PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Άλλη] inverter σε οθονη packard bell



vellamos
22-11-12, 12:52
καλημερα παιδια. εδω και λιγο καιρο η οθονη εχει χαλασει τελειως. την πηγα σε τεχνικο και μου ειπε οτι δεν μπορει να την φτιαξει χωριςς να μου πει τι προβλημα εχει.το προβλημα της εινια οτι ανοιγει κανονικα για 3-4 δευτερα και μετα κλεινει.(απο μπλε γινεται πορτοκαλι).υποθετω οτι ειναι ο inverter μιας και αν ειχε προβλημα καποιοσ πυκνωτης θα το διορθωνε.μηπως μπορειτε να μου πειτε που μπορω να βρω inverter??

link απο την οθονη:http://reviews.cnet.com/lcd-monitors/packard-bell-maestro-191w/4505-3174_7-32545866.html

angel_grig
22-11-12, 22:02
Απο αυτα που λες μαλλον δεν ειναι το inverter..αν ηταν,τοτε η οθονη θα λειτουργουσε κανονικα απλα εσυ δεν θα εβλεπες εικονα (που θα ηταν ομως ορατη πλησιαζοντας ενα φακο).Βαλε μια φωτο να δουμε απο το εσωτερικο..

GeorgeSindos
24-11-12, 21:13
οταν λες ανοιγει κανονικα εννοείς οτι εχεις εικονα και μετα 3-4 δευτερολεπτα σε γυρίζει σε κατασταση stand-by?
Αν ειναι αυτο τότε έχει πρόβλημα η πλακέτα main board. Κάποιος πυκνωτής smd τα εφτυσε...........

vellamos
04-12-12, 18:59
καλησπερα παιδια. εκανα λαθος τελικα.το φωτακι παραμενει μπλε σαν να λειτουργει κανονικα καιη οθονη γινεται μαυρη. πλησιαζοντας με εναν φακο τοτε βλεπω την επιφανεια εργασιας. αρα μαλλον ειναι inverter. το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω πουθενα ανταλλακτικο

dan
04-12-12, 19:13
Η πλακέτα έχει ένα κωδικό. με αυτό τον κωδικό ψάξε στο ebay (http://www.ebay.com/)

vellamos
04-12-12, 19:19
ποια πλακετα? κατω απο το πανελ η απο τον inverter?

dan
04-12-12, 19:30
Συνήθως το inverter είναι στην πλακέτα του τροφοδοτικού. Αν είναι έτσι δες τον κωδικό και ψάξε.
Αν πάλι το έχει ξεχωριστά, πάλι θα έχει ένα κωδικό. Με αυτόν ψάχνεις στο ebay.

dan
04-12-12, 19:32
Είσαι σίγουρος πως είναι το inverter;
Μπορεί να είναι καμένη λάμπα και να κλείνει το inverder.

vellamos
04-12-12, 19:54
δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια... βρηκα τελικα το inverter.http://www.shopjimmy.com/mirage-860-ab0-220dtlb-pch-power-supply-backlight-inverter.htm

υπαρχει τροπος να δω τι φταιει?

πιο παλια ειχα κανει ανακατασκευη το τροφοδοτικο γιατι μετα απο ενα κεραυνο εκαψε σχεδον ολους τους πυνκωτες.ο τεχνικος μου ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα λειτουργειας τροφοδοτικου και οτι οι πυκνωτες-αντιστασεις ειναι μια χαρα.

dan
04-12-12, 20:10
Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σε καταλάβω.
Λες οτι είναι το inverter. Πως το κατάλαβες;
Μπωρεί να είναι καμένη λάμπα και να κλέινει το inverter.
Βρήκες inverter αλλά δεν βάζεις το χέρι σου στη φωτιά; Ποια φωτιά;
Μια πλακέτα θα ξεβιδώσεις και μια άλλη ίδια θα βιδώσεις στη θέση της πρώτης. Αυτό θα γίνει χωρίς ρεύμα στην οθόνη.
Αυτό που δίχνεις ειναι η πλακέτα τροφοδοσίας, κοινώς τροφοδοτικό. Το inverder είναι στο αριστερό μέρος της.
Πάντως με προσευχές και ξόρκια, επισκευές δεν πετυχαίνουν, θέλει και κατσαβίδι.
Οι οθόνες έχουν ξεφτιλιστεί στις τιμές. Πάρε μια καινούργια, ούτε φωτιές, ούτε πυροτεχνήματα.

vellamos
04-12-12, 20:23
δεν ειπα κατι διαφορετικο...οσο για την "φωτια" εννοω οτι μπορει να ειναι και λαμπα.αλλα αν ηταν καμμενη θα εδειχνε κανονικα για 10 δευτερα? δεν ειναι λογικο να μην εδειχνε τπτ απο την αρχη?
οθονη εχω μιας και εχω αγορασει. αλλα θελω και αυτη...

dan
04-12-12, 20:38
Ναι, αν είναι καμένη λάμπα, θα ανάψουν οι υπόλοιπες μέχρι να κλείσει το inverter.
Οπότε μπορεί να είναι καμένη λάμπα.