PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ραδιόφωνο Λαμπάτο] ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ H3X78A



PARKER
29-07-12, 11:09
Καλημέρα σε όλους.
Το H3X78A είναι ένα λαμπάτο ραδιοπικάπ PHILIPS το οποίο με ενδιαφέρει μόνο το ραδιόφωνο (προς το παρόν)
Το πρόβλημα που παρoυσιάζει είναι το εξής.
Ένας βόμβος αρκετά ισχυρός, και δεν κάνει αυξομείωση της έντασης.
Κάνει επιλογή των σταθμών, έχει όμως μια σταθερά χαμηλή ένταση και αυτόν τον βόμβο.
Έχω αλλάξει ηλεκτρολυτικό στη τροφοδοσία, καμμία αλλαγή.
Υποψιάζομαι κάποια γείωση, αλλά δεν βλέπω κάτι, οπτικά τουλάχιστον.
Οι ανοδικές τάσεις είναι οκ, αλλά στην UF41 (άρα και στην μίκτρια UCH42) στο screen ενώ έπρεπε να έχω 66volt έχω 125 περίπου, η δε αντίσταση R3 είναι οκ, 18kΩ.
Γειώνοντας το σήμα εισόδου αρχίζοντας από την έξοδο και προχωρώντας προς την είσοδο, ο βόμβος παρεμένει, πράγμα που (υποθέτω) δείχνει τροφοδοσία.
Άλλαξα και τον c19 στη τροφοδοσία (αντιπαρασιτικό), καμμία αλλαγή, άλλαξα επίσης και τους συζευκτικούς C17, C16, την R7, R21, C26, και πάλι τίποτα.
(Την R7 και που την κατήργησα, πάλι καμμία αλλαγή)
Δεν δοκίμασα καμμία αλλαγή στη φώραση (C32,R22,C15,R24).
Καμμιά ιδέα κανείς;


34726

PARKER
30-07-12, 09:45
Καλημέρα!!!
Καμμιά ιδέα, σκέψη, πρόταση από τους φίλους των λαμπάτων ραδιοφώνων;

p.gabr
30-07-12, 20:56
Καλημέρα σε όλους.
Το H3X78A είναι ένα λαμπάτο ραδιοπικάπ PHILIPS το οποίο με ενδιαφέρει μόνο το ραδιόφωνο (προς το παρόν)
Το πρόβλημα που παρoυσιάζει είναι το εξής.
Ένας βόμβος αρκετά ισχυρός, και δεν κάνει αυξομείωση της έντασης.

Για να εντοπισεις τι φταιει ,γειωσε κατ αρχην την μεσαια ληψη του ποτενσιομετρου φωνης
πρεπει κανονικα να μηδενιστει και ο βομβος
κανε το ιδιο και στην ul 41(εξοδου) ποδαρακι 5

Κάνει επιλογή των σταθμών, έχει όμως μια σταθερά χαμηλή ένταση και αυτόν τον βόμβο.
Έχω αλλάξει ηλεκτρολυτικό στη τροφοδοσία, καμμία αλλαγή.
Υποψιάζομαι κάποια γείωση, αλλά δεν βλέπω κάτι, οπτικά τουλάχιστον.
Οι ανοδικές τάσεις είναι οκ, αλλά στην UF41 (άρα και στην μίκτρια UCH42) στο screen ενώ έπρεπε να έχω 66volt έχω 125 περίπου, η δε αντίσταση R3 είναι οκ, 18kΩ.

ΕΔΩ
προσεξε τι θα σου πω ..για να εχεις τοσο μεγαλη ταση σημαινει οτι η αντισταση δεν κανει πτωση τασης
Δηλ δεν κυκλοφορει το ΚΑΤΑΛΗΛΟ ρευμα .πιθανον τωρα λυχνια χαλασμενη ,μηπως δεν αναβουν καθολου,η ΟΙ καθοδοι εχουν καποιο κοινο σημειο και δεν γειωνεται

Γειώνοντας το σήμα εισόδου αρχίζοντας από την έξοδο και προχωρώντας προς την είσοδο, ο βόμβος παρεμένει, πράγμα που (υποθέτω) δείχνει τροφοδοσία.
τον ηλεκτρολιτικο 50+50 τον αλλαξες;;;; αν οχι βαλε δυο αλλους εξωτερικα

Άλλαξα και τον c19 στη τροφοδοσία (αντιπαρασιτικό), καμμία αλλαγή, άλλαξα επίσης και τους συζευκτικούς C17, C16, την R7, R21, C26, και πάλι τίποτα.
(Την R7 και που την κατήργησα, πάλι καμμία αλλαγή)
Δεν δοκίμασα καμμία αλλαγή στη φώραση (C32,R22,C15,R24).
Καμμιά ιδέα κανείς;


34726

αυτα προς το παρων

Αποστόλης1
30-07-12, 21:42
Για το βόμβο αν γειώνεις το πλέγμα της Β4 και δεν σταματά (εφόσον έβαλες καλούς ηλ/κούς) δοκίμασε να διακόψεις τη γραμμή ανάδρασης από το μεγ/νο,
αλλά το πιθανότερο να έχει διαρροή η Β4 οπότε εξηγούνται και τα υπόλοιπα.

PARKER
31-07-12, 10:18
Ευχαριστώ καλοί μου άνθρωποι, με τη πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω τις ιδέες σας και θα σας ενημερώσω.