PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] ΚΛΕΙΣΤΡΟ ΠΟΡΤΑΣ



CARINA1SAVVAS
09-08-12, 12:15
ΠΑΙΔΕΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΡΟ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ (ΑΝΩ ΦΟΡΤΩΣΗΣ).ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ BRANDT WTC0511EXD/D AGORASMENO TO 2004 ΠΩΣ ΑΝΟΙΓΩ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ,ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΜΠΩΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΦΥΛΛΟ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΦΥΛΛΟ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΚΛΕΙΣΤΡΟ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΥΡΙΟΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Κυριακίδης
09-08-12, 12:56
Δες αν είναι προσβάσιμο να ανοίξεις το πλευρικό καπάκι του . για να φτάσεις στο κλείστρο και να το ανοίξεις με κάποια πίεση με κατσαβίδι . Βγάλε το από το ρεύμα.

CARINA1SAVVAS
09-08-12, 14:01
δεν ξερω πως να βγαλω το σπασμενο κομματι του κλειστρου απο την πορτα το εχω ανοιξει το πλυντηριο η γυναικα μου απλωσε τα ρουχα των παιδιων....ολα καλα απλα πως βγαζω απο το καπακι το σπασμενο κομματι του κλειστρου??????ΓΙΑ να παω CORTEL H' ΚΟΥΡΛΑΜΠΑ NA ΠΑΡΩ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ.....

Κυριακίδης
09-08-12, 14:32
Δεν έχουμε και μια εικόνα της κατάστασης .... αν δεν φαίνονται βίδες για το σπασμένο κομμάτι του κλείστρου , δες αν ανοίγει ολόκληρο το καπάκι από γύρω γύρω βίδες

Το ανταλλακτικό ζήτα το με βάση τα στοιχεία του πλυντηρίου Serial Number (S/N) και FD που αναγράφει κάπου εκεί γύρω

konman
09-08-12, 15:21
Αλλαζει ολη η πορτα και οχι το κλειστρο.

Αν δεν κανω λαθος εχει 140€ περιπου.

Κυριακίδης
09-08-12, 15:31
Αλήθεια ???? 140 ευρώ για ένα κλείστρο??? .... Αααα να χαθεί και η Brandt!
Αυτό ρε σεις δεν είναι πλυντήριο ... αλλά Τρόϊκα (σε δεύτερη έκδοση) .

konman
09-08-12, 16:15
Αλήθεια ???? 140 ευρώ για ένα κλείστρο??? .... Αααα να χαθεί και η Brandt!
Αυτό ρε σεις δεν είναι πλυντήριο ... αλλά Τρόϊκα (σε δεύτερη έκδοση) .

Αυτη τη τιμη μου την ειχαν δωσει πριν 3 χρονια περιπου.

Κυριακίδης
09-08-12, 19:43
Ας μπορέσουμε να δούμε και μια αναλυτική φωτογραφία της διαμόρφωσης της πόρτας και ίσως βρούμε αξιόπιστους τρόπους να επισκευαστεί η ίδια πόρτα . Και τα 140 Ευρώ να τα μοιραστούμε σε μπύρες !

takisegio
10-08-12, 01:41
ε να βαλουμε και σουβλακια!!!!

konman
10-08-12, 11:49
Βαζεις το σπασμενο κομματι του κλειστρου στο ηλεκτρομανταλο
για να ειναι μονιμα κλειδωμενο και οταν πλενει βαζεις κατι
βαρη πανω στη πορτα για να μην ανοιγει στο πλυσιμο,
με αυτον τον τροπο ειναι OK.
περιμενω μπυρα και σουβλακι.

CARINA1SAVVAS
11-08-12, 12:05
κυριοι ετοιμαστειτε για μπυρες....................αν θελει αλλαγη ολοκληρη η πορτα θα χρησιμοποιηθουν πιο πρωτογονοι τροποι κλεισιματος...............:lool:

palypan
11-08-12, 21:25
Μήπως ψάχνεις αυτό;
http://electrodocas.fr/hublot-brandt-vedette-thomson-fagor-proline-lave-linge-/656-52x0188-brandt-n13-porte-occasion-moins-cher-lave-linge-.html
Δέν ξέρω αν στέλνουν Ελλάδα .
Δές ότι είναι ίδιο με άλλες μάρκες (FAGOR , THOMSON ) μήπως το βρείς φθηνότερα και σαν μεταχειρισμένο σε Ελληνική μάντρα .

Κυριακίδης
11-08-12, 21:50
Πάνο ο Σάββας μάλλον θα ψάχνει για αυτό
http://2.bp.blogspot.com/-q8bpbwJ_E6M/TgWalWfcofI/AAAAAAAAaFs/V4CyFaddogw/s1600/souvlakia.JPG

Πάντως αν είναι η παραπάνω πόρτα τέτοιο κλείστρο το φτιάχνω εγώ ο ίδιος ακριβώς από τεφλόν και στα δέκατα του χιλιοστού.

CARINA1SAVVAS
12-08-12, 01:19
παιδες αυτη ειναι η επιμαχη πορτα !!!!η ερωτηση ειναι ανοιγει και πως ωστε να βγαλω το σπασμενο κλειστρο?προσπαθησα πολυ ελαφρωσ αλλα δεν φανηκε απλο μια και δεν ειδα βιδες φαινεται να ειναι κουμπωτο......εχει κανεισ προτερη εμπειρια στο πως ανοιγει ??ὅταν κατεβετε ΑΘΗΝΑ ΕΛΑΤΕ ΑΠΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑ ,να συζητησουμε για την φωτο του ΚΥΡΙΑΚΙΔΗ του ΠΕΤΡΟΥ :wiink:

Κυριακίδης
12-08-12, 09:12
Εμπειρία από αυτήν την πόρτα δεν μου έχει τύχει. Οι φωτογραφίες είναι μακρινά πλάνα και δεν βοηθούν . δοκίμασε να δεις αν βγαίνει το πιαστράκι πίσω από το κλείστρο . και τυχόν είναι φτιαγμένο όπως στα κουμπιά που έχουν οι ηλεκτρικές σκούπες . Προσπάθησε να δεις από το μέσα μέρος από το χερούλι (πιαστράκι) αν φαίνονται πύροι ή κάποια πλαστικά δόντια που αγκιστρώνουν πάνω στο πλαίσιο . και μην βάλεις πολύ πίεση και σπάσει τίποτα για να βγει.

konman
12-08-12, 22:36
Αυτη ειναι η πορτα που δεν ανοιγει,
εχει κολα αναμεσα στο πλαστικο και το μεταλλο
και αν πας να την ανοιξεις θα την καταστρεψει.

asterixx25
09-09-12, 13:50
Γειά σας και απο εμένα. Εχω ενα πλυντήριο ρούχων BOSCH V1003 Ελληνικής κατασκευής 10ετίας και πάνω. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι απο καιρό είχε χαλάσει το κλείστο της πόρτας λόγω που είχαν σπάσει τα γύρω πλαστικά. Τέλος πάντων με πατέντα το συμάζεψα λίγο, το οποίο κράτησε 1 χρόνο. Τώρα έχουν αρχίσει και σαπίζουν τα πλαστικά που είναι κοντά στους μεντεσέδες και έχει αρχίσει και κρεμάει η πόρτα.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι που μπορώ να βρώ καινούρια πλαστική στεφάνη της πόρτας χωρίς το κρύσταλλο ή στην χειρότερη περίπτωση και με αυτό. Εχω φάει όλο το ίντερνετ και δεν έχω βρεί τίποτα.

konman
09-09-12, 13:55
Γραψε το e-nr του πλυντηριου.

asterixx25
09-09-12, 13:59
Ενας κωδικος που βρήκα σε πλακετάκι απο πίσω γράφει FD7103

konman
09-09-12, 14:14
V1003NIROS(00) BOSCH
Εσωτερικο πορτας (http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=7&pcatid=101&m=68&partid=24070&cpi=&s=&l=1)



Εξωτερικο πορτας (http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=7&pcatid=101&m=68&partid=24071&cpi=&s=&l=1)

asterixx25
09-09-12, 14:24
Ευχαριστώ πολύ! Κάτι τέτοιο έψαχνα.