PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] CARAD 311



takisegio
09-12-12, 21:18
εχω αυτο το πλυντηριο πιατων και ζεσταινει ελαχιστα το νερο.αλλαχτηκε ο θερμοστατης αλλα τιποτα.η αντισταση δουλευει κανονικα συνδεοντας τη κατευθειαν στο ρευμα.τα φωτα σας

Κυριακίδης
09-12-12, 22:59
αν λες ότι δουλεύει κανονικά η αντίσταση όταν την συνδέεις κατευθείαν ... τότε τα μόνα πιθανά που βλέπω είναι να μην έχεις επιλέξει το σωστό πρόγραμμα , ή ο θερμοστάτης δεν είναι ο σωστός στην κατάλληλη (όρια ) θερμοκρασίας και επιλογών στις επαφές για NC(κλειστό) ή NO (ανοικτό). οπότε το πρόγραμμα τρέχει νωρίτερα και ολοκληρώνει τάχιστα χωρίς να προλαβαίνει να ζεσταθεί το νερό.
Θέλει παρακολούθηση για να δεις τι συμβαίνει στην διαδικασία της πλύσης και να παρακολουθήσεις τον χρόνο που διαρκεί η λειτουργία της αντίστασης αν είναι μικρός ή κανονικός και αν είναι σύντομος ο χρόνος της θέρμανσης του νερού να ελεγχθούν οι λόγοι που τρέχει το πρόγραμμα νωρίτερα.
Επίσης μερικά μοντέλα έχουν και κουμπί αυτόματης επιλογής (μειωμένης θερμοκρασίας) ... αν έχει και αυτό υποβιβάζει την θερμοκρασία χαμηλότερα .

takisegio
10-12-12, 01:13
εχει ενα κουμπι θερμοκρασιας που οταν το πατας δουλευει με θερμκρασια 65 βαθμων (τοτε χλιαινει το νερο).οταν ειναι απατητο δουλευει στους 50 βαθμους.υπαρχει περιπτωση να φταιει ο πρεσοστατης;;

Κυριακίδης
10-12-12, 06:03
Για τον πρεσοστάτη δεν ξέρω γιατί δεν είμαι παρόν εκεί να δω τα βηματικά συμβάντα της λειτουργίας του. αλλά και θεωρώ απίθανο να είναι από εκεί γιατί η δουλειά που κάνει είναι να ελέγχει την στάθμη του νερού και κατόπιν να ωθεί το πρόγραμμα στην συνέχιση της πορείας του , η αντίσταση για την θερμοκρασία λογικά θα ενεργοποιηθεί μέσω του (τρεξίματος) του προγράμματος και όχι άμεσα δια μέσου του πρεσοστάτη .... αλλά ο πρεσοστάτης παίζει δευτερεύοντα ρόλο.
Μην θεωρείς την αντίσταση στο απόλυτο "καλή" παρόλο και αν την ακούς να λειτουργεί. την ωμομέτρησες ? να δεις αν συμφωνεί με τα χαρακτηριστικά ισχύος της σε watt? ή να βάλεις μια αμπεροτσιμπίδα την ώρα της λειτουργίας της να δεις αν ανταποκρίνεται στην απόδοση της? ... αλλά και στον χρόνο που χρειάζεται για να ζεστάνει?

takisegio
11-12-12, 22:00
δεν την εχω μετρησει αλλα συνδεοντας τη στα 220 ζεματαει αμεσωσ μεσα σε 20 δευτερα(δοκιμη εκτος νερου).τι αλλο;;

Κυριακίδης
12-12-12, 05:14
μήπως το νερό που παίρνει είναι λίγο? . και η μισή αντίσταση είναι εκτός νερού? έκανες έλεγχο αν αφού σταματήσει να παίρνει νερό , είναι η τελική στάθμη του νερού εκεί που πρέπει? αν είναι λιγότερο το νερό τότε ναι μπορεί να φταίει και ο πρεσοστάτης

takisegio
13-12-12, 15:23
οχι δεν εχω προβλημα με τη σταθμη ειναι κανονικη.αυτο που κανει ειναι οτι το προγραμμα (γιατι ενα εχει) τελειωνει πολυ γρηγορα.

konman
13-12-12, 19:33
Το πλυντηριο ειναι με προγραμματιστη?
Θα ελεγα να ξαναδεις το post #2 (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=64956&p=538182&viewfull=1#post538182) ειναι το πιο πιθανο.
Ο θερμοστατης ειναι αυτος .35252

Τα καλωδια που εχει ειναι το ιδιο παχος με τα καλωδια της αντιστασης ή ειναι πιο λεπτα.

takisegio
15-12-12, 00:20
με προγραμματιστη ειναι και ο εχει θερμοστατη επαφης με 4 επαφες οχι αυτον που μου δειχνεις.http://www.eaparts.gr/images/temp/27.03.20.10a.jpg

Κυριακίδης
15-12-12, 08:14
Για εξέτασε τον παλιό θερμοστάτη ... μετρώντας με πολύμετρο πρώτα τα εξής.

1) Δες ποιες επαφές στον παλιό θερμοστάτη είναι (κλειστές) ή (ανοικτές) NC ή ΝΟ ..... οι επαφές έχουν "απέναντι διάταξη" .... δηλαδή η μια όποια επαφή (συνδέεται με την απέναντι πλευρά της ) για να δεις αν είναι κλειστό ή ανοικτό.

2) Αφού σημειώσεις ποιες επαφές στον παλιό θερμοστάτη είναι ανοικτές ή κλειστές .... μπορείς να κάνεις τέστ με ζέσταμα σε κάποια φλόγα (από απόσταση π.χ. αναπτήρας) και να ελέγξεις αν οι αντίστοιχες επαφές που έχεις σημειώσει ανοιγοκλείνουν αντίθετα από αυτές που είχες σημειώσει αρχικά .... και αυτό θα το κάνεις μόνο και μόνο για να δεις αν φταίει ή δεν φταίει ο παλιός ο θερμοστάτης

Κανονικά το τέστ πρέπει να το κάνεις όχι με (αναπτήρα) αλλά μέσα σε νερό με σωστό έλεγχο ακριβείας στην θερμοκρασία

Εκτός και ξέρεις από το προσπέκτους του κατασκευαστή τι είδους θερμοστάτης είναι .... NC ...NO ... και πόσους βαθμούς θερμοκρασίας αντιστοιχεί στην κάθε διάταξη επαφής.