας σφυριχτός ήχος και γυρνάει αμέσως στο δεύτερο λαμπάκι αυτό που ανάβει όταν κάνει απόψυξη κι όταν ανιχνεύει θερμοκρασία για να γυρίσει στο ζεστό.
Πες μου σε παρακαλώ τι να κάνω!
Όποιος μπορεί ας βοηθήσει παιδιά,δεν μπορώ να πάρω άλλο!

ira
18-01-13, 17:40
Έμαθα και τι είναι θερμιστορ Άρη:001_smile:
Κατάλαβα τι λες.
Αν έχει χαλάσει ο θερμιστορ το κλιματιστικό ξεκινάει?
Ποια είναι τα συμπτώματα όταν δεν δουλεύει ο θερμιστορ?

ira
18-01-13, 22:53
Δεν με έπεισε η διάγνωση και αύριο θα καλέσω άλλο τεχνικό.
Μίλησα με κάποιον στο τηλέφωνο και από τις ερωτήσεις του κατάλαβα ότι το ψάχνει.
Με ρώτησε όλο το ιστορικό και μου ζήτησε να πιάσω τα ρακορ.
Το μεγάλο ήταν λίγο ζεστό και το μικρό παγωμένο.
Μου είπε ότι συνήθως είναι ο πυκνωτής αλλά πρέπει να το δει για να πει σίγουρα τι είναι.
Αυτές οι πιέσεις τι σημαίνουν?Κοντά στο 95 ήταν η πίεση στην βαλβίδα του ψυκτικού υγρού με το κλιματιστικό γυρισμένο στο αυτόματο που δεν φυσούσε η εσωτερική μονάδα.
http://www.howtofixit.gr/forum/archive/index.php/t-64927.html
Εδώ έχεις βοηθήσει κάποιον πολύ Ανδρέα και τα συμπτώματα είναι μάλλον τα ίδια.
Μπορεί εγώ να μην έχω τεχνικές γνώσεις σαν τον κύριο αλλά έχω μυαλό και καταλαβαίνω.
Πείτε κάτι σας παρακαλώ!
Αν νομίζετε ότι μέχρι εδώ ήταν το κλιματιστικό,πείτε μου να μην ασχολούμαι άλλο με αυτό.
Ευχαριστώ πολύ που ασχολείστε:001_smile:

DIATHERM
18-01-13, 23:21
Ηρα δεν εχεις το ιδιο φρεον με το αλλο παλικαρι που ειχα βοηθησει σε αλλο ποστ!
οσο αφορα τον τεχνικο που εφερες και το ελενξε απλα βαριοταν να το ψαξει...
ποσο σου πηρε εαν επιτρεπεται..?
η δεν πηρε τιποτα..?

ira
18-01-13, 23:39
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα:001_smile:
Τίποτα δεν ήθελε ίσως επειδή είδε την απογοήτευση μου και δεν επέμενα.
Δεν έψαξε,μαζί του ήμουνα.
Άνοιξε το μεγάλο ρακορ και έτρεξε ένα υγρό και μου είπε πως έχει λάδι μέσα!
Μέτρησε επειδή επέμενα.
Αφού δεν μπορούσε να περιμένει να ξεκολλήσω το μάτι πως θα μπορούσε να έχει καλή εικόνα?
Αυτή η πίεση τι σημαίνει?

Έχω κάνει συντήρηση στο αιρκοντίσιον και το έχω μετακομίσει 2 φορές
Άν έχουν βάλει άλλου τύπου ψυκτικό υγρό κι έχουν κάνει κενό δεν μπορώ να το μάθω.

ira
18-01-13, 23:55
Αυτός ο θόρυβος που ακούω από το εξωτερική όταν ξεκινάει τι να είναι?

ira
20-01-13, 00:00
Ο τεχνικός δεν ήρθε!
Σήμερα το ξαναδοκίμασα.
Άλλες φορές με το που άνοιγε έκανε βζζζζζζν ο συμπιεστής κι έριχνε την ασφάλεια και δύο φορές δεν έκανε τίποτα και συνέχισε να λειτουργεί.
Έπιασα το μεγάλο ρακόρ σε λειτουργία ζέστης και ήταν ζεστό,όχι πολύ όμως και το μικρό σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Άκουσα και το μοτέρ να εκκινείται για λίγα δευτερόλεπτα και μετά δεν ακουγόταν και μετά πάλι ακουγόταν.
Ένα γουργουρητό ακούστηκε για λίγο μάλλον από το ψυκτικό υγρό.
Σε λειτουργία κρύου το μεγάλο προς θερμοκρασία περιβάλλοντος και το μικρό κρύο.
Έβαλα μπροστά ένα αερόθερμο και ο αέρας του έγινε αρκετά παγωμένος αλλά δεν κατάλαβα να δούλευε ο συμπιεστής.
Όποιος μπορεί να πει κάτι για το τι να κάνω ας το πει:001_smile:
Να βρω όποιον τεχνικό να΄ναι και να του πω να αλλάξει πυκνωτή και να προσθέσει φρεον έτσι χωρίς να του εξηγήσω κι ότι γίνει ή να το στείλω για παλιοσίδερα?

brasidas12
21-01-13, 15:36
πηγενε σε ενα μαγαζι βρε ηρα μου κ παρε ενα πυκνωτη κ αλλαξε τον μπας και ειναι αυτο.ειναι πολυ απλο να το αλλαξεις.....αν δεν μπορεις φωναξε εναν φιλο σου.σε ποια περιοχη εισαι;;

brasidas12
21-01-13, 15:41
αυτος ειναι ο πυκνωτης.ζητα εναν για 12αρι μηχανιμα γιατι δεν θυμαμε ποσα μf θελει....θα ξερουν αυτοι να σου πουν κ βλεπεις.κοστος καπου στα 4-5 ευρω................................http://img571.imageshack.us/img571/9905/imagescakqu3ak.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/571/imagescakqu3ak.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

ira
21-01-13, 15:49
Ευχαριστώ πολύ Μύρωνα:001_smile:
Αν μου πείτε που είναι θα τον αλλάξω!
Επειδή φοβάμαι το ηλεκτρικό ρεύμα μην ανησυχείτε θα το κλείσω από τον γενικό.

aris285
21-01-13, 15:55
δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα πρωτα πρεπει να δεις ποσα μF ειναι ο παλιος και να τον αλαξεις με εναν ιδιο δεν εχουν ολλα τα μηχανηματα τα ιδια μF. τωρα για να τον βρεις πρεπει να ξεβρακωσεις την εξωτερικη μοναδα. Καλητερα να το κανει ενας που να ξερει γιατι ισως και να μην ταιριαζει ακριβως ο παλιως με τον νεο.

ira
21-01-13, 16:06
Ευχαριστώ πολύ Άρη:001_smile:
Μάλλον θα το ρισκάρω να φωνάξω ένα τεχνικό να αλλάξει τον πυκνωτή.
Είναι πιθανόν να παρέδωσε με τόσες πτώσεις της ασφάλειας.
Παίζει ρόλο που γυρνάει ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας σε περίπτωση χαλασμένου πυκνωτή?

brasidas12
21-01-13, 16:14
τον πυκνωτη θα τον βρεις αν λυσεις τα καπακια της εξωτερικης εκει που ειναι τα ηλεκτρικα του...βλεπεις ποσα μf ειναι ο παλιος κ πας σε ενα απο τα γνωστα μαγαζια σολδατος,εψεμ,κοντες κλπ κ περνεις εναν ιδιο.κ βαζεις τα 3 φισακια που εχει οπως κ στον παλιο αφου εχεις κατεβασει γενικο......σε μηχανιμα φιλης μου το εβαζα στην θερμανση ξεκιναγε για δευτερα το μοτερ εκοβε αλλα η φτεροτη γυρναγε κανονικα κ μετα απο αλλαγη πυκνωτη ολα κομπλε.....κανε αυτο για αρχη η φωναξε τεχνικο να το κανει αν δεν μπορεις κ βλεπεις μετα...αλλα δεν μας λες κ περιοχη μπας κ ειναι κανα παιδι κοντα σου κ μπορεσει να περασει να το δει

ira
21-01-13, 16:26
Ευχαριστώ πολύ Μύρωνα:001_smile:
Μένω μακριά αλλιώς κάπως θα τα καταφέρναμε να με εξυπηρετήσει κάποιος από εδώ.
Τα ίδια κάνει και το δικό μου κλιματιστικό.
Ακούγεται και ο συμπιεστής να σφυρίζει ανατριχιαστικά και πέφτει η ασφάλεια.
Το καλύτερο είναι να πληρώσω για έναν πυκνωτή και τα εργατικά παρά να πάω ψάχνοντας.
Δεν έχω πρόβλημα να φωνάξω τεχνικό και να πληρώσω την εργασία του,το πρόβλημα είναι να βρω!
Και να μην με κοροιδέψει:001_smile:βγάζοντας το ένα και το άλλο στην μέση

DIATHERM
21-01-13, 17:29
Ηρα εαν θυμαμαι καλα ο πυκνωτης ειναι η 45 η50 μf
καπου στο 15ευρω να υπολογιζεις..
ευκολος ειναι να τον αλλαξεις αλλα θα πρεπει να προσεξεις πολυ κατα το βγαλσιμο του να μην εχει ρευμα και σε χτυπησει..
γιατι ο πυκνωτης ως γνωστον ειναι μια (ΑΠΟΘΗΚΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ)

ira
21-01-13, 19:29
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα:001_smile:
Όταν λες 15 ευρώ εννοείς το κόστος του πυκνωτή?
Σε ποιο από τα κουτιά είναι,αυτό πάνω από τα ρακορ του ψυκτικού ή το άλλο πάνω?

brasidas12
21-01-13, 20:59
αν εννοεις 15 ευρω μονο για τον πυκνωτη με τιποτα....τουλαχιστον οχι εδω αθηνα....πανω απο 6 ευρω δεν εχει στα μαγαζια με ψυκτικα παντα.

DIATHERM
21-01-13, 21:30
Ε οσο εχει τελος παντον...
Εδω στην επαρχια μυρωνα τον πληρωνουμε 2 φορες ασε...
παντος ηρα θελει προσοχη καλυτερα να φωναξεις εναν τεχνικο να σου κανει την δουλεια αυτη να στο μετρησει κ'ολλας απο φρεον και γενικα να ρηξει μια ματια σε ολα....
πες ωμος και την περιοχη που εισαι να πεταχτει καποιος απο τους τεχνικους εδω μεσα αν ειναι κοντα να μπορεσει να σε εξυπηρετησει....

ira
21-01-13, 21:57
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα:001_smile:
Δεν σκοπεύω να το κάνω μόνη μου,θα προσπαθήσω να βρω έστω έναν ηλεκτρολόγο απλά να ξέρει ο άνθρωπος που είναι ο πυκνωτής για να τον αλλάξει!

konman
21-01-13, 23:06
Πυκνωτής Κλιματιστικού 370V 30μF + 6 μF 7.70€







35424

ira
22-01-13, 00:08
Ευχαριστώ πολύ Μάνο:001_smile:
Έχεις δίκιο Ανδρέα,πρέπει να αλλαχθεί ο πυκνωτής πρώτα και μετά να μετρηθεί το ψυκτικό του.

konman
22-01-13, 00:27
Ναι γιατι ο κομπρεσορας δεν ξεκιναει να δουλευει.

ira
22-01-13, 13:29
Ευχαριστώ πολύ όλους σας που με βοηθήσατε:001_smile:
Αλλάξαμε πυκνωτή κι όλα καλά.
Ο πυκνωτής κολλούσε τον συμπιεστή !

ira
05-02-13, 16:36
Πρόσεξα αγαπητοί φίλοι ότι το καλώδιο εντολών που πάει στην εξωτερική μονάδα δεν είναι τυλιγμένο μαζί με τα άλλα και κρέμεται εκτεθειμένο.
Μήπως πρέπει να το μονώσω με ταινία για να μην διαβρωθεί από τις καιρικές συνθήκες?
Ευχαριστώ:001_smile:

DIATHERM
05-02-13, 23:57
το καλωδιο δεν παθαινει τιποτα εξω που ειναι...
απλως ποιασε το πανω στους σωληνες με μονωτικη ταινια, γιατι εαν στο κουναει συνεχεια θα σου το κοψει...

ira
06-02-13, 00:26
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα:001_smile:
Ίσως λάσκαρε λιγάκι το τύλιγμα από τον αέρα και σκέφτηκα να ρωτήσω,θα ακολουθήσω την συμβουλή σου!