PDA

Επιστροφή στο Forum : [Indesit] Σύνδεση αντλίας πλ. ρούχων



Subs0niC
07-09-12, 16:58
Καλησπέρα και από μένα. Έχω ένα πλυντήριο ρούχων indesit w43tx. Τον τελευταίο καιρό και συνήθως προς το τέλος όλων των προγραμμάτων η αντλία ζοριζόταν να βγάλει τα νερά και κάποιες φορές δεν τα έβγαζε καθόλου. Έβγαλα την αντλία για αντικατάσταση αλλα επειδή η τροφοδοσία της δεν είναι με "βύσμα" αλλά με ακροδέκτες και επειδή από κεκτημένη ταχύτητα δεν σημείωσα ποιο καλώδιο είναι η φάση και ποιο ο ουδέτερος, ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το καταλάβω; από την πλεξούδα έρχονται και τα δύο καλώδια με ακριβώς το ίδιο κόκκινο χρώμα. Αν συνδεθεί ανάποδα θα υπάρχει πρόβλημα; Δεδομένου ότι είναι 220 εναλλασσόμενο δε θα είνα σαν να βάζεις την τροφοδοσία οποιασδήποτε συσκευής απλώς ανάποδα στην πρίζα; Ή παίζει κάποιο ρόλο η πολικότητα στο πως θα ξεκινήσει η αντλία και άρα να βγάζει τα νερά και όχι να τα γυρνάει πάλι μέσα;

Ευχαριστώ

konman
07-09-12, 17:12
Βαλε τα καλωδια οπως θελεις δεν εχει κανενα προβλημα.

Subs0niC
07-09-12, 17:20
Ευχαριστώ konman. Απλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι η αντλία γράφει πάνω της που είναι η φάση και που ο ουδετερος. Θα μπει αύριο στο πλυντήριο και θα ενημερώσω :) Εντελώς εγκυκλοπαιδικά τώρα, πώς αυτές οι αντλίες γυρνάνε μόνο προς τη μία κατευθυνση;

konman
07-09-12, 18:46
Ευχαριστώ konman. Απλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι η αντλία γράφει πάνω της που είναι η φάση και που ο ουδετερος. Θα μπει αύριο στο πλυντήριο και θα ενημερώσω :) Εντελώς εγκυκλοπαιδικά τώρα, πώς αυτές οι αντλίες γυρνάνε μόνο προς τη μία κατευθυνση;


ΝΑΙ οπως και να βαλεις τα καλωδια.

DIATHERM
07-09-12, 21:36
Μονο εαν ηταν 3φασικο το μοτερ θα επρεπε να προσεχες την συνδεσμολογια (σειρα) τον φασεων που θα εβαζες.
για να μην σου γυρναει το μοτερ αναποδα....
με το μονοφασικο δεν εχεις τετοιο προβλημα....

Κυριακίδης
07-09-12, 21:45
Εντελώς εγκυκλοπαιδικά τώρα, πώς αυτές οι αντλίες γυρνάνε μόνο προς τη μία κατευθυνση;

Υποθέτω ότι είναι θέμα της φοράς του μαγνητικού πεδίου που δημιουργεί το πηνίο . Θυμήσου λίγο τα σχολικά πειράματα όπου βάζαμε μια πρόκα μέσα στον κύκλο ενός πηνίου ... και δίνοντας ρεύμα στο πηνίο έβλεπες την πρόκα να τινάζεται προς μια κατεύθυνση ... και αντίθετα αν άλλαζες την φορά του πηνίου . Ή όπως λειτουργούν οι βαλβίδα νερού του πλυντηρίου όπου ωθεί έναν πίρο για να ανοίξει ή να κλείσει.
Εκ περιτροπής η "πρόκα" στην αντλία είναι τα ελάσματα που έχει ο ρότορας της αντλίας . Αν και αυτές οι "πρόκες ελάσματα του ρότορα " δεν περνάνε μέσα από το πηνίο .... οδηγούνται όμως από το διαμορφωμένο (γύρω - γύρω) μεταλλικό πυρήνα τους που "αγκαλιάζει" τον ρότορα. Αν π.χ. αλλάξεις την φορά του πηνίου (ανάποδα μόνο το πηνίο όχι τους ακροδέκτες του ρεύματος ) ... η αντλία θα γυρίζει αντίθετα του κανονικού.

Subs0niC
07-09-12, 22:27
Αχχχ φυσική λυκείου και την έχω ξεχάσει ήδη. Αυτό που θυμάμαι είναι η δύναμη Laplace πάνω στην οποία βασίσεται η λειτουργία του κάθε μοτερ... Αλλά είχα την αίσθηση οτι με το εναλλασσόμενο είναι λίγο πιο διφορετικα τα πράγματα...

Subs0niC
09-09-12, 17:53
Όλα καλά παιδιά. Το πλυντήριο είναι σαν καινούργιο και η αντλία ακούγεται πολύ λιγότερο από την προηγούμενη. Βέβαια στη δοκιμαστική πλύση που έκανα στους 80 βαθμούς μου έκανε λίγο εντύπωση ότι αργούσε να φτάσει στη θερμοκρασία. Υποθέτω άλατα στην αντίσταση οπότε μάλλον θα είναι το επόμενο που θα αντικατασταθεί σχετικά σύντομα. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!