PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τελικός Ενισχυτής] MISTRAL ALTO 4000



ΣΤΕΦΑΝΟΣ
01-08-12, 02:47
Θα ηθελα την βοηθεια σας εχω εναν τελικο mistral 4000 μου αναβει το λαμπακι clip και δεν εχω ηχο στην μια εξοδο τι μπορει να συμβαινει...

east electronics
06-08-12, 13:22
ψαξε στο ορθιο πλακετακι που εχει για αντισταση ανοιχτη επισης το κανει αυτο οταν λειπει η μια απο τις 4 τασεις τροφοδοσιας δλδ ασφαλεια ...Αν δεν τα καταφερεις ο στολλας εχει πολυ σοβαρες τιμες γιοα το σερβις καθως και αρκετα ποιοτικη δουλεια

ΣΤΕΦΑΝΟΣ
07-08-12, 16:10
Τελικα δεν ηταν το clip αλλα το protection.... που να ψαξω?

east electronics
07-08-12, 16:19
χιλια πραγματα τροφοδοσιες ασφαλειες τρανσιτορ εξοδου πυκνωτες στην προστασια χαλασμενος ανεμιστηρας και κανα δυο χιλιαδες αλλα παγματακια ....

sakisr
13-08-12, 23:46
Πως καταφερες και χαλασες Mistral 4000?Τον δουλευω 6 χρονια και δεν μου εβγαλε το παραμικρο προβλημα.Μηπως επεσε ή τρανταχτηκε την ωρα που δουλευε?Μηπως τραβηξες το φις ενω ηταν αναμμενος και με τερμα ποτενσιομετρα?
Σε παρακαλω αν βρεθει η αιτια ποσταρισε το να υπαρχει μια βοηθεια σε μελλοντικο προβλημα.

ΣΤΕΦΑΝΟΣ
24-08-12, 16:10
Καλησπερα πανω σε ενα παρτι που εγινε σε καταστημα ...οντως και μενα με παραξενεψε στα καλα καθουμενα εγινε και φυσικα ακομα δν επισκευαστηκε εχει πλακετα διπλης οψεος .. τον πηγα σε εναν και μου ζητησε 350 ευρω ( λες και ειναι γαριδακια) οταν τον πηρα μου ζητησε 50 γιατι λεει οτι αλλαξε καποια πραγματα χωρις να επισκευαστει .... ασε που μου εδειξε αλλη πλακετα απο εναν αλλον εκει αρχισα να υποτευομαι οτι κατι δν παει καλα.. οποιος μπορει να βοη8ησει ασ το κανει να μην πιανομαστε και κοροιδα .. ενημερωνο οτι το protection κκοκκινο αναβει. απο τασεις και ασφαλειες ολα καλα ....

east electronics
25-08-12, 14:00
Δεν μπορω να καταλαβω τι ειδους βοηθεια θελεις η τι ειδους απαντηση ....αν περιμενεις καποιον να σου πει οτι θα αλλαξεις την αντισταη ταδε και τον πυκνωτη ταδε και θα δουλεψει μην περιμενεις δεν προκειται να γινει

Περα απο αυτα αν δεν εχεις τις βασικες γνωσεις να κανεις τους απαραιτητους ελεγχους σε τροφοδοσιες και σταδια εξοδου δεν εχει και νοημα να σου δινει καποιος οδηγιες ...

αν εχει ξηλωμενα ολα τα εξοδου 350 ευρω σαφως και ειναι παρα πολλα χρηματα αλλα μην νομιζεις οτι επισκευες τετοιυ τυπου θα ειναι και κατα πολυ χαμηλοτερα ...

ΣΤΕΦΑΝΟΣ
25-08-12, 15:18
saki μια προσπα8εια αρκει πιστευω να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη και βλεπουμε καταρχην ειπα η τασεις ειναι σωστες που πανε στην πλακετα επιφανειακα δν φαινεται κατι... η ασφαλειες οκ .. πανω στην πλακετα εχει ενα led που δεν αναβει.... και φυσικα στο ανοιγμα του ενισχυτη δεν οπλιζει ο ρελες που εχει... τι μπορω να δω?

east electronics
25-08-12, 15:32
εχεις σχηματικο ???
εχει οφσετ στην εξοδο ???
ποση ειναι η ταση στην εξοδο πριν τον ρελαι ???
αν ειναι χαμηλη εχει ψιλο προβλημα αν ειναι ιση με την ταση τροφοδοσιας εχεις καμμενα εξοδου
θυμαμαι καλα οτι ο ενισχυτης αυτος ειναι ταξη Η ???
γνωριζεις τι ειναι και πως λειτουργει η ταξη Η ???
αν ειναι ταξη Η ποια ειναι η κατασταση στα τρανσιστορ που ελεγχουν την ταση τροφοδοσιας ????
ειναι η ταση πανω στους συλλεκτες των τρανσιστορ εξοδου ιδιες κανλι με καναλι η συμβαινει κατι αλλο ???
αν ολα αυτα ειναι σωστα και μπορεις να τα επιβεβεβαιωσεις... μπορεις να κοιταξεις αλλους λογοους που το μηχανημα μενει σε προστασια ?
Ακομα και ο ρελες της εξοδου μπορει να ειναι καμμενος
ενα θερμιστορ ξεκολλημενο μπορει να τον οδηγει σε θερμικη προστασια

απαντησε .... ολα τα απαραπανω και αρχιζεις να εχεις καποιες πιθανοτητες να κανεις κατι

ΣΤΕΦΑΝΟΣ
25-08-12, 15:42
σχεδιο υπαρχει .. αρα προχωραω σε μετρημα τασεις εξοδου ... και βλεπουμε ....οτιδηποτε στο επομενο post..
(α και κατι ακομα το led ποτε πρεπει να αναβει..?).