PDA

Επιστροφή στο Forum : [Φορητός Η/Υ] Toshiba satellite pro a200 model psae7e



chrisrer
04-11-12, 15:46
Καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα που αντιμετωπιζο με το συγκεκριμενο μοντελο Toshiba satellite pro a200 model psae7e.
Συμπτωματα: Οταν ανοιγει το λαπτοπ μπορει να σβησει σε καποια δευτερολεπτα μετα απο 2-3 προσπαθειες η να ανοιγει για κανενα 10 λεπτο και μετα να σβησει.

Ενεργειες που εκανα: καταρχην το ξυλωσα ολλο το μηχανημα και εκανα πληρη καθαρισμο ανεμιστηρα, μητρικη κλπ (δεν εβαλα παστα σε cpu,gpu) οταν το αγορασα δεν αναβε καν......... το εδεσα και ξεκινησε το μηχανημα οτα εγκατεστησα τα windows (δοξα το θεο δεν εσβησε και προλαβε). απο οτι προσεξα οταν αλλαζω την ram σε αλλο slot δεν αναβει καν μονο στο συγκεκριμενο που ητανε εγκατεστησα ενα προγραμμα για μετρηση θερμοκρασιας με πολλυ κοπο γιατι συνεχεια εσβηνε και προσεξα οτι το laptop ανεβαζει θερμοκρασια (δειχνει 50 βαθμους αλλα ειναι μια φυσιολογικη θερμοκρασια για το cpu το προγραμμα δειχνει ομως οτι υπερθερμαινετε και σβηνει μετα απο λιγο) επισης αν ασχετα με το τι δειχνει το προγραμμα το laptop ειναι δροσερο εξου και ο λογως που με προβληματιζει, απεριψα το προβλημα της κακρτας γραφικων γιατι δν θα αναβε καν το μηχανημα η θα εδειχνε παραμορφωμενη εικονα. κατι που προσεξα επισης ειναι οτι το τροφοδοτικο επειδη ειναι after market δινει κανονικα τα volt αλλα ποιο λιγα amber συμφωνα με το Laptop o προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειπε οτι δουλευε αψογα πρωτου βγουν τα συμπτωματα.... εχετε κατι στο νου σας?

dan
05-11-12, 09:02
Καλημέρα
το θέμα μεταφέρθηκε από το hlektronika αλλά δεν μεταφέρθηκαν οι απαντήσεις.
Μπορούν να μεταφερθούν οι απαντήσεις ή δεν γίνεται;

chrisrer
05-11-12, 12:07
καλημερα οχι φιλε μου το εστειλα εγω 2 φορες αλλα το ηλεκτρονικα εχει ποιο πολλυ ανταποκριση

dan
05-11-12, 12:32
καλημερα οχι φιλε μου το εστειλα εγω 2 φορες αλλα το ηλεκτρονικα εχει ποιο πολλυ ανταποκριση

Στο hlektronika δεν υπάρχουν οι χθεσινές απαντήσεις.

chrisrer
05-11-12, 22:57
Στο hlektronika δεν υπάρχουν οι χθεσινές απαντήσεις.

υπαρχουν dan

JOUN
06-11-12, 20:36
Κατα πασα πιθανοτητα εχει προβλημα ο μεγαλος τετραγωνος πυκνωτης κατω ακριβως απο τον επεξεργαστη.
Δες αν μπορεις να κανεις κατι τετοιο:

chrisrer
07-11-12, 00:06
Κατα πασα πιθανοτητα εχει προβλημα ο μεγαλος τετραγωνος πυκνωτης κατω ακριβως απο τον επεξεργαστη.
Δες αν μπορεις να κανεις κατι τετοιο:

joun για εξηγησε φιλε μου τι πεζει εδω? δεν θυμαμε τι πυκνωτη εχει γιατι περιμενω την παστα να ερθει ωστε να τον ξαναλυσω... ο φιλος dan προτεινε και αυτη την λυση (Κακό αυτό.... αν είχε μπαταριά θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με τη μπαταρία τι κάνει.
Πολλά μοντέλα toshiba έχουν πρόβλημα με το NEC TOKIN 0E907 πυκνωτή, και παρουσιάζουν προβλήματα με επανεκκινήσεις, νομίζω πως το δικό σου, είναι ένα από αυτά.

Δες αν υπάρχει στη mother ο NEC TOKIN 0E907)
joun ανελυσε με φιλε και εσυ λιγο τι πεζει τι ειδους πυκνωτες χρειαζετε απο που μπορω να τουσ προμηθευτω κλπ (λινκ (ebay κλπ)) απο οτι προσεξα πρεπει να πεζει γεφυρωσεις με πυκνωτες.

περιμενω νεα σου

JOUN
07-11-12, 00:30
Ακου τι γινεται:Ο πυκνωτης αυτος ειναι ο κυριος υπευθυνος για να παρει σωστο(χωρις κυματωση) ρευμα η CPU,οταν τροφοδοτειται απο φορτιστη.Επειδη ομως συχνα χανει την χωρητοκοτητα του,η CPU δεν παιρνει ομαλη ταση και κανει διαφορα χαζα(επανεκινησεις,κολαει οταν συνδεθει ο φορτιστης κλπ)
Πρεπει να τον βγαλεις με θερμο αερα, η να τον σπασεις πολυ προσεκτικα..Αφου καθαρισεις τις νησιδες μπορεις να βαλεις τον ιδιο απο εδω π.χ: http://www.ebay.com/sch/?_nkw=NEC%20TOKIN%200E907&clk_rvr_id=407738377279&mfe=search η να βαλεις 4 παραλληλα 330μF 2.5V οπως αυτους:http://www.ebay.com/itm/5PCS-330UF-2-5V-D-7343-31-SMD-Tantalum-capacitor-SMT337-/251092813925?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a764c4865
Aν εσυ η καποιος γνωστος σου εχει κανενα παλιο λαπτοπ πιθανοτατα η motherboard του να εχει επανω τους 330μF (κατα πασα πιθανοτητα θα εχω και εγω αν ψαξω.. )

chrisrer
07-11-12, 00:42
Ακου τι γινεται:Ο πυκνωτης αυτος ειναι ο κυριος υπευθυνος για να παρει σωστο(χωρις κυματωση) ρευμα η CPU,οταν τροφοδοτειται απο φορτιστη.Επειδη ομως συχνα χανει την χωρητοκοτητα του,η CPU δεν παιρνει ομαλη ταση και κανει διαφορα χαζα(επανεκινησεις,κολαει οταν συνδεθει ο φορτιστης κλπ)
Πρεπει να τον βγαλεις με θερμο αερα, η να τον σπασεις πολυ προσεκτικα..Αφου καθαρισεις τις νησιδες μπορεις να βαλεις τον ιδιο απο εδω π.χ: http://www.ebay.com/sch/?_nkw=NEC%20TOKIN%200E907&clk_rvr_id=407738377279&mfe=search η να βαλεις 4 παραλληλα 330μF 2.5V οπως αυτους:http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=33uf+2.5V&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313&_nkw=330uf+2.5V&_sacat=0
Aν εσυ η καποιος γνωστος σου εχει κανενα παλιο λαπτοπ πιθανοτατα η motherboard του να εχει επανω τους 330μF (κατα πασα πιθανοτητα θα εχω και εγω αν ψαξω.. )

αρα ειναι ο NEC TOKIN τελεια ως εδω.... το θεμα της ram πως το εξηγεις? να δουλευει μονο το ενα slot? και κατι αλλο εχω κατι παλιες mainboard απο λαπτοπ θα αν υπαρχουν οι μικροι αν οντως υπαρχουν μπορεις να μ εξηγησεις πως γινονται οι γεφυρωσεις γιατι πανω στα ηλεκτρονικα αρχισα να ασχολουμε περιπου 1 χρονο. αν σου ειναι ευκολο βεβαια

JOUN
07-11-12, 00:59
Δες φωτο στο ποστ #6.Οσο για την ραμ τι να σου πω δεν ξερω.Ετσι κιαλλιως το προβλημα ειναι αλλο:Ακομη και να αναψει δεν δουλευει σωστα οποτε αλλαξε πυκνωτες και βλεπουμε(κατα πασα πιθανοτητα θα φτιαξει αλλα ποτε δεν ξερεις)

chrisrer
07-11-12, 01:04
Δες φωτο στο ποστ #6.Οσο για την ραμ τι να σου πω δεν ξερω.Ετσι κιαλλιως το προβλημα ειναι αλλο:Ακομη και να αναψει δεν δουλευει σωστα οποτε αλλαξε πυκνωτες και βλεπουμε(κατα πασα πιθανοτητα θα φτιαξει αλλα ποτε δεν ξερεις)

οχι το λαπτοπ αναβει αλλα σβηνει μετα απο λιγο...τεσπα μολις ερθει η παστα βαζω μπρος και βλεπουμε....μολις επεμβω ανακοινωνο αποτελεσματα

chrisrer
02-12-12, 20:17
Καλησπερα και παλι.... λοιπον εχω παραγγειλει και ηρθε πιστολι που βγαζει θερμο αερα για εξαγωγη και κωληση πυκνοτων ολοκληρομενων κλπ, παστα , και περιμενουμε τον πυκνωτη απο εξω οπως παραδοξως με κατι αλλες παραγγελιες που εχω κανει αργει παρα πολυ σε σχεση με αλλες φορες που εχω παραλαβει αλλα πραματα μηπως ξερει κανεισ τι παιζει? Με το πιστολι κατι δοκιμες που εχω κανει σε μια παλια μητρικη για πρακτικη αντιμετςπισα το εξης θεμα οταν τοποθετουσα το πιστολι στο συγκεκριμενο ολοκληρωμενο η πυκνωτη ωστε να γινει εξαγωγη αντιμετωπιζα το προβλημα και με διπλανα τσιπακια δηλαδη ξεκολουσαν και αυτα, για να μην γινει καμια στραβη οταν ερθει και εχουμε απωλειες ειναι ευκολο σε κανεναν να μ εξηγησει τον σωστο τροπο ετσι ωστε να γινει σωστη δουλεια?

dan
03-12-12, 08:26
Τελικά παρήγγειλες το μεγάλο πυκνωτή ή 4 μικρούς;
Σε ένα λάπτοπ εγώ χάλασα δύο 0E907 πυκνωτές μέχρι να τον κολλήσω σωστά. Έχει πλαστικό περίβλημα γμτ.
Θα κολλούσα πολύ πιο εύκολα τους 4 μικρούς.
Καλύτερα να σπάσεις προσεκτικά τον παλιό πυκνωτή και μετά να καθαρίσεις τις νησίδες.

chrisrer
03-12-12, 15:26
τον μεγαλο παραγγειλα dan αλλα δεν ξερω τι παιζει με τις αποστολες εχουν καθυστερησει πολλυ τα πραγματα ειχα παραγγειλει και κατι αλλα και εχουν κανει 1 μηνα και τιποτα ακομα οποιος ξερει κατι ας πει, βασικα απο οτι ακουσα πρεπει να εχει αλλαξει καποια νομοθεσια με τα πραγματα που παραγγελνεισ εκτος χωρας τεσπα......... dan γυρω γυρω για να μην ξεκολανε τα αλλα τι να βαλω? εκανα δοκιμη σε μια παλια μητρικη και εβραζε ο τοπος μεχρι να ξεκολησει αυτο που ηθελα ξεκολουσαν αλλα 50 πυκνωτακια ξερεις αυτα τα μινιον...... αν δεν βαριεσε καθοδηγησε με τι κανεις ακριβως να μην καει το πλαστικο και να μην ξεκολανε τα αλλα

dan
03-12-12, 21:01
Εγώ τον έσπασα προσεκτικά με ένα μικρό κοφτάκι και μετά καθάρισα τις νησίδες με το κολλητήρι.
Αγανάκτησα μέχρι να τον κολλήσω. Μετάνιωσα που δεν έβαλα τους 4 μικρούς.
Με θερμοπίστολο θα τον ξεκολλήσεις ή με σταθμό ζεστού αέρα;
Το θερμοπίστολο έχει μεγάλο στόμιο και δεν μπορείς να εστιάσεις.
Δεν νομίζω να άλλαξε τίποτα στη νομοθεσία, κάτι που αγόρασα από κίνα, έκανε 40 μέρες να έρθει, και ένα 2ο έκανε 25.

chrisrer
03-12-12, 21:14
τι να πω ρε φιλε δεν ξερω τι παιζει αυτη την φορα πολυ αργησαν τι να πω..... για δωσε μου κανενα λινκ απο ελλαδα αν εχεις υποψιν σου για σταθμους ζεστου αερα αν ειναι ακριβοι να δουμε τι θα κανουμε μαλλον η δουλεια παει για σπασιμο ετσι οπως το κοβω....αλλα αν ειναι φθηνοι θα παρω εναν και θα πουλησω το πιστολι

chrisrer
08-12-12, 16:17
352353523635237352383523935240

Καλησπερα παιδες λοιπον μιας και εχω αδειουλα και πηρα τα τσιμπρακαλα μου για να βαλω μπρος τον υπολογιστη σημερα τον ανοιξα και τελικα δεν εχει τον μεγαλο nectokin οπως υπολογιζα στις φωτο οπως κοινοποιησα εχει 5 330 ριξτε μια ματια.... επισης να συμπληρωσο οτι οι 330 ειναι ακριβως κατω απο την cpu τελος εχει και χωριστη καρτα γραφικων εχω τραβηξει φωτο απο ολη την μητρικη και σε τμηματα οπως επισης και απο την καρτα γραφικων.

chrisrer
09-12-12, 12:51
352353523635237352383523935240

Καλησπερα παιδες λοιπον μιας και εχω αδειουλα και πηρα τα τσιμπρακαλα μου για να βαλω μπρος τον υπολογιστη σημερα τον ανοιξα και τελικα δεν εχει τον μεγαλο nectokin οπως υπολογιζα στις φωτο οπως κοινοποιησα εχει 5 330 ριξτε μια ματια.... επισης να συμπληρωσο οτι οι 330 ειναι ακριβως κατω απο την cpu τελος εχει και χωριστη καρτα γραφικων εχω τραβηξει φωτο απο ολη την μητρικη και σε τμηματα οπως επισης και απο την καρτα γραφικων.

Καλημερα μετα απο ψαξιμο σε διαφορα φορουμ ανακαλυψα αυτο στο thread 245: http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=8991&page=13

ποια ειναι η γνωμη σας?

ποια ειναι η γνωμη σας?

chrisrer
14-12-12, 13:15
Καλησπερα, σημερα εκλεισα τον laptop τοποθετησα thermal paste σε ολα cpu,gpu εκανα reset το Βιος αλλα ο υπολογιστης πλεον δεν κανει επανεκκινηση αλλα τερματισμο οπως ανεφερα επανω εχει ανοιχτει το μηχανημα εχει καθαριστει αλλα τιπορα οπως κοινοποιω πανω στις φωτογραφιες μηπως ειναι οι 5 πυκνωτες 330? ι τιποτα αλλο