PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση βαλβίδας αντεπιστροφής



Subs0niC
11-12-12, 03:19
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι διαχειριστής σε μια πολυκατοικία όπου φέτος το χειμώνα όταν ανάψαμε το καλοριφέρ παρατήρησα ότι κάποιοι σωλήνες διαμερισμάτων ζεσταινόντουσαν ακόμα και αν δεν ειχαν αναψει το θερμοστάτη τους. Από όσο κατάλαβα έχουν κολλήσει οι βαλβίδες αντεπιστροφής οπότε το ζεστό νερό κυκλοφορεί και προς τα δικά τους σώματα. Αν χρειαστεί να τις αλλάξω εγώ θα πρέπει να αδειάσω όλο το νερό της εγκατάστασης και αν ναι, πώς μπορεί να γίνει αυτο με ασφάλεια; Να προσθέσω ότι ειναι κεντρική αυτόνομη θέρμανση (ΕΝΑΣ λέβητας, αλλά ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ κυκλοφορητές για κάθε διαμέρισμα) χωρίς ηλεκτροβάνες.

Ευχαριστώ

vasilimertzani
11-12-12, 10:21
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι διαχειριστής σε μια πολυκατοικία όπου φέτος το χειμώνα όταν ανάψαμε το καλοριφέρ παρατήρησα ότι κάποιοι σωλήνες διαμερισμάτων ζεσταινόντουσαν ακόμα και αν δεν ειχαν αναψει το θερμοστάτη τους. Από όσο κατάλαβα έχουν κολλήσει οι βαλβίδες αντεπιστροφής οπότε το ζεστό νερό κυκλοφορεί και προς τα δικά τους σώματα. Αν χρειαστεί να τις αλλάξω εγώ θα πρέπει να αδειάσω όλο το νερό της εγκατάστασης και αν ναι, πώς μπορεί να γίνει αυτο με ασφάλεια; Να προσθέσω ότι ειναι κεντρική αυτόνομη θέρμανση (ΕΝΑΣ λέβητας, αλλά ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ κυκλοφορητές για κάθε διαμέρισμα) χωρίς ηλεκτροβάνες.

Ευχαριστώ


περιεργο μου φαινεται.εισαι σιγουρος οτι υπαρχουν ανεπιστροφες και που?
εσυ επιασες δηλαδη την σωληνα απο το κρυο και ηταν πιο ζεστη απο το ζεστο?

JOUN
12-12-12, 13:12
^^ E ναι απο την στιγμη που δεν εχει ηλεκτροβανες οι σωληνες μενουν ανοιχτοι οποτε λογω της ενεργειας του ζεστου νερου αυτο κινηται παντου ακομη και αν ο κυκλοφορητης μιας γραμμης ειναι κλειστος.
Με την προσθηκη ομως μιας αντεπιστροφης σε καθε γραμμη,τα νερα κυκλοφορουν μονο οταν τα "σκουνταει" με καποια ταχυτητα ο αντιστοιχος κυκλοφορητης.Εχω κανει την ιδια "πατεντα" στο σπιτι μου με μεγαλη επιτυχια..
Για τον φιλο subsonic:Πρεπει να κλεισεις την παροχη νερου στον λεβητα και να ξεβιδωσεις την ταπα που εχει κατα πασα πιθανοτητα ο λεβητας στο κατω μερος του.Απο εκει θα αδειασει ολο το κυκλωμα οποτε παρε τα μετρα σου.Αν καθε διαμερισμα εχει ξεχωριστο πινακα για τα νερα του μπορεις να κλεισεις τους κεντρικους διακοπτες ωστε να αποφυγεις το αδειασμα των γραμμων και των σωματων.