PDA

Επιστροφή στο Forum : [Φορητός Η/Υ] Δεν ξεκιναει λαπτοπ turbo x



ΝΙΚΟΣ63
01-10-12, 18:16
Γεια σας,
Ενας φιλος που ηρθε απο το εξωτερικο μου εδωσε ενα λαπτοπ turbo x καινουργιο χωρις ομως επεξεργαστη. σκληρο και μνημη.Απο τα χαρακτηριστικα του στο ιντερνετ ειδα οτι μπορει να παρει τον i5 2410M και τον πηρα οπως πηρα και μνημες (2Χ2GB)και σκληρο.Το λαπτοπ δεν ειχε ξαναδουλεψει.Τα εβαλα ολα σωστα επανω, παταω το κουμπι να ανοιξει αλλα τιποτα!Δεν ξεκιναει το ΒΙΟS και ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη παει να γυρισει αλλα σταματαει.Μετρησα το τροφοδοτικο, ειναι ενταξει, εβγαλα τον επεξεργαστη,εβγαλα τις μνημες (οχι ολα μαζι ενα ενα) αλλα τιποτα.
Καμια ιδεα?

xrhstos1978
01-10-12, 20:58
μήπως δεν είναι συμβατό με επεξεργαστή 2 γενιάς?

Γεια σας,
Ενας φιλος που ηρθε απο το εξωτερικο μου εδωσε ενα λαπτοπ turbo x καινουργιο χωρις ομως επεξεργαστη. σκληρο και μνημη.Απο τα χαρακτηριστικα του στο ιντερνετ ειδα οτι μπορει να παρει τον i5 2410M και τον πηρα οπως πηρα και μνημες (2Χ2GB)και σκληρο.Το λαπτοπ δεν ειχε ξαναδουλεψει.Τα εβαλα ολα σωστα επανω, παταω το κουμπι να ανοιξει αλλα τιποτα!Δεν ξεκιναει το ΒΙΟS και ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη παει να γυρισει αλλα σταματαει.Μετρησα το τροφοδοτικο, ειναι ενταξει, εβγαλα τον επεξεργαστη,εβγαλα τις μνημες (οχι ολα μαζι ενα ενα) αλλα τιποτα.
Καμια ιδεα?

leosedf
01-10-12, 21:29
Κάτσε να μυρίσουμε τα δάχτυλα μας ποιο κλέβω (clevo) είναι.
Μοντέλο δε γράφει από κάτω? Έχεις κάποιο κωδικό μητρικής κλπ? Τσέκαρες αν όλα στην μητρική οπτικά είναι καλά?

ΝΙΚΟΣ63
01-10-12, 23:02
Δεν ειναι κλεβω (clevo).Την μητρικη δεν τη τσεκαρα γιατι ειναι πολυ δυσκολο το ανοιγμα και απο το μοντελο που εχει δεν μπορεσα να βρω τιποτα.Θα το κανω ομως.Κι εγω προσανατολιζομαι οτι μαλλον δεν δεχεται αυτον τον επεξεργαστη το BIOS.Εξαλλου ιδεες ζηταω οχι ντε και καλα λυσεις.Ευχαριστω πολυ παντως!

leosedf
01-10-12, 23:16
Όλα τα TurboX είναι clevo. Θα βοηθούσε αν έλεγες μοντέλο αλλιώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

ΝΙΚΟΣ63
02-10-12, 12:19
Το μοντελο ειναι A15HC .Αυτα μονο τα στοιχεια δινει και το s/n.Δεν γραφει πουθeνα clevo.
Ευχαριστω πολυ!

TONYGAL
02-10-12, 12:57
δε το εψαξα αν το παίρνει η οχι αλλα το καλύτερο θα ητανε να έκανες ενα bios update με εναν πιο παλιο επεξεργαστή μπας και τον δει...

memmas
03-10-12, 12:55
Από την συμπεριφορά της ψήκτρας, (ξεκινάει και σταματάει, κάνει reboot με άλλα λόγια) πρέπει να είναι επεξεργαστής, είτε είναι καμένος, είτε δεν τον υποστηρίζει η μητρική σου ή ακόμη και η μητρική μπορεί να έχει πρόβλημα στο socket.

JOUN
28-04-13, 13:47
........

makocer
28-04-13, 15:03
......... μου εδωσε ενα λαπτοπ turbo x καινουργιο χωρις ομως επεξεργαστη. σκληρο και μνημη..........

ποιο μοντελο TURBO-X ειναι ? αν μπεις στο πλαισιο θα το βρεις οπως και τι μοντελο επεξ/στη φοραει ,μνημες κλπ στοιχεια αναλυτικα, αφου ειναι τοσο καινουργιο...
μπορουν ακομα να το τσεκαρουν οι ιδιοι (θα βαλουν επεξ+μνημες) για να εισαι σιγουρος....

yannisdoulk
28-04-13, 15:59
δεν εινια ολα της clevo
το πλαισιο εχει αρχισει να φερνει και απο την
http://pegatroncorp.com/index.php (http://pegatroncorp.com/index.php)

αλλα απο πληροφοριες δεν εχουν τιποτα στο site