PDA

Επιστροφή στο Forum : [Φορητός Η/Υ] Υλικό για συγκόληση μεντεσέ laptop;



Hary Dee
13-10-12, 16:43
Καλησπέρα. Έχω ένα laptop που ο ένας μεντεσές έχει πρόβλημα. Ο "συνδετήρας" του έχει ξεκολλήσει/σπάσει και δεν ξέρω πώς να τον ενώσω. Δοκίμασα με super glue αλλά τζίφος. Ιδέες;
34935 34936 34937 34938

xsterg
13-10-12, 17:29
δεν θα κανεις τιποτα με κολλες. μαλλον χρειαζεται ποντα. διαφορετικα μπορει να το κανεις και με ενα λαμακι που δεν λυγιζει και με βιδα με τρυπημα πανω στον ιδιο τον μεντεσε. ολα αυτα αν σου επιτρεπει ο χωρος και αν μπορεις να τρυπησεις τον μεντεσε για να μπει βιδα.

Κυριακίδης
13-10-12, 17:33
Κόλλα 2 συστατικών χρειάζεσαι πολύ ισχυρή (μετάλλου - μετάλλου) με ισχυρή τάση εφελκισμού 700Kg/cm2 ... δεν θυμάμαι την μάρκα .. αλλά είναι κόλλα που αντικαθιστά το μέταλλο και έχεις την δυνατότητα και να το τροχίσεις κατόπιν......
και να γεμίσεις μέσα τα κενά , να λαδώσεις από πριν καλά τον μεντεσέ να ρολλάρει εύκολα , και να το αφήσεις να στεγνώσει καλά.

Hary Dee
13-10-12, 17:41
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Ειδικότερα:

μαλλον χρειαζεται ποντα. διαφορετικα μπορει να το κανεις και με ενα λαμακι που δεν λυγιζει και με βιδα με τρυπημα πανω στον ιδιο τον μεντεσε. ολα αυτα αν σου επιτρεπει ο χωρος και αν μπορεις να τρυπησεις τον μεντεσε για να μπει βιδα.Φοβάμαι πως δεν έχω τον απαραίτητο χώρο! Ήδη είχα αρχίσει να προσπαθώ να τρυπήσω τον "άξονα" που έσπασε ώστε να κοτσάρω μια βίδα απο την άλλη. Αλλά είναι τόσο στριμωγμένα τα πράγματα (laptop γαρ) που δεν ελπίζω σε τέτοια λύση.


Κόλλα 2 συστατικών χρειάζεσαι πολύ ισχυρή (μετάλλου - μετάλλου) με ισχυρή τάση εφελκισμού 700Kg/cm2 ... δεν θυμάμαι την μάρκα .. αλλά είναι κόλλα που αντικαθιστά το μέταλλο και έχεις την δυνατότητα και να το τροχίσεις κατόπιν...... Πέτρο είχα ακούσει για κάτι τέτοιο αλλά είχα καταλάβει ότι θέλει περισσότερο χώρο από τον... μηδαμηνό που προσφέρει το laptop.


να λαδώσεις από πριν καλά τον μεντεσέ να ρολλάρει εύκολα , και να το αφήσεις να στεγνώσει καλά.Το τμήμα του μεντεσέ που γυρνάει είναι ένα 2ο ζήτημα. Είχα προσπαθήσει να τον λαδώσω, αλλά είναι τόσο ασφυκτικά πιασμένος που δεν γίνεται, εκτός και αν κάνω το laptop άλλα 100 κομμάτια. Αλλά μετά φοβάμαι πως η διαδικασία δεν θα είναι αναστρέψιμη! Από εμένα τουλάχιστον... :laugh:

angel_grig
13-10-12, 17:45
Kαι να πω την απλουστερη ιδεα-αν δεν πιασει τιποτε αλλο-αναζητηση του εξαρτηματος στο ebay...

leosedf
13-10-12, 18:50
Αντικατέστησε το με τη μία, δεν αξίζει τον κόπο γιατί ακόμα και με κόλλα μετάλλου (αν δεν τα κάνεις όλα πτανα μέσα) θα σπάσει μετά απο κάποια χρήση.

vasilimertzani
13-10-12, 22:13
Αν απο οτι βλεπω ειναι αλουμινιο, πως τα καταφερες????
η κολλα δυο συστατικων ή αυτο που προτεινω ειναι κολλημα του μεταλου.

Hary Dee
13-10-12, 22:29
Γρηγόρη και Κώστα δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να βρω το ψιρικοκό και μετά να το κάνω πιο βίδες για να το αλλάξω! Ούτως ή άλλως το λάπτοπ είναι για τα μπαζα! Ευχαριστώ πάντως για τις ιδέες!

Βασίλη αν και νομίζω ότι δεν είναι αλουμίνιο (κάπως αλλιώς μου το είχαν πει ότι πρέπει να είναι), υπάρχει μια εξήγηση: ΤΟ LAPTOP ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΕΛΑΣ! Αυτό τα λέει όλα!

ipso
14-10-12, 22:53
Μαγνήσιο είναι. Και ξέχνα την επισκευή, βρες ανταλλακτικό.

Hary Dee
14-10-12, 23:28
Μαγνήσιο είναι. Και ξέχνα την επισκευή, βρες ανταλλακτικό.Κάποιος μου είπε ότι μάλλον είναι αντιμώνιο, αλλά δεν παίρνει και όρκο.
Όπως και να έχει, ήμουν σε φάση που το έκλεινα ανεπισκεύαστο και είπα να δοκιμάσω τα εξής:
1) Κόλλημα με "σκληρή" κόλληση. Αλλά άλλος μου έιπε ότι δεν θα πιάσει κόλληση
2) Θερμός αέρας με στενό ακροφύσιο για πολλληηηηή ώρα

Τελικά αφού είδα ότι τελικά υπάρχει λίγος χώρος από κάτω, απλά βάλαμε μια κόλλα 2 συστατικών και άμα κολλήσει κόλλησε. Δεν προλαβαίνω να με νοιάξει και πολύ!

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!!!

ΥΓ: Μένει ένα υστερόγραφο εντός 24ώρου για να σας πω αν έπιασε...

vasilimertzani
15-10-12, 20:52
Μαγνήσιο είναι. Και ξέχνα την επισκευή, βρες ανταλλακτικό.

γιατι το μαγνησιο δεν κολαει?

leosedf
15-10-12, 21:33
Ούτε αντιμόνιο (καλά αυτό δεν παίζει με τίποτα) ούτε μαγνήσιο, αλουμίνιο επίσης δεν είναι.
Το πιο πιθανό να είναι κάποιος ΤΕΝΕΚΕΣ ανοξείδωτος. Σιγά μη βάλουν και μεντεσέδες από πλατίνα :D

Hary Dee
15-10-12, 23:50
Τελικά αφού είδα ότι τελικά υπάρχει λίγος χώρος από κάτω, απλά βάλαμε μια κόλλα 2 συστατικών και άμα κολλήσει κόλλησε. Δεν προλαβαίνω να με νοιάξει και πολύ!Το άφησα για 1 ώρα. Μετά, το δούλεψα για 3-4 άνοιξε-κλείσε και ξαναχάλασε!!! Δεν με νοιάζει, το έδιωξα και ησύχασα! Δεν πειράζει, οι γνώμες ήταν χρήσιμες και την άλλη φορά μπορεί να κάνουμε τίποτε καλύτερο...

makocer
16-10-12, 12:27
δεν ειναι ξεκαθαρο που ακριβως ειναι το προβλημα ,ισως με πριτσινι/νια γινοταν δουλεια
μπορει να χρειαζοταν να ανοιξεις τρυπες (4-5 χιλ)
αν βεβαια καταλαβα σωστα την σχετικη θεση του εξαρτηματος που δειχνεις...

ενα αλλο θεμα ειναι ο επομενος που θα βρει το προβλημα μπροστα του!! θα παλευει με μεντσεδες ΚΑΙ κολες !!

Hary Dee
16-10-12, 13:27
Εϊχα ακούσει και μια τέτοια εκδοχή, αλλά νομίζω ότι πρώτα θα έπρεπε να κάνω μια καλή τρύπα (δύσκολο) γιατί σιγά μην κατάφερνε το πριστίνι να χωθεί σε αυτό το μασίφ σκληράδι. Έπειτα φοβάμαι ότι μάλλον θα το ξέκανα μετά με το πριτσίνι! Μιλάμε για λάπτοπ, όχι χαντροπράγματα.
Δεν απορρίπτω την ιδέα σου Μιχάλη, απλά εκφράζω αμφιβολία.