PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία καλωδίων στην πλακέτα διαδρόμου γυμναστικής.



innova
20-07-12, 15:49
Παιδιά έχω έναν λυμένο διάδρομο και θα ήθελα να μου πείτε την αντιστοιχία τριών καλωδίων (λευκό, κόκκινο και μαύρο) στις τρεις υποδοχές (down, up, com) της πλακέτας. Είναι τα 3 καλώδια που φεύγουν από την πλακέτα και πάνε στο μοτέρ που αυξομειώνει την κλίση.
Μόλις δω πως γίνεται το ανέβασμα θα ανεβάσω φωτογραφία.

innova
20-07-12, 15:58
....σορρυ δεν μπορώ να τη σβήσω...

innova
20-07-12, 16:01
34706δεν ξέρω ποιο είναι το όριο στο μέγεθος των φωτο...

34707

υπάρχουν και 2 καλώδια (L και N) που φεύγουν από την μικρή πλακέτα με τους ... τορροειδείς :biggrin:και υποθέτω πως πάνε στις αντίστοιχες θέσεις L και N στην βασική πλακέτα, σωστά;

innova
20-07-12, 16:33
34708 εδώ φαίνονται καλύτερα και οι 3 υποδοχές στην πλακέτα αλλά και οι άλλες 2 (L N).

fgrek27
22-07-12, 13:44
Tο άσπρο στο com, το κοκκινο στο up,και το μαύρο στο da.Κανε δοκιμή οταν ξεκινήσει ο διάδρομος, αν αλλαζη η κλειση.Αν δεν αλλαζη , άλλαξε το μαύρο μετο κοκκινο.

innova
23-07-12, 11:37
Tο άσπρο στο com, το κοκκινο στο up,και το μαύρο στο da.Κανε δοκιμή οταν ξεκινήσει ο διάδρομος, αν αλλαζη η κλειση.Αν δεν αλλαζη , άλλαξε το μαύρο μετο κοκκινο.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε fgrek!
Υπάρχει φόβος ζημιάς;

innova
01-08-12, 21:49
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε fgrek!
Υπάρχει φόβος ζημιάς;

εννοώ, αν για κάποιο λόγο τα βάλω αλλ'αντ'άλλων - ποτέ δεν ξέρεις - (και όχι απλά ανάποδα το μαύρο με το κόκκινο), παίζει κάψιμο;
υπάρχει κάποια λογική στο common?

(sorry, το ξέρω πως ίσως ζητάω πολλά!)

fgrek27
04-08-12, 00:13
όχι δεν υπαρχη πρόβλημα καψίματος.

innova
05-08-12, 01:05
όχι δεν υπαρχη πρόβλημα καψίματος.
Να είσαι καλά φίλε fgrek27!!!

innova
06-08-12, 16:19
Tο άσπρο στο com, το κόκκινο στο up,και το μαύρο στο da.Κανε δοκιμή οταν ξεκινήσει ο διάδρομος, αν αλλαζη η κλειση.Αν δεν αλλαζη , άλλαξε το μαύρο μετο κοκκινο.

Τελικά ήθελε το μαύρο στο up, και το κόκκινο στο down.

Στην αρχή που τάβαλα ανάποδα κουνήθηκε λίγο ο κοχλίας (όχι ο τάπητας) και βλέποντας πως δεν πάει άλλο (τούλεγα up αλλά τα καλώδια τούλεγαν down) σταμάτησε και έβγαλε "check elevator sensor". Τον έκλεισα, άλλαξα τα καλώδια και μετά δούλεψε κανονικά το πάνω κάτω!

Φίλε fgrek27 η βοήθειά σου ήταν πολύτιμη! :thumbup1: