PDA

Επιστροφή στο Forum : ψύκτης νερού



alexandrosd
11-07-12, 17:55
καλησπέρα σε όλους ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα. έχω μια απορία για ένα ψύκτη . ενώ κόβω την σωλήνα κ βάζω καινούρια με κλέφτη ώστε να βάλω φρέον κάνω κανονικά το κενό π πρέπει να γίνει κ έπειτα πρεσάρω φρεον. .. αν κάνω κάτι λάθος κάπου παρακαλώ ας με βοηθήσει κάποιος διότι όταν πρεσάρω μετά φρεον ο δείκτης του μπλε μανόμετρου πάει στα - 10 . -20 psi κανονικά έπρεπε να ήταν στα 30 με 40. κ όσο πρεσάρω δεν ανεβαίνει.

Κυριακίδης
11-07-12, 19:16
εννοείται έβαλες τα σωστά υγρά (σε είδος όχι σε βάρος F12 - 22 κτλ) που πρέπει για αυτόν τον ψύκτη . Μην αποκλείσεις την πιθανότητα να έχει τρυπήσει η σεπαρντίνα που έχει μέσα στο βαρέλι. Γιατί το -10 , -20 πίεση κάτι τέτοιο μπορεί να συμβαίνει . Με ποιόν τρόπο "πρεσάρισες τα υγρά? " μέσω την ειδική ζυγαριά? ή κατευθείαν από την μποτίλια?
Τα υγρά (αν υποθέσουμε ότι δεν έχει τρύπια την σεπαρντίνα) ... δοκίμασε να τα βάλεις σε "αέρια μορφή" κρατώντας την φιάλη σε όρθια θέση και λίγο λίγο (ανά δόσεις και ανά αργά διαστήματα) . Και μια αλλαγή φίλτρου χρειάζεται .
Για έλεγχο διαρροής σε σεπαρντίνα αν και δεν μου έτυχε και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ . δοκίμασε να κάνεις κενό και άστο για μεγάλο χρόνο να δεις αν διατηρεί το κενό

alexandrosd
11-07-12, 22:34
καλησπέρα κ παλλύ! πριν δεν είχα χρόνο να γράψω κ πολλά. καταρχίν δεν εχω ηλεκτρονική ζηγαρια ακρηβείας το βάζω το υγρο χωρις,το υγρο ειναι 134 κ το βάζω με βαση τα psi διότι εχω φτιάξει αρκετους ψύκτες με τον ίδιο τρόπο. αυτούς π φτιάχνω πρεπει να ξεκολίσω το σωληνάκι π έχει απο το εργοστάσιο διότι αντιλιφθηκα επειτα απο κάποιες προσπάθειες είδα οτι δεν εφαρμόζει καλα ο 1/4 κλέφτης π βαζω, οπότε βγαζω το αέριο π έχει κολάω το 1/4 κ βαζω κλέφτη , έπειτα κάνω κενο με την αντλία κ τις ποιο πολλες φορές το αφήνω μια μερα να δω αν το χάνει αν δεν εχω χρονο το τσεκάρω με έναν ηλετρονικο ελενκτή διαροων αφου βαλω το αεριο μεσα. αυτοι οι ψυκτες εχουν κ ενα μικρο στοιχειο μεσα σε ενα ντουλαπάκι απο κατω . οπότε εχω δει πως στα 40 psi με κλειστο μοτερ κ καπου στα 15-20 ενω δουλέυει αλλα αλλες φορές ενω πανε όλα ρολοι δλδ το στοιχειο παγώνει κ το ίδιο κ η σερπαντίνα παει 10-0- -... psi . αυτο δεν καταλαβένω γτ ενώ πρεσάρω 40 psi με κλειστό μοτέρ οταν παρει δείνει οτι να νε :P
επίσις στους ψύκτες π ειναι σχετικα παλιοί αλλαζω το φιλτρο οταν κανω κατι απο τα παραπάνω ενω οταν είναι καινούργιοι οχι...

ελπίζω να εγινα κατανοητός . ευχαριστώ εκ των προτέρων

konman
12-07-12, 00:29
επίσις στους ψύκτες π ειναι σχετικα παλιοί αλλαζω το φιλτρο οταν κανω κατι απο τα παραπάνω ενω οταν είναι καινούργιοι οχι...
Το φιλτρο πρεπει να αλλαζει παντα.


οπότε βγαζω το αέριο π έχει κολάω το 1/4 κ βαζω κλέφτη
Μπορεις να κολλησεις αμεσως ενα βαλβιδακι.
34680

Το φρεον R134a οταν δουλευει το μοτερ ειναι 4 με 5 PSI.


οπότε εχω δει πως στα 40 psi με κλειστο μοτερ :confused1:
Ποτε δεν μετραμε πιεση οταν δεν δουλευει το μοτερ.

Κυριακίδης
12-07-12, 08:41
έχεις ηλεκτρονικό ανιχνευτή για διαρροές .... (χρειάζεται και αυτό δεν λέω ) .... αλλά τι γίνεται όταν η σεπαρντίνα τρυπήσει εντός του βαρελιού? το σκέφτηκες καθόλου? άστα να πάνε είναι αν τρύπησε μέσα στο βαρέλι ... κάνε και έναν έλεγχο για τυχόν εμφανή "λάδια " μέσα στο νερό από όπου βγαίνει προς κατανάλωση !!