PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τελικός Ενισχυτής] Ενισχυτής KODA AV-1300



Akil
01-08-12, 13:09
καλημέρα και συγχαρητήρια για το υπέροχο αυτό φόρουμ!
Έχω κάνει μια γκάφα με τον ενισχυτή μου και ήθελα να κάνω το εξής ερώτημα μπας και δούμε φως:
Όπως είπα έχω έναν ενισχυτή KODA AV-1300 και πριν μέρες προσπάθησα να του αλλάξω μια καμένη αντίσταση και όταν το ξανά σύνδεσα για να παίξει δεν έβγαζε καθόλου ήχο!
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως επάνω η πλακέτα έχει κάτι γραμμούλες σαν αυλάκια με καλάι. Εγώ καθώς προσπαθούσα να αντικαταστήσω την αντίσταση μου ξέφυγε λιγο κολλητήρι και έβγαλα λίγο καλάι από αυτές τις γραμμούλες(αυλάκια). Αυτό παίζει ρόλο στο ότι δεν λειτουργεί ο ενισχυτής ? Ευχαριστώ!

ezizu
01-08-12, 14:48
Αν ανέβαζες μια φωτογραφία ,στην οποία να φαίνονται οι γραμμούλες με καλάι που λες, σίγουρα θα βοηθούσε.

Akil
01-08-12, 17:11
Αν ανέβαζες μια φωτογραφία ,στην οποία να φαίνονται οι γραμμούλες με καλάι που λες, σίγουρα θα βοηθούσε.

Ορίστε μερικές

3474134742347433474434745

Akil
01-08-12, 17:16
Οι γραμμούλες που φαίνονται με κυκλικό περίγραμμα επάνω στο τυπωμένο είναι τα σημείο στα οποία έχει βγει το καλάι
Υπάρχει πρόβλημα να τις αφήσω έτσι ή πρέπει να περάσω καλάι από πάνω?

windmill82
01-08-12, 19:36
φιλε akil γεια σου. απο οσο μπορω να καταλαβω απο τις φωτογραφιες φαινεται σα να εχουν καταστραφει οι αγωγοι. το σημειο που φαινεται καφε (σαν σκουρια) ειναι αγωγιμο ή εχουν αποκολληθει οι αγωγοι απο εκει?
οι λυσεις που σου προτεινω ειναι οι παρακατω.
1.εφοσον ειναι εμφανεις οι διαδρομες του καθε αγωγου στην πλακετα κανε ελεγχο συνεχειας με ενα πολυμετρο (βαλτο στο \μπιπ\ και τσεκαρε την καθε διαδρομη αν εχει αγωγιμοτητα). αν εχεις καπου κομμενο αγωγο παρε χαλκινο συρμα και φτιαξε εσυ την διαδρομη που λειπει κολλωντας τις ακρες με καλαι. προσοχη να μην δημιουργησεις βραχυκυκλωμα με διπλανους αγωγους ουτε με την κολληση ουτε με το συρμα.
αφου εισαι οκ οσων αφορα την συνεχεια των αγωγων , βαλε παλι το πολυμετρο στο μπιπ και βαλε τον ενα ακροδεκτη σε μια διαδρομη και το αλλο ακουμπησε το σε ολες τις διπλανες. δεν θα πρεπει να κανει πουθενα μπιπ! αν κανει καπου εχεις βραχυκυκλωμα.
αφου κανεις ολα αυτα με επιτυχια μετα κολλα τα υλικα που εβγαλες για αντικατασταση.
και παλι προσεκτικα με το καλαι να μην δημιουργησεις βραχυκυκλωματα.

ezizu
01-08-12, 19:43
Αρχικά θα πρέπει να επισκευάσεις τους χαλκοδιαδρόμους, οι οποίοι είναι κατεστραμένοι πιθανών από υπερβολικό ρεύμα προς την έξοδο. Ίσως βραχυκύκλωσαν τα καλώδια των ηχείων , ή δεν έγινε σωστή σύνδεση στην φίσα εξόδου και δημιουργήθηκε εκεί βραχυκύκλωμα .Μπορεί ακόμα, να βραχυκύκλωσε το ολοκληρωμένο εξόδου και να έδωσε όλο το ρεύμα / τάση τροφοδοσίας στην έξοδο ( αν έχει συμβεί αυτό, ίσως έχουν πάθει ζημιά και τα ηχεία ). Στην συνέχεια να ελέγξεις για τυχών βραχυκυκλωμένα/καμμένα εξαρτήματα και αν βρείς να τα αντικαταστήσεις με καινούργια.Αν δεν γίνουν αυτά τα βήματα, ο ενισχυτής είναι απίθανο να ξαναλειτουργήσει σωστά.

Λογικά το ολοκληρωμένο εξόδου είναι καμμένο,και πιθανών όχι μόνο αυτό .Θα μπορούσες να μου πείς τι ακριβώς γράφει, στη θέση των εξαρτημάτων που έχεις στον κύκλο( 3 φωτογραφία ) ,επειδή δεν φαίνεται καλά;

Akil
03-08-12, 14:08
Στη θέση των εξαρτημάτων γράφει τη σειρά των αντιστάσεων R121 κ R122 10R και στις δύο ενώ δίπλα γράφει 104 C111 και είναι ένα μικρό πράσινο εξαρτήματάκι όπως φαίνεται και στη φωτογραφία!

Τα σκάτωσα με τις γραμμούλες επειδή πήγα να αλλάξω τις αντιστάσεις με ένα ότι νάνε κολλητήρι γι'αυτό μου ξέφυγε και τα έκανα αχταρμά όπως είδατε.

Το απόγευμα θα πάω να αγοράσω 2 αντιστάσεις και θα κάτσω να το παλέψω μπας και δούμε φως..

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις απαντήσεις σας!!!

Akil
10-08-12, 22:01
Παιδιά θέλω να ρωτήσω πως ονομάζεται αυτό το πράσινο μικρο εξάρτημα που βρίσκεται δίπλα από τις βγαλμένες αντιστάσεις ? Αυτό το πήρα παραμάζομα όταν πάλευα με τις αντιστάσεις.. είναι ένα μικρό πράσινο εξάρτημα από πλαστικό! (φαίνεται και στις φωτογραφίες)

Αν καταλάβατε μπορείτε να μου πείτε πως λέγεται γιατί δεν ξέρω πως να το ζητήσω!?

ezizu
11-08-12, 03:25
Μπορείς να ζητήσεις έναν πυκνωτή MKT 100nf/250V - 400V, αν βέβαια μιλάς για τον C111 που αναφέρεις στο ποστ#7.

Akil
11-08-12, 13:12
Ναι φίλε μου σε αυτό το C111 αναφέρομαι.
Αλλά πώς το ζητάω αυτό για να μου δώσει τον ίδιο με την ίδια τιμή ? :confused1:
Σόρρυ άλλα δεν σκαμπάζω και πολλά από αυτά :lool:

ezizu
11-08-12, 17:02
Μα σου έχω απαντήσει ήδη στο ποστ#9. Θα ζητήσεις ένα πυκνωτή τύπου ΜΚΤ ,με τιμή χωρητικότητας 100nf ( νανοφαράντ ),σε τάση λειτουργίας 250Volt ή 400Volt ( σε ότι τάση λειτουργίας από τις δύο βρεις, σου κάνει ).

Αλλά νομίζω ,πρώτα θα πρέπει να αποκτήσεις κάποιες βασικές γνώσεις στα ηλεκτρονικά και μετά να ασχοληθείς με επισκευές ηλεκτρονικών κυκλωμάτων.Αν δεν γνωρίζεις π.χ. την μονάδα μέτρησης της χωρητικότητας ενός πυκνωτή ,ή το πως λειτουργεί ένας πυκνωτής ή μια αντίσταση κ.λ.π. σε ένα κύκλωμα ,πως θα μπορέσεις να καταλάβεις , ποιό ή ποιά εξαρτήματα ακριβώς , έχουν πρόβλημα σε ένα κύκλωμα και να κάνεις και σωστή επισκευή ;
Η γνώμη μου ,φιλικά.

Akil
11-08-12, 18:33
Πιο παλιά ασχολούμουν,τώρα το ψιλοπαράτησα αλλά κάτι λίγα θυμάμαι!
Λοιπόν αυτός ο πυκνωτής γράφει πάνω 2Α104J και πάνω στην πλακέτα γράφει C111 που αυτό νομίζω έχει να κάνει με τη σειρά τοποθέτησης των αντιστάσεων, πυκνωτών κτλ...